Foto: Kristafoto/flickr
To u nekim slučajevima može da ih zabrine, ali se dešava da ih više brine poređenje njihovog iskustva sa iskustvom drugih roditelja…
Prve stolice novorođenčeta se sastoje od mekonijuma. U pitanju je gusta, crno-zelena materija koja se nakuplja u crevima fetusa, a obično se oslobađa u prvih 48 sati od rođenja. Otpočinjanjem hranjenja bebe, mekonijum postepeno biva zamenjen prelaznim stolicama zelenkasto-braon boje, a posle četiri-pet dana mlečnim, žuto-braon (zlatnim) stolicama.
Učestalost stolica se značajno razlikuje i varira od sedam-osam dnevno, do jedne stolice u nekoliko dana! Novorođenčad koja se hrani majčinim mlekom, obično u prvoj nedelji ima učestale stolice ređe konzistencije, da bi se kasnije njihov broj znatno smanjio. Tako može da se desi da stolica izostane sedam, pa čak i po deset dana! Međutim, ako je vaša beba pritom živahna, dobrog apetita i uobičajenog ponašanja – razloga za brigu nema. Ukoliko ste ipak zabrinuti, pre nego što posegnete za suvim šljivama i drugim narodnim lekovima, obratite se vašem pedijatru za savet.
Boja stolice
Ona je «posledica» prisustva žuči, tačnije žutozelenog pigmenta – bilirubina. Reč je o jedinjenju koje nastaje u jetri, i to iz hemoglobina, kao deo normalnog procesa obnavljanja crvenih krvnih zrnaca. Putem žuči, bilirubin se oslobađa u tanko crevo, a zatim stolicom iz organizma. Boja žuči zavisi od koncentracije bilirubina u njoj i varira od svetložute do crno-zelene (ovaj pigment je, inače, «ozloglašen» među mamama u porodilištu, jer od nivoa bilirubina u krvi zavisi intenzitet žutice novorođenčeta, a samim tim i dužina boravka u porodilištu).
Bilirubin podleže nizu hemijskih promena pri prolasku kroz creva, menjajući svoju boju od zelene, preko žute do braon, tako da boja stolice varira i u zavisnosti od brzine pražnjenja creva. Što se brže prazne creva (proliv na primer), stolica je sve više žuto-zelena, ili u potpunosti zelena.
Na boju stolice može da utiče i hrana. Tako zeleno povrće (spanać, zelje…) boji stolicu u zeleno, dok joj cvekla daje crveni ton. Tu su i druge «prehrambene boje», a neki lekovi – gvožđe, na primer, ili bizmut, stolici daju crnu boju…
Mojoj bebi koja samo sisa i ima skoro dva meseca stolica je u poslednje vreme zuto zelenkasta i jakog kiselog mirisa.Da li je to normalno?
Ako beba lepo sisa i napreduje ovo nije za brigu.
Ukoliko se pojave prolivaste (vodene i smrdljive) stolice, a apetit se smanji – potreban je pregled kod Vašeg pedijatra.
Zaboravila sam da napomenem da beba samo sisa.
Postovani,
Moja beba ima 40 dana,u poslednjih nedelju dana stolica joj je penusava zute boje,a zadnja je bila kiselkastog mirisa.Ima ih 2-3 dnevno.Da li je to normalno i koji je razlog penusavih stolica?
Ako beba lepo napreduje, a NEMA proliva (tečnih i izrazito smrdljivih stolica) ovo nije za brigu.
Mozda je blaga prehladica u pitanju, ali ni to ne treba da Vas brine.
Imam cerkicu od dve godine,i njoj je vec duze vreme crna i tvrda stolica,ima je redovno svaki dan jednom ili dva puta? Ona lepo jede,aktivna je.. Zanima me da li to ima neke veze sa sokom od visnje,posto ga pije u velikim kolicinama i preko dana,a i nocu…Unapred hvala.
Prekinite davanje soka od višnje!
Nije problem u boji stolice (to nije za brigu) nego u preteranoj količini šećera koji se ovako unosi. Odmah obutravite ovo nepotrebno i štetno noćno ispijanje soka, a za par dana i dnevno nalivanje sokom!
Moja beba ima 4 meseca i nedelju dana, samo je dojim ali od pre nedelju dana ima zelene stolice i prolive, nekad tamnije nekad svetle, dok joj opšte stanje je dobro. Dan nakon prve zelene stolice smo bili kod pedijatra na redovnom savetovanju i pedijatar je utvrdila da odlično napreduje i da samo nastavimo sa dojenjem, kada sam je pitala za zelenu stolicu i proliv, rekla mi je da je to sasvim normalno, obzirom da malena non stop trpa ručice usta i puno balavi, jer joj izbijaju zubici. Nakon par dana proliva stolica se bila malo normalizovala i imala je malo primese zelene boje, ali je stolica u poslednja dva dana opet postala zelena i tecna. Inače sve vreme redovno sisa. U periodu kad smo imali problema sa grcevima, probali smo sa biogaia kapima i od toga joj je bilo samo jos gore, sad se pitam dal da probam opet sa njima. Hvala Vam unapred na odgovoru.
Da, treba dati probiotik (Biogaia) 7 do 10 dana. Ako nema boljitka Vi izbacite iz Vaše ishrane mleko i mlečne proizvode, pa da se vidi kako će beba reagovati.