Foto: Pixabay
Šarlah je zapravo angina praćena osipom po koži.
Uzrok su „čuvene“ bakterije – streptokoke grupe A (beta hemolitički streptokok) koje stvaraju jednu supstancu (toksin) koja prouzrokuje osip.
- Kako se dete zarazi
Jednostavno – streptokoke se šire u kolektivima neveravatno brzo! Prljavim rukama, ali i direktnim kontaktom obolelog deteta sa zdravim (kapljičnim putem).
- Koliko traje inkubacija
Inkubacija (vreme koje prođe od ulaska bakterija u grlo do pojave prvih simptoma) je kratka, najčešće je par dana dovoljno da se bolest ispolji.
- Kako posumnjati na šarlah
Lako – dete ima sve simptome i znake gnojne angine: jak bol u grlu, visoku temperaturu, „sve ga boli“, uglavnom dete traži da leži, a i kad padne temperatura nije mu bolje.
Brzo se javlja „sitno-zrnasti“ crvenkasti osip po telu, koji se nekada može javiti i pre jakog bola (mada je obično gušobolja jedan od vodećih simptoma).
Problem je što ima i virusa koji daju slične simptome, a naročito sada – na prelazu hladnih u tople dane.
- Kako se postavlja dijagnoza
Kod ogromne većine dece pedijatar veoma lako postavi dijagnozu posle pregleda: uočavaju se gnojni „čepovi“ u grlu i karakterističan osip. Retko su potrebne dodatne analize (bris grla ili krvna slika) i to kod dece koja nemaju tipičnu formu bolesti, ili ako postoji sumnja na virusnu infekciju.
Dete nam je u decembru imalo sarlah, sad jedan doktor kaze prema rezultatima iz krvi da je dobro, drugi kaze pa nije lose, a njegov lekar kaze nista ne valja.U krvi ima neceg 400, a treba max 200. Sad mi lekar daje da dete primi neku zastitnu injekciju depo emoxicilin koji je zabranjen i koga nema ni u jednoj apoteci.Nismo pametni koga da slusamo. Svaki lekar ima svoje vidjenje lecenja i citanja rezultata.
MORATE se držati JEDNOG lekara – VAšeg pedijatra, lekara koji prati dete STALNO!
Postovani,
Interesuje me koliko dugo dete koje je zarazeno sarlahom moze da prenese na drugo isti? I osoba koja je bila u drustvu zarazene osobe nakon koliko moze da zna hoce li i ona dobiti i da li je i ona zarazna?
Posle 1 do 2 dana od pocetka terapije antibiotikom osoba više nije zarazna.
Da li se koza posle bolesti obavezno ljusti i posle kog vremena nestaju osipi i cepovi iz grla??
Skoro uvek se koža peruta (nekad se to diskretno dešava), a uz antibiotik se grlo izleči za 5 do 7 dana…ponekad traje i neki dan duže.
Postovani, sin (5 god) mi je u petak bio kod zubara i stavljen mu je lijek koji smo poslije pola sata isli izvaditi posto je imao bolove. U nedjelju se probudio pomalo otecen u licu i sa blagim flekicama kao da je alergija , da bi se po prsima pojavile sitne sitne tackice kao da se najezio. Bili smo kod dezurnog i dobili uput za vadjenje brisa iz nosa i grla i recept za ospen. Sinoc mu je i lice dobilo takav izgled a dio oko usana i brade mu je suv. Jutros smo bili u higijenskom i dali bris iz grla i nosa. A dobili smo ospen da pijemo od jutros tj poslije pregleda. Temperatura nije prelazila 37.2. Normalno jede. 22.10 je imao ovcije boginje (varicela) i prenio ih je i bratu koji sad ima 7 mjeseci pa me interesuje je li moguce da je u pitanju sarlah i da postoji mogucnost da prenese i bebi?
To se bez pregleda deteta naprosto NE može proceniti.
Dobar dan!Htela bih da Vas pitam, da li je moje dete zasticeno od sarlaha ako je primilo vakcinu synflorix za streptokoku ili ipak moze dobiti? Hvala puno na odgovoru?
Može dobiti šarlah…ali to NIJE za brigu!