Zato smo odlučili da otvorimo temu o vodi, a baviće se sastavom vode za piće. Većina roditelja ne čita pažljivo etiketu na kojoj se detaljno opisuje hemijski sastav vode, ali želimo da vas naučimo da baš to pogledate I saznate o „delićima“ koji se nalaze u vodi.
Skoro sve vode se sastoje od rastvorenih materija – metala, odnosno njihovih soli. Radi se o jonima – pozitivnim (katjoni) I negativni (anjoni) koji su u ravnoteži u vodi. Ne želimo da se ovo pretvori u mini hemijski priručnik za vodu, pa da krenemo od Natrijuma (Na) koji nije uvek prvi na listi, ali je „zgodan“ da se baš od njega počne.
- Gde se nalazi natrijum u organizmu
Natrijum je metal, a on se u organizmu nalazi u obliku jonapozitivno naelektrisanog jona. On se nalazi u telesnim tečnostima, prevashodno u tečnosti u kojoj se „kupaju“ ćelije organizma (ekstracelularna tečnost). Dobar deo natrijuma je „vetan“ i u kostima, a manji deo u vezvnom tkivu
- Zašto je važan natrijum
Bez natrijuma naprosto nema života! On je zadužen za normalno funkcionisanje srca i nervnog i mišićnog sistema. Biološka struja koja pokreće srce i nervni sistem zavisi pre svega od natrijuma (naravno i drugi joni su „u igri“), tako da je život bez natrijuma nezamisliv.
- Kako stiže u organizam
Jednostavno – hranom i pićem! Bebe ga unose majčinim mlekom (ili adaptiranim kravljim), a kako dete raste črsta hrana postaje glavni izvor natrijuma preko njegove glavne soli natrijum-klorida (NaCl).
- Kako se višak natrijuma izbacuje iz organizma
95% natrijuma se eliminiše preko bubrega. Bubrezi radi po principu „višak leti napolje“, tako da nešto veći unos natrijuma brzo uzrokuje njegovu eliminaciju iz organizma mokraćom.
Malo natrijma se gubi znojenjem, mada pri jakom naporu u vrućem ambijentu, veća deca (naročito sportisti) mogi izgubiti više natrijuma. Leto je prošlo, pa nećemo o ovom problemu.
- Šta se dešava ako ga nema dovoljno u organizmu
Manjak natrijuma (stručno se naziva hiponatremija) je srećom retka pojava, ali može biti pratilac nekih bolesti, naročito obilnih povraćanja i proliva koji dugo traju i ne leče se kako treba.
Prvi simptomi su umor i slabost u mišićima. Ako se gubitak natrijuma nastavi i ako je brz, dete postaje pospano, bezvoljno klonuli i tako brzo stiže kod lekara, pa su retke ekstremno teške manifestacije (konvulzije i koma).
- Da li je dobro da natrijuma u pijaćoj vodi bude više ili manje
Najbolje je da ga bude „taman“ – ni mnogo ni malo! Za decu su pogodne „slabomineralne“ vode koje sadrže malo natrijuma, a za bebe je baš dobro da sadržaj natrijuma u pijaćoj vodi bude što manji (ali ga mora biti, bar malo).
- Kako da znamo koliko natrijuma ima u „česmovači“
To je teško utvrditi bez uvida u karakteristika vode za piće koje se mogu dobiti u nadležnim institucijama. Kada su u putanju flaširane vode tu nema dileme – sve lepo piše na etiketi (ovo je jedna od prednosti flaširane vode), a to je veoma detaljno kontrolisano i na mestu punjenja i tu ne sme da bude grešaka (mala odstupanja su naravno dozvoljena).
- A šta je sa bebama – da li njima može da smeta višak natrijuma
Za razliku d starije dece i odraslih, bebe u prvim mesecima života (zapravo do kraja prve godine) imaju ograničenu sposobnost eliminacije viška natrijuma preko bubrega! Zato beba ne sme da se opetereti natrijumom. Tu nema problema za bebe koje sisaju jer je sve (pa i natrijum) idealno uravnoteženo, ali kravlje mleko ima tri puta više natrijuma od majčinog! Zato se u adaptiranim formulama ova količina natrijuma smanjuje i približavala vrednostima u majčinom mleku.
- Ako mama ne doji, koja voda je najbolja za pripremu mleka – prokuvana „česmovača“ ili flaširana voda
Kada je dojenje nemoguće, važno je da se adaptirana formula sprema sa hemijski i bakteriološki ispravnom vodom! Tu je „večita dilema“ prokuvana voda iz česme ili flaširana voda.
Dajemo prednost dobro odabranoj flaširanoj vodi, a evo zašto:
- Nema dileme oko sastava vode – sve je lepo deklarisano i to mora da se poštuje, tako da tačno znamo šta dajemo bebama.
- Flaširana voda nema problem sa vodovodnim cevima! Podsetite se kako izgleda voda koja nam stiže kroz cevi odmah posle „nestašice“ vode . Sada je situacija značajno bolja, ali flaširana voda sa izvora ide pravo u bočicu!
- Voda je lepo upakovana i prikladna za bebe – flašica je zgodna za korišćenje i transport, a višak (koji se ne upotrebi) mogu iskoristiti starija deca ili roditelji.
- Na kraju, flaširana voda (pod uslovom da nije dugo stajala i bila izložena toploti) NE MORA da se prokuvava i hladi, što ima praktičnu vrednost, naročito kada nismo kod kuće.
Na kraju, malo podsećanje – voda najzdravije piće!
Dobro vece potrebna mi je vasa pomoc. Danas sam dobila analizu krvi od deteta pa me interesuje da li je sve kako treba. Buni me natrijum i glukoza. Natrijum je smanjen referentna vrednost je 135 a glukoza 5.63 ostalo je sve kako treba. decaku je uradjena analiza krvi zatosto kada uzima hranu desi se da mu je muka i kao povraca mu se.
Molimo Vas za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra