Nikad se istovremeno ne uvode dve nove namirnice
To je dobro poznato pravilo, a da bi se procenila bebina reakcija na neku hranu, uvek treba novu namirnicu ostaviti “samu” barem tri do pet dana! Možete je kombinovati sa starim, proverenim, ali NIKAKO dve nove istovremeno. Tako ćete lako utvrditi šta bebi prija, a šta ne treba davati.
Šta prvo dati bebi: voće ili žitarice!
Žitarice su pobedile, pa većina pedijatara i nutricionista upravo žitarice preporučuje kao prvu nemlečnu hranu za bebe! Evo nekoliko dobrih razloga:
Prve žitarice za bebe se mogu dati sa izmuzenim maminim mlekom! Tako beba uz jedan dobro poznat ukus upoznaje još jedan novi, pa to naprosti ide lakše! Zato prve žitarice i treba da budu one koje u sebi NE sadrže formulu i spravljaju se sa maminim mlekom! Još ako su organske žitarice – NEMA boljeg izbora za prvi nemlečni obrok! Ovo važi u za bebe koje (nažalost) nemaju mamino mleko na raspolaganju – prve žitarice treba spraviti sa mlečnom formulom koju beba poznaje i rado pije.
Prve žitarice za bebe, koje proizvode renomirani proizvođači, su pažljvo odabrane, pripremljene po najvišim bezbednosnim standardima, a prošle su stroge kontrole pre puštanja u prodaju. Zato prednost dajemo žitaricama, a organske su najbolji izbor!
Sa druge strane, voće NE treba mešati sa majčinim mlekom u prvim obrocima, a veoma je teško naći „bezbedno“ prvo voće za bebu! Kako da znamo koliko pesticida ima u njemu, kada je ubrano, kako je skladišteno, kako je transportovano do prodavnice. Organsko voće JESTE dobar izbor, ali se i ono prilično teško nalazi, i ipak ga NE bi savetovali kao prvu nemlečnu namirnicu. Voće (provereno, sezonsko, najbolje organsko ili proverenog kvaliteta) treba davati kao užinu.
Prvi nemlečni obrok – žitarice napravljene sa majčinim mlekom (ili sa mlečnom formulom kad postoji objektivna prepreka za dojenje) je najbolje dati ujutro – kao „budući“ doručak, pa odmah posle toga ponuditi podoj da se beba dopuni. Jutro je dobar izbor jer je beba gladna, ali i imamo vremena da procenimo kako reaguje na nemlečnu namirnicu koju je beba pojela.
Meso je najbolji izvor prirodnog gvožđa
Pre nekoliko decenija je žumance bio prvi obrok koji je bebi obezbeđivao gvožđe. Odavno je meso preuzelo primat iz jednog jednostavnog razloga! Pokazalo se da beba lakše koristi (“vari”) gvožđe iz mesa, a sa druge strane alergijski potencijal žumanceta je veći, pa je i rizik od alergije veći. Zato je, posle šest punih meseci, meso glavni faktor dobre “krvne slike”, tačnije normalnog nivoa hemoglobina (i zdravog broj crvenih krvnih zrnaca).
Poštovani devojčica ima naviku štipanja moje ruke dok ne zaspi.To radi odkad je bila beba još tu oko par meseci.Ona sad ima 4g to postaje nesnosno jer traje i u toku dana čim sedne,legne a ume da potraje i po 2,5sata dok ne zaspi.Ona je veoma aktivna i tvrdoglava pa ne vrede mi priče ni objašnjavanja.Ja nerazumem zbog čega to radi igračka ne pomaže
Potrebno je da prestanete da uspavljujete dete od 4 godine.
Polako i strpljivo…
Eventualno i neku muziku joj pustite.