Foto: Pixabay
Prema podacima Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut“, u Srbiji od 2006. do 2013. godine broj gojazne dece porastao sa 8,5 na 13,7 odsto. Gojaznost kod dece je rastući problem u svetu i kod nas. Ona je kod dece sve češći problem sa kojim se susreću roditelji.
Zanemarivala se od strane roditelja uz obrazloženje da će dete porasti i da će mu ta težina otići u visinu, ali definitivno to nije tako. Gojaznost znači višak telesnih masti u organizmu. Nasledni faktor tu igra veoma bitnu ulogu u velikom broju slučajeva gojaznosti (po nekim podacima oko 40%). Kod gojazne dece je neophodna primena režima ishrane propisana od strane lekara nutricioniste.
Roditelji moraju decu da nauče zdravim navikama i da im budu primer koji će oni slediti. Da im ne brane hranu koju vole, ali da to bude u ograničenim količinama.
Slobodno možemo reći da je najveća greška roditelja to što svoje dete od malih nogu ‘pretrpava’ velikom količinom hrane u strahu da ne ostane gladno, ali se njihov želudac tada širi i kasnije je te posledice sve teže sanirati. Morate im od malih nogu usaditi zdrave navike.
Takođe se morate više aktivirati oko njih i naći im neku aktivnost kao što ćete se recimo igrati sa njima češće, odlaziti u šetnju, zainteresovati za neku vrstu sporta.
Sa željom da se te nezdrave navike kod naših mališana iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju “ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život“ i u okviru ove kampanje pitali smo nutricioniste da nam kažu par reči o tome kakva ishrana treba da bude kod gojazne dece, kako sprečiti tu gojaznost i šta savetuju roditeljima te dece.
– Nepravilna ishrana se kod male dece ogleda u hrani sa puno šećera i loših masti, dok je kod školske dece glavni problem doručak. Uglavnom hrana iz pekare, pecivo sa belim brašnom i puno margarina…i plus gazirani sokovi i brza hrana. Kod male dece se radi korekcija ishrane i prevaspitavanje cele porodice a kod starijih redukciona dijeta koja takođe podrazumeva korekciju i obavezno planirana i redovna fizička aktivnost.
Sve ovo je mnogo kompleksnije kad se radi individualno što je najvažnije da se naglasi – rekla je za portal Srbija Danas, Živka Vlajković, diplomirani nutricionista i dodala da je za zdravlje deteta jako važna pravilna ishrana majke u trudnoći.
– Potrebno je promeniti navike u ishrani. Smanjiti ili izbaciti namirnice koje izazivaju gojaznost tj. brzu hranu, čips, slatkiše, gazirana pića, picu, mesne prerađevine, peciva itd. Unositi više voća, povrća, ribe, manje masno meso. Da bi sprečili gojaznost potrebno je pratiti stanje deteta jos od njihovog rođenja, pogotovu onu decu čiji su roditelji skloni gojaznosti.
Uvođenje predmeta o zdravoj ishrani u škole i stalno sprovoditi razna predavanja, sajmove i seminare o zdravoj ishrani dece kako bi od malena naučili principe pravilne ishrane. Savet za roditelje je da paze šta jedu kako bi njihova deca usvojila zdrave navike – rekao je za naš portal Nebojša Modraković, viši dijatetičar i nutricionista u Beogradu.
Mnogi roditelji upadaju u zamku popuštajući deci i hraneći ih svim što požele. Takođe treba napomenuti da ako su vaša deca u razvoju predebela to može da dovede do ozbiljnih zdravstvenih problema kasnije, kao što su dijabetes, visok pritisak, infarkt, ali i moždani udar. Sprečite ove posledice na vreme i reagujte što pre.
Komentari 0