Foto: Markdodds
Ne zaboravite da detetu govorite koliko ga volite i kako vam je izuzetno važan. Kada se plač ponovi ( a ponoviće se, tog dana ili sutradan, ako imate sreće) pokažite detetu ćošak ili neko mesto za “kaznu”. Sama reč zvuči rogobatno i dete verovatno neće želeti da ide tamo. Kada se plač ponovi odvedite dete na mesto za kaznu, najbolje ćošak i recite mu da će ostati tu dokle god ne prestane da plače. Čim prestane da plače može doći do vas ( a vi ste na svega par koraka udaljeni i pričate smirenim glasom da vas dete čuje, iako vas ne vidi). Ponavljajte polako i periodično kako ga volite i kako oko svega možete da se dogovorite, ali da ništa ne razumete dok plače. Mališan će najverovatnije probati da izađe iz kazne. Vi ga nežno vratite, čak možete i nežno da ga odnesete do tamo. Važno je da budete smireni i odlučni. Taj prvi plač je najstresniji upravo vama. Dete plače zato što je zbunjeno. Ranije je sama naznaka plača bila dovoljna da izazove kod vas željenu reakciju, a sada vi odbijate saradnju. Naravno da je vaš mališan zbunjen. I zato plače iz sve snage ne bi li vas pokrenuo na akciju. Ako izdržite prvi put, već ste na pola puta! Najvažnije od svega je da mališan dođe vama!!!
Kako je promenio neželjeno ponašanje u redu je da ga nagradite poljupcem i zagrljajem. Sada može mirno da vam saopšti šta želi, a vi se potrudite da toj želji izađete u susret. Ako, pak želi nešto neostvarivo u tom trenutku, poput odlaska na igralište u sred noći, smirenim glasom mu objasnite ono što biste rekli i starijem detetu. Da tu želju ne možete da ostvarite zato što… ali da već…. i ponudite neko rešenje, neku zamenu. Nemojte plašiti i lagati dete. Nikako nemojte obećavati stvari koje ne nameravate da ispunite. Dete bi trebalo da se smirilo. Ukoliko nije, već se plač javlja dok vi smireno objašnjavate, pošaljite dete ponovo u kaznu ili mesto za razmišljanje. Da bi ova na izgled surova metoda delovala, potrebno je da izdržite tri dana. Samo tri dana. Nakon toga dete će znati da se ne plače zbog gluposti. Da ste tu za njega. Da ga volite. Ovo je jedna od retkih metoda u kojoj govoriti detetu tokom kažnjavanja da ga volite nije kontraproduktivno. Zapravo, kažnjavanje je teška reč. Ovom metodom mi pomažemo detetu da nauči prihvatljiv način za izražavanje svojih osećanja, da nauči da ih razlikuje i verbalno odvoji.
Kada su moji mališani išli u kaznu kmečeći, trudila bih se da im govorim da ih volim beskrajno i da ću sačekati da dođu sebi pa da se dogovorimo. Da mi je jako teško što plačem sekiraju svoju dušicu i muče se. Da su njihove suze suviše dragocene. I uvek, ali uvek bih ih na kraju poljubila- to je bio poljubac koji je trebalo da im da snagu da budu i ostanu dobri.
Savet plus plus- veoma je važno da razlikujete plač kao posledicu frustriranosti i neostvarene želje od plača koji je posledica pospanosti. Dvogodišnjacima je potrebno dosta neprekidnog sna. Imajte obzira prema celokupnim životnim okolnostima i nemojte ovo pokušavati kada je vaše dete nenaspavano ili preplavljeno utiscima sa nekog novog, nepoznatog mesta i velikog broja ljudi i sadržaja. Držim vam palčeve.
Da li vam se članak svideo? Podelite svoje iskustvo sa nama.
Autor: Jelena Vojvodić
www.toddlersjoy.com
Tekst je fenomenalan, jasan, razložan, ohrabrujući…naravno, samo treba biti dosledan i izdržati ta tri dana…Jasno postavljene granice su veoma važan preduslov za sreću svakog deteta,ali mislim, da je veoma malo doslednih roditelja.