Foto: Freepik
Devetomesečna devojčica je odjednom poćela da povraća, a potom je imala 12 stolica za nepuna 24 sata. Nismo uspeli da je nateramo da pije, a pošto je odbijala mleko odneli smo je kod pedijatra koji nas je odmah uputio u dežurnu bolnicu. Tamo je počela da dobija infuziju, a sledećeg dana je „stigla“ dijagnoza – rotavirusni gastroenteritis. O čemu se zapravo radi?
-
Šta je rotavirus?
Rotavirus je jedan od najčešćih uzročnika proliva kod male dece. Obično se javlja kod beba u prvoj godini života, ali se ponekad javlja i kasnije. Češći je kod beba koje ne sisaju, jer majčino mleko sadrži «odbrambene» supstance koje smanjuju rizik od rotavirusne infekcije. Rotavirus prosto zbriše ćelije koje se nalaze na površini creva (crevna sluznica), što potpuno onemogućava varenje.
-
Kako se prenosi?
Prenosi se kontaktom sa bolesnim detetom, obično prljavim rukama ili neadekvatno sterilisanim bočicama i «cuclama». U kolektivima nisu retke prave «mini» epidemije ovog virusa.
Iako smo učili da se radi o tipičnom zimskom virusu, jasno je da je on promenio ćud i da mu ne smeta ni lepo prolećno vreme. Ovo je još jedna potvrda izreke: «Pravilo je da nema pravila».
-
Kako se manifestuje?
Pošto napada želudac i creva, dolazi do povraćanja (koje, neretko, izostane) i proliva – koji je dominantni znak crevne infekcije. Prolivastih stolica obično ima mnogo (često i više od deset dnevno), vodenaste su i uglavnom smrdljive. Ako se ne leči, dete može da dehidrira zbog gubitka tečnosti, ali i elektrolita iz organizma.
-
Kako se postavlja dijagnoza?
Osnovana sumnja na ovaj virus se postavlja posle pregleda bebe, a potvrda dijagnoze se dobija nakon jednostavnog laboratorijskog pregleda stolice na rotavirus. Sve se završi u roku od jednog do dva dana!
-
Kako se leči?
Lečenje se, pre svega, sprovodi nadoknadom tečnosti (rehidracija). Što je dete manje, veća je mogućnost da mu je potrebna intravenska korekcija dehidracije i poremećaja elektrolita (infuzija). Zato bebe neretko «zaglave» u bolnici, ali se posle par dana intravenske rehidracije uspešno oporavljaju. Sreća je da se oštećena crevna sluznica brzo i lako obnavlja, pa je i ozdravljenje deteta relativno brzo.
Nešto veće bebe mogu da prebole ovaj virus posle oralne rehidracije – nadoknade tečnosti odgovarajućim rastvorima, koje dete pije po sistemu: često, po malo.
Korekcija ishrane je drugi važan korak u lečenju ove neprijatne infekcije. Majčino mleko je najbolja dijeta, a ukoliko mama nije u mogućnosti da doji, daju se adaptirane mlečne formule koje ne sadrže mlečni šećer. Tako se sprečava pogoršanje proliva (jer nesvareni šećer samo povećava broj prolivastih stolica), ali i «kupuje» vreme da se ranjena crevna sluznica obnovi.
-
Da li su moguće komplikacije?
Jesu, ako se bolest ne dijagnostikuje na vreme, a naročito ako lečenje ne počne brzo. Tada beba može da izgubi mnogo tečnosti, ali i važnih elektrolita (soli i minerala, bez kojih nema života), što se zove dehidracija. Teška dehidracija je po život opasno stanje kod male dece, a naročito u prvim mesecima života.
-
Može li da se spreči rotavirusna infekcija?
Može, i to na tri načina!
Prvi je detaljna, pedantna higijena – što sprečava širenje virusa, drugi je dojenje – koje (dokazano) smanjuje rizik od ove neprijatne infekcije, a treći je vakcinacija. Već nekoliko godina, vakcina koja se primenjuje u razvijenim medicinskim zemljama (SAD prednjači u tome), pokazala se veoma efikasnom. Nažalost, kod nas je nema, tako da nam ostaje promocija dojenja (što je višestruko korisno za bebu) i sprovođenje adekvatnih higijenskih mera.
Postovani,imam devojcicu od sedam god od juce je boli stomak ispod pupka i ima temperaturu bili smo kod dr vadili su joj krv i isla je na pregled kod hirurga sve je uredu .dali je to stomacni virus?analiza krvi:leukociti 12.87.eritociti 4.08.hemoglobin 117.hematokrit 32.80.mcv 80.5.mch28.7.mchc357.chcm350.ch28.1.rdw13.5.hdv26.0 trombociti 240.mrv 6.4.pct0.15.pdw 87.%neut 77.2.%LYMPH 14.0.%mono 5.2.%eos0.5.%baso0.4.%lus2.8.#neut 9.9.#LYMPH1.8.#mono0.66.#eos0.1.#baso0.1.#lus0.4.mpxi-13.micro +.left Shift+
Nema prave procene bez oregkeda deteta, ali ako dobije proliv – velika verovatnoća je da je baš stomačni virus uzrok.
Postovani, imam devojcicu od dve godine i cetiri meseca.Prekjuce popodne je poceo proliv i imala je blago povisenu temperaturu 37,5, u toku noci jedna stolica.Juce je imala sest za ceo dan.Jutros je imala cetiri, pet jednu za drugom, na kraju je bilo i malo sukrvice, kao rozikasta sluz.Inace stolicu su sluzave nekad zuckaste, nekad braon.Danas je imala ukupno oko desetak, u nekima vrlo malo sadrzaja.Inace je raspolozena, nema temperature, jede supu, pirinac, bananu, uzima prbiotik, ne povraca.Nisam je vodila kod lekara jer je vikend i njena doktorka ne radi.Da li smatrate da dete treba odvesti na pregled?
Sve dok dete lepo unosi tecnost (uz probiotik), a dobrog je raspolozenja – NEMA potrebe za hitnim pregledom.
Devojcica 13 meseci ima proliv vec 3 dana, prvi dan temperatura 38.5, drugi dan 37.5, danas nema temperature. Pedijatar kaze da je verovatno virus, a moze biti i trovanje hranom u svakom slucaju kaze samo probiotik, elektroliti, i adaptiramo mleko HN (tokom diareje). Danas smo uveli i hranu (krompir i mrkvu). Adaptirano mleko HN ima samo Humana sa Bananom, a nasa bebe to ne zeli ni da proba. Dajemo joj Bebelac bez laktoze, jer se tamo isto nesto spominje i diareje ali je namenjeno deci koja nisu tolerantna na laktozu. Da li je to ok? Koliko dugo traje proliv? Koliko dete moze tako na tom mleku bez laktoze, malo hrane, elektrolitima (jedva joj damo) i probiotiku?
ODLIČNA procena Vašeg pedijatra, bas kao i predlozeni tretman.
Virus obicno traje 5 do 7 dana, pa samo nastavite ovako kako sada radite.
Zdravo,
Moja trogodišnja ćerka je dobila glukozu pre 24h, krvna slika je bila dobra i poslata je kući iz bolnice (pre 2 dana je povraćala i imala proliv). Posle infuzije je popila nešto malo vode (stotinak mililitara), imala retku stolicu, verovatno u formiranju, i sinoć je jedva na ubeđenje popila 2×120 ml vode i adaptiranog mleka sa dodatkom probiotika, nakon čega spava deset sati i još izražava želju da spava. Ne traži vodu, obrazi su joj crvenkasti, pospana je, nikakvu tečnost ne želi da pije na ponudu, niti sama traži. Da li da još čekam da sama zatraži vodu ili vodim kod pedijatra?
OBAVEZAN je pregled pedijatra!
Kad je dete ovako klonulo i pospano i NEĆE da pije, pregled NE treba odlagati.
Devojcica je sa 3,5god prelezala rotavirus , bili smo hospitalizovani 3 dana. Sada ima 5god, probudila se i ukakila. Stolica je tecna , sluzava, ne moze da kontrolise. Da li je moguce da je opet rotavirus?
Skor sigurno NE, ali ima mnoooogo sličnih virusa.
Da se poveća unos tečnosti, uz probioik, pa polako..