Foto: Kristafoto/flickr
To u nekim slučajevima može da ih zabrine, ali se dešava da ih više brine poređenje njihovog iskustva sa iskustvom drugih roditelja…
Prve stolice novorođenčeta se sastoje od mekonijuma. U pitanju je gusta, crno-zelena materija koja se nakuplja u crevima fetusa, a obično se oslobađa u prvih 48 sati od rođenja. Otpočinjanjem hranjenja bebe, mekonijum postepeno biva zamenjen prelaznim stolicama zelenkasto-braon boje, a posle četiri-pet dana mlečnim, žuto-braon (zlatnim) stolicama.
Učestalost stolica se značajno razlikuje i varira od sedam-osam dnevno, do jedne stolice u nekoliko dana! Novorođenčad koja se hrani majčinim mlekom, obično u prvoj nedelji ima učestale stolice ređe konzistencije, da bi se kasnije njihov broj znatno smanjio. Tako može da se desi da stolica izostane sedam, pa čak i po deset dana! Međutim, ako je vaša beba pritom živahna, dobrog apetita i uobičajenog ponašanja – razloga za brigu nema. Ukoliko ste ipak zabrinuti, pre nego što posegnete za suvim šljivama i drugim narodnim lekovima, obratite se vašem pedijatru za savet.
Boja stolice
Ona je «posledica» prisustva žuči, tačnije žutozelenog pigmenta – bilirubina. Reč je o jedinjenju koje nastaje u jetri, i to iz hemoglobina, kao deo normalnog procesa obnavljanja crvenih krvnih zrnaca. Putem žuči, bilirubin se oslobađa u tanko crevo, a zatim stolicom iz organizma. Boja žuči zavisi od koncentracije bilirubina u njoj i varira od svetložute do crno-zelene (ovaj pigment je, inače, «ozloglašen» među mamama u porodilištu, jer od nivoa bilirubina u krvi zavisi intenzitet žutice novorođenčeta, a samim tim i dužina boravka u porodilištu).
Bilirubin podleže nizu hemijskih promena pri prolasku kroz creva, menjajući svoju boju od zelene, preko žute do braon, tako da boja stolice varira i u zavisnosti od brzine pražnjenja creva. Što se brže prazne creva (proliv na primer), stolica je sve više žuto-zelena, ili u potpunosti zelena.
Na boju stolice može da utiče i hrana. Tako zeleno povrće (spanać, zelje…) boji stolicu u zeleno, dok joj cvekla daje crveni ton. Tu su i druge «prehrambene boje», a neki lekovi – gvožđe, na primer, ili bizmut, stolici daju crnu boju…
Imam bebu od 6 mj. Vec 2 tjedna ima urtikariju a 7 dana ima stolicu tamno zelenu gotovo pa crnu. Inace je na HA NANU 2. papa i kasice jabuku. Dal je normalna tamnozelena gotovo pa crna stolica??
Ta boja stolice je od neke od kašica koju beba jede i to nije za brigu.
Ako beba zaista ima alergijsku reakciju na koži (Vas pedijatar to mora da potvrdi pregledom) onda je opet neka od kašica uzrok! To JESTE za brigu i to se MORA izbaciti iz bebine ishrane.
Postovani,moja beba ima dva meseca i 10dana.Od rodjenja i sisa i dobija dohranu,jer ja nemam dovoljno mleka.Tako da mu je 1/3 obroka moje mleko,a ostali formula.Do pre 3 dana smo mu davali NAN 1,ali po savetu pedijatra smo promenili na NAN 1 HA,jer mu je na rukicama i nogicama malo suva,grgurava,kao lisajevi koza.I od tad svaki dan ima po jednu zelenu,malo tecniju stolicu,a pre promene hrane je bila isto jednom dnevno,ali zlatno zuta.Inace nosic mu se zapusi svaku noc,a mislim da nema temperaturu.Na toj drugoj kontrolidneli smo urin na kontrolu,a pedijatar nam je rekao da dodjemo opet za nedelju dana.
Ovo NIJE za brigu, pod uslovom da beba lepo jede i napreduje.
Sekret u nosu je obično pratilac prehladice, a tada se može očekivati i promena boje i konzistencije stolice.
Moj sin ima tri godine i vec neko vreme ima problema kada hoce da kaki. U poslednje vreme se to toliko pogorsalo da se suzdrzava sve dok se ne ukaki, place sve vreme, oko cmara mu je crvenilo, cak se zali i na donji deo stomaka. Inace stolica je retka i zelene boje.
Unapred hvala na odgovoru
Da se uradi perianalni bris (u nekoj od boljih laboratorija ) kao i mikrobiološki pregled stolice.
Dok nalazi ne stignu da se daje probiotik, a posle detaljnog pranja da se analna regija ispere 3% bornom kiselinom, a kad se osuši da se namaže kremom sa cinkom i pantenolom.
Samo ću jos dodati da joj u hranu koju joj pripremam svakog dana stavljam i probiotik.
Postovani, beba je stara 7 meseci i ima proliv 1-2 puta dnevno. Nakon respiratornih problema, kao i problema pri hranjenju i ekcema koje je dobila svuda po telu a najviše po licu i vratu, pedijatar nas je posavetovao da predjemo na hypoalergenic formulu u kojoj su razbijeni proteini jer smatra da je to alergijska reakcija na mleko (na novoj vrsti formule je nedelju dana). Nikada nije bila dojena, i od pre mesec dana pored formule, jede pretezno povrce, a od skora i voce. Piletinu nam je takodje rečeno da izbacimo do 9. meseca. Zanima me vaše mišljenje, sta je uzrok konstantnog proliva i kako odreagovati?
Uz HA (hipolaergijsku) formulu treba da ide probiotik bar 7 do 10 dana i veoma pažljivo i bez žurbe treba uvoditi nemlečne namirnice (uz praćenje kako dete reaguje).
Ako za 7 do 10 dana nema.boljitka ili ako se proliv pojača – dete treba da pregleda pedijatar-gastroenterolog.