Da bi lakše preživeli ovo, blago rečeno, turbulentno razdoblje psiholog Nikola Petrović vam daje nekoliko saveta.
Testiranje granica roditelja i prkos prema autoritetu normalna je pojava u pubertetu
– Testiranje granica roditelja i prkos prema autoritetu normalna je pojava u tom dobu. Tinejdžer je svestan da ukoliko ne posluša roditelje može snositi posledice, ali da ima slobodnu volju i da može da krši pravila. Bitno je da svaki sukob roditelj ne doživljava lično. Deca u pubertetu su pod uticajem hormonskih promena i često su jako nezadovoljni samim sobom, ali i besna na roditelje i ceo svet. U napadima besa mogu svašta reći što zaista ne misle. Kada roditelji to protumače kao gubitak poštovanja za njih ili izostanak ljubavi mogu se i sami zatvoriti, zahladniti odnose i onda proizvesti mnogo gore posledice i godine “ćutanja” u porodičnom domu. Za zdravu i funkcionalnu porodicu dobra komunikacija je neophodna. Roditelj je stariji, iskusniji i mudriji, bilo bi dobro da zna kada da spusti loptu i da sačeka da raspravu sa detetom odloži za onda kada se dete smiri i kada može da sasluša argumentaciju roditelja – navodi psiholog.
Ipak, prema rečima našeg sagovornika, to ne znači da biste trebali prihvatiti uvrede i napade ili ih ignorisati, već je poželjno da kada tinejdžer prekrši pravilo snosi posledice u vidu sankcija.
– Roditelji treba da pošalju poruku detetu da može biti kažnjeno ako iskače iz granica onoga što se smatra prihvatljivim ponašanjem. Ipak u tome ne treba preterivati, jer previše strogi roditelji prave suprotan efekat. Dešava se da tinejdžerski bunt izraste u nešto gore ukoliko ima previše strogoće, a premalo iskazane roditeljske ljubavi – navodi psiholog Nikola Petrović.
Pubertet ne donosi samo više slobode, već i odgovornosti, a o odgovornosti dete uči samo ako mu roditelj da mogućnost da nauči. Detetu, dakle, treba dati podršku, ali mu ne treba oduzimati baš sve njegove probleme i rešavati ih umesto njega.
– Roditelji često misle da mogu da uliju mudrost svojoj deci objašnjavajući im zašto greše, ali neke greške tinejdžeri moraju da nauče sami, odnosno da osete posledice “na svojoj koži” – ističe psiholog.
Sloboda i nezavisnost tinejdžera roditeljima stvara osećaj nelagode. Deca sve manje pričaju šta im se događa, zatvaraju vrata svoje sobe i radije vreme provode sa prijateljima. To odvajanje od porodice je deo odrastanja u pubertetu i pomaže detetu da se razvije u samostalnog i samopouzdanog čoveka. To se, naravno, ne dešava preko noći. Malo po malo dete oseća sve više slobode i više samopouzdanja. Prednost tog razdoblja jeste ta da se možete posvetiti ponovo svojim hobijima, potrebama i partneru.
Mnogi roditelji greše pokušavajući se spuste na nivo svog deteta kako bi mu se približili i sprečili sukobe. Možda vam se ne čini da je tako, ali roditelji su detetu najveći uzori.
– Biti prijatelj detetu, popuštati mu u svemu i ne kažnjavati ga dovodi do razmažene ili do dece nesposobne da se dobro snađu u svetu odraslih. Samopouzdanje i zauzimanje stava koje deca vide kod roditelja su vrednosti kojima se deca dive, posebno u pubertetu kad izgrađuju vlastiti identitet – ističe Petrović.
U najgorim trenucima neka vas uteši činjenica da pubertet prolazi. Svađe, suze i odbijanje će prestati, kao i besane noći zbog izlazaka i odnos će se ponovo uspostaviti. Vremenom ćete o tom tako komplikovanom životnom razdoblju moći razgovarati sa osmehom.
Komentari 0