Foto: Kristafoto/flickr
To u nekim slučajevima može da ih zabrine, ali se dešava da ih više brine poređenje njihovog iskustva sa iskustvom drugih roditelja…
Prve stolice novorođenčeta se sastoje od mekonijuma. U pitanju je gusta, crno-zelena materija koja se nakuplja u crevima fetusa, a obično se oslobađa u prvih 48 sati od rođenja. Otpočinjanjem hranjenja bebe, mekonijum postepeno biva zamenjen prelaznim stolicama zelenkasto-braon boje, a posle četiri-pet dana mlečnim, žuto-braon (zlatnim) stolicama.
Učestalost stolica se značajno razlikuje i varira od sedam-osam dnevno, do jedne stolice u nekoliko dana! Novorođenčad koja se hrani majčinim mlekom, obično u prvoj nedelji ima učestale stolice ređe konzistencije, da bi se kasnije njihov broj znatno smanjio. Tako može da se desi da stolica izostane sedam, pa čak i po deset dana! Međutim, ako je vaša beba pritom živahna, dobrog apetita i uobičajenog ponašanja – razloga za brigu nema. Ukoliko ste ipak zabrinuti, pre nego što posegnete za suvim šljivama i drugim narodnim lekovima, obratite se vašem pedijatru za savet.
Boja stolice
Ona je «posledica» prisustva žuči, tačnije žutozelenog pigmenta – bilirubina. Reč je o jedinjenju koje nastaje u jetri, i to iz hemoglobina, kao deo normalnog procesa obnavljanja crvenih krvnih zrnaca. Putem žuči, bilirubin se oslobađa u tanko crevo, a zatim stolicom iz organizma. Boja žuči zavisi od koncentracije bilirubina u njoj i varira od svetložute do crno-zelene (ovaj pigment je, inače, «ozloglašen» među mamama u porodilištu, jer od nivoa bilirubina u krvi zavisi intenzitet žutice novorođenčeta, a samim tim i dužina boravka u porodilištu).
Bilirubin podleže nizu hemijskih promena pri prolasku kroz creva, menjajući svoju boju od zelene, preko žute do braon, tako da boja stolice varira i u zavisnosti od brzine pražnjenja creva. Što se brže prazne creva (proliv na primer), stolica je sve više žuto-zelena, ili u potpunosti zelena.
Na boju stolice može da utiče i hrana. Tako zeleno povrće (spanać, zelje…) boji stolicu u zeleno, dok joj cvekla daje crveni ton. Tu su i druge «prehrambene boje», a neki lekovi – gvožđe, na primer, ili bizmut, stolici daju crnu boju…
Poštovani,
Beba stara 4 mjeseca. Do prije 7 dana stolica je bila zlatno žuta i oko 2 puta na dan. Sada je odjedanput zelena i oko 5 puta dnevno (sa dosta varijacija zelene, ujutro tamnije do uveče svjetlije nijanse. Zadnjih 2 dana i sa nešto više sluzi, a posljednji puta smo primijetili i primjesu smeđkaste boje.
Beba je dojena sa povremenom dohranom (ne više od 100ml dnevno). U majcinoj prehrani nije bilo nikakve značajne promjene.
Kad beba dobija dohranu – promena boje stolice je sasvim očekivana.
Ako se nastave sluzave stolice – da se bebi daje probiotik.
Beba stara 1 mjesec i 17 dana. Zadnja dva dana ima ceste i zelene stolice. Skoro posle svakog podija. Inače, samo doji. Mada, ja sam u zadnjih 7 dana pila čaj od kamilice sa kimom, a davala sam da i bebi, samo razblažen . Do sada, imala je uredne stolice boje senfa sa granulama. Da li je moguće da je kamilica sa kimom učinila da beba sada ima zelenu stolicu?
Da – moguce je, ali to nije za brigu…ipak, nemojte davati ovu kombinaciju bebi.
Beba 3 meseca, od starta je na adaptiranom mleku, nan koristimo, a poslednja 2-3 dana nije imao stolicu. Danas je stolica bila obilna i jako tamno zelene boje, kao ona prva stolica. Jede solidno. Oko 150 ml po obroku, lepo spava i veseo je. Sta je uzrocnik takve stolice i treba li da se reaguje.
NEMA potrbe da se bilo sta preduzima – to je NORMALNA boja stolice za bebe na formuli, a dete ovog uzrasta ima pravo da NE kaki 7 do 10 dana.
Beba od dva meseca. pre otprilike nedelju i po dana je imala par stolica tečnih tamno zelenih,sluzavih sa nekim komadićima nečeg belog,stomak naduven tvrd. Doktor preporučio probiotik,kao nije za paniku,kod beba koje sisaju samo, to je norm.Zvali drugog dokt.dao Rehidrant i češće dojenje bebe,stanje se bilo poboljšalo.stolica je postala žutozelena,više nije vodena ali još uvek sluzava i sa tim komadićima.hranim na tri sata,al opet počela da bude nervozna posle,jedva podrigne,bljucka,gura ruke u usta posle.. šta da mislim,šta da radim?
Da nastavite sa probiotikom, a ako beba lepo napreduje ovo NIJE za brigu!
Poštovani, dete ima godinu i 8 meseci. Imao je visoku temperaturu i upaljeno grlo, pa je prepisan Panklav, 7ml, 3 puta dnevno. Pošto je počeo da povraća prilikom uzimanja sirupa i nije moglo da se nastavi sa terapijom, odveden je ponovo kod lekara i prepisan je Ospamox, 4ml na 12 sati. Ozdravio je što se tiče temperature i grla, ali otprilike sledeći dan nakon promene terapije, mu se pojavila svetlo smeđa kremasta stolica, 2-3 puta dnevno. Drugi dan je imao jednu normalnu stolicu, a krajem dana i danas ponovo svetlo smeđa i kremasta ili malo vodenasta. Počeli smo danas da dajemo probiotik. Inače, u poslednjih mesec dana dete slabije jede, ili je možda bolje reći da je probirljiv. Voli da jede pecivo, hleb, mleko, jogurt, voće, uvek rado jede kobasicu, grickalice i slatkiše, ali odbija povrće i uopšte kuvano. Vodu sve vreme pije normalno. Aktivan je i uglavnom raspoložen.
Recite mi, molim Vas, da li je stolica ovakva zbog upotrebe antibiotika? I da li je neophodno dete voditi kod lekara?
Već PRVOG DANA antibiotske terapije je potrebno početi davanje probiotika!
Skoro sigurno je baš antibiotik uzrok, a sada nema potrebe da se bilo špta preduzima osim da se daje probiotik 7 do 10 dana.