Foto: Pixabay
Stanje poznato kao „geografski jezik“ je bezazlena promena na površini jezika. Normalan jezik je „zdravo“ ružičaste boje. Gornja površina je pokrivena papilama (mekim „dlačicama“, u kojima se nalaze nervni završeci veoma značajni za osećaj ukusa i toplote).
Kod dece koja imaju ovaj problemčić jezik je prekriven svetlo crvenim poljima nepravilnog oblika koje su ograničene belim linijama, i tako formiraju površinu koja veoma liči na geografsku mapu, pa otud ime geografski jezik.
Tačan uzrok ove pojave je nepoznat. Nalazi se kod oko 2% zdravih osoba, postoji mogućnost nasleđivanja. Promene se inteziviraju i češće tokom infekcija. Radi se o „kozmetičkom“ problemu koji ne zahteva lečenje, pa ni brigu mama i tata!
Moja ćerka ima ovakav jezik. Sada ima 2 godine i jezik se baš ovako menja kako ste naveli. Bilo nam je pravo iznenađenje jer niko u porodici ga nema, da mi znamo – možda su imale neke prababe ili pradede
Dobar dan htebi da postavim jedno,jedino pitanje.Moj unuk koji ima tri godine ima geogravski jezik i sto me jako brine neprica bas lepo dali je uzrok geogravski je zik ili ne hvala.
Geografski jezik nije bolest.
Vidja se kod 3% dece i smatra se da je u osnovi genetika.
Promene na jeziku spontano nestanu, pa se ponovo jave najčešće tokom respiratornih infekcija.
Lečenje nije potrebno, a nije ni moguće sem kad se promene na jeziku intenzivno menjaju.
Svako ne izaziva promene u govoru.
Ako dete ne izgovara sve glasove javite se logopedu.
Molimo Vas da za pitanja pedijatru umesto Komentara koristite našu kontakt formu PITAJTE PEDIJATRA – https://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra