Zabluda je da beba može napolje tek 40 dana od rođenja. Doktorka Nevenka Raketić, pedijatar i imunolog oradinacije „Dr Raketić“ kaže da novorođenče odmah može u park.
Idealno vreme za šetnju rano jutro do 10 sati i posle podne od 18 do 20 časova.
– Bebe bi isključivo trebalo šetati po parkovima i drugim uređenim zonama, dakle dalje od saobraćajne i druge buke – kaže dr Raketić. – Tokom šetnje beba nikako ne bi smela da bude direktno na suncu već uvek u poluhladu. Što se tiče izbora garderobe, dete bi trebalo obući u skladu sa vremenskim prilikama, kao što se oblače i roditelji. Jedino što je obavezno je šeširić kao zaštita, a ako je mnogo toplo čarapice nisu potrebne. Veoma je važno i da bebina koža koja nije pokrivena garderobom bude zaštićena kremom sa faktorom 50 plus, koja u sebi sadrži hemijske i mehaničke filtere. Dakle, reč je o izboru kvalitetne medicinske zaštitne kreme.
Izlazak na vazduh i boravak na suncu za novorođenče imaju veliki značaj jer blagi sunčevi zraci doprinose sintezi vitamina D3 koji je ključan za kosti, zube i jačanje imuniteta, a koji se ne nalazi u majčinom mleku.
– Naravno da se bebama od rođenja uvodi suplementacija vitaminom D, ali su i njegovi prirodni izvori podjednako značajni – upućuje dr Nevenka Raketić.
Poštovani, da li treba bebi od 3 meseca štititi uši kad je napolju u ovim letnjim danima, kad povremeno duva topao vetat? Da li je opasno za uši izlaganje tom toplom vetru? Da li se beba sme držati u hladovini drveta bez zaštitne kreme? Hvala
Beba od tri meseca MORA da bude u klimatizovanom (rashlađenom) ambijentu tokom najtoplijeg dela dana (10-17h). Kad se izlazi napolje – DEBELA hladovina je obavezna, a topao vatduh ne smeta ušuma. Ovako male bebe NE treba izlagati jakom suncu i NE mažu se zaštitnim kremama.