Kada raditi koprokulturu?
Bakteriološka obrada stolice ima prvenstveno epidemiološki značaj. Već je rečeno da je enteroinvazivni Campylobacter jejuni jedini bakterijski uzročnik – koga treba, ukoliko se dokaže njegovo postojanje, lečiti kauzalno, dakle antibioticima. Ova bakterija se, prvenstveno, prenosi nedovoljno obrađenim pilećim mesom. Naravno, postoje i drugi, već pomalo zaboravljeni uzročnici, koje ovom prilikom nećemo pominjati.
Nagli razvoj drastičnije slike: visoka temperatura, učestalo povraćanje, učestale vodene stolice, posebno ako su neprijatnog mirisa – ukazuju na moguće bakterijske uzročnike crevne infekcije. Posebno na njih treba sumnjati ukoliko se slika pojavljuje kod više članova porodice, ili u kolektivu.
Pozitivna koprokultura treba da ukaže na potrebu poboljšanja higijenskih mera u porodici ili kolektivu, kao i praćenje potencijalnog kliconoštva.
Kada se obratiti lekaru?
Standardni pedijatrijski saveti, usmereni ka nadoknadi tečnosti i zaustavljanju ili kontroli simptoma crevne infekcije, obično su dovoljni da se izborite sa ovim problemom. Lekaru se treba obratiti ukoliko procenite da «gubite kontrolu nad situacijom», odnosno da dete ne unosi onoliko tečnosti koliko gubi. Pojedinačna tečna stolica odnosi količinu tečnosti koja odgovara telesnoj težini pomnoženoj sa 10-20 mililitara. Dakle, dete od 10 kilograma telesne težine gubi svakom tečnom stolicom 100-200 mililitara tečnosti, koju valja nadoknaditi.
Ozbiljniji simptomi koji, svakako, zahtevaju procenu lekara su: smanjeno izlučivanje mokraće, adinamija (dete nije u stanju da obavlja uobičajene aktivnosti, uglavnom leži, pospano je), nemogućnost unosa tečnosti na usta tokom više časova…
Podrazumeva se da, u slučajevima komplikovanijih infekcija, drastičnijih ili dugotrajnijih, lekaru treba prepustiti odluku kada treba ponovo u ishranu uvesti razne vrste hrane.
Nadamo se da će vam razjašnjenja data u tekstu pomoći da se izborite sa ovim neprijatnim situacijama.
Pravila koja ne treba zaboraviti
Nekih pravila se valja pridržavati: nije opravdano pokušavati peroralni unos tečnosti bar 30 minuta od poslednjeg akta povraćanja, zbog visoke verovatnoće da želudac reaguje novim povraćenjem svega unetog. Tečnost treba unositi veoma oprezno, u količini i intervalu koji odgovaraju uzrastu deteta: nakon povraćanja, posebno ako se ponavlja, količina tečnosti koju dete treba da konzumira prilikom jednog unosa je pet do 30 mililitara. Tu količinu treba da unosi relativno često, u intervalu 10-15 minuta. Ovim manevrom dozvoljavamo želucu da toleriše i propusti tečnost, sa smanjenim rizikom od novog povraćanja. Ukoliko dete solidno podnosi ovakav ritam pojenja, i nakon dva sata ovakvog režima ne povrati ponovo, količina može da se postepeno povećava.
Dobar Dan, moja cerka od 8 godina imala je gastro proljiv, povracanje nijemogla nista da jede trajalo je oko nedelju Dana. U toku gastroa ko da je uzimala teze vazduh kad dise, nije mogla da isousti gadove kaa da Jo’s je bilo puno vazduh. Vodili smo je kod lekara kaze da je sve u redu da je gastro. Sve je proslo samo Evo mesec Dana posle Jo’s kad jede ili ka pojede malo vise kao da joj se vraca kao da ce da povrati pa bih volela da mi date vase miljenje Dali je neka posledica od gastro jer prenikada nije imala problem unapred hvala.
Potreban je pregled da bi se dalo mišljenje.
Molimo vas da za pitanja pedijatru umesto komentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra