Dok će jedni roditelji prednost dati marami, drugi će se odlučiti za kengur nosiljku, i za jedne i za druge važno je da znaju da preterano nošenje nije dobro za bebu jer su njoj potrebni i drugi položaju koji joj omogućavaju raznovrsna iskustva.
U prva 3 meseca bebu treba podizati iz odgovarajućeg položaja na način koji i nju angažuje. Nošenje treba za bebu da bude aktivno, da ona učestvuje u njemu.
Do 6 meseca beba se okreće prema izvoru zvuka, reaguje na lica osmehom, ruke dovodi do središnje linije i delimično je odvojena od tela majke pri nošenju.
U periodu od 6 do 9 meseca beba dobro održava uspravan položaj u naručju, tako da majka može da je nosi i na strani. Iako je trup dosta stabilan beba se još uvek pridržava za majku.
Od 9 do 12 meseca beba je izuzetno aktivna u naručju, menja položaje, nema strah, oseća se sigurno, zauzima sedeći položaj i priprema se za stajanje.
Korišćenje marame i nosiljki treba da bude dozirano, onoliko koliko je potrebno da se beba transportuje, svo ostalo vreme treba da bude u položajima koji stimulišu njen motorni razvoj i omogućavaju maksimalnu aktivnost a to je na čvrstoj, ravnoj podlozi, najbolje na podu
Komentari 0