Da li su bakterije u nosu uzrok čestog i produženog „slinjenja“ kod dece?
NISU – kod ogromne većine dece!
Dete, naročito predškolsko, slini pre svega zbog virusa, koji vole da se „uvale“ u nosić. To su respiratorni virusi, kojih ima skoro 200 tipova. Oni veoma lako „preleću“ iz jednog u drugo dete, pa skoro dve trećine dece u vrtićima šmrcka. Radi se o bezazlenim virusima koji su, zapravo, uzrok obične prehlade.
Drugi razlog curenja nosa smo obradili kao alergijsku (polensku) kijavicu, pa da se ne ponavljamo…
Bakterije nisu razlog curenja nosa kod ogromne većine dece, ali „imaju pravo“ da se nađu u nosu koji curka. Dakle, najčešće se radi o istovremenom prisustvu virusa (koji je uzrok sekrecije – curenja) nosa i bakterije koja je stigla spolja.
Mogu li bakterije da se iz nosa raseju po organizmu i naprave veću štetu?
Sluznica nosa je obdarena tzv. lokalnom odbranom – „vojskom“ ćelija imunološkog sistema, koja koristi antitela u borbi sa mikronapadačima. Ovaj imunološki (odbrambeni) „bedem“ nosa ograničava bakterije na površni deo sluzokože. Zbog toga one ne mogu da se dalje raseju, pa nema razloga za strah da će se desiti neka veća šteta u organizmu deteta.
Izuzetno retko se dešava da je odbrambeni (imunološki) sistem deteta toliko slab da ga i ove, inače bezazlene bakterije savladaju i prodru iz nosa u organizam. Uglavnom je to slučaj kod dece koja pate od imunodeficijencija – teških bolesti imunološkog sistema (srećom, veoma retko se javljaju). Takvi mališani imaju poseban režim života i zaštite od infekcija.
Zašto neka deca i dalje imaju bakterije u nosu iako su „ispila„ antibiotik koji je po antibiogramu „pravi“ lek?
S obzirom da se bakterije nalaze u površinskom delu sluznice, do njih antibiotik (uzet na usta) veoma teško stiže. Zbog toga se često dešava da deca koja su „isprimala“ antibiotik – posle par nedelja ponovo imaju iste bakterije u nosu. U stvari, one su se samo pritajile, pa ponovo aktivirale (što, naravno, ne znači da ponovo treba dati antibiotik).
Lečiti oralnim antibiotikom „površinske„ bakterije u nosu je isto kao kada biste spolja zaprljan prozor brisali krpom sa unutrašnje strane.
Ima li smisla „gurati„ deci antibiotsku mast ili antibiotske kapi u nos?
Ova „terapija“ je odavno napuštena! Za to postoje bar dva dobra razloga:
Prvo, pokazalo se da je kod mališana lokalna primena antibiotika u nos neefikasna. Rezultati su privremeni, a potpuno je neprimereno nedeljama stavljati antibiotik u nos.
Sa druge strane, ova lokalna antibiotska terapija može da bude opasna. U nosu se nalaze brojne ćelije imunološkog sistema koje mogu da indukuju (izazovu) alergiju na lekove koji se aplikuju preko nosne sluznice. Zato može da se desi da organizam deteta postane alergičan na „nosno dat“ antibiotik. Ako se isti antibiotik ponovo da detetu, ali u formi sirupa ili injekcije – može da dođe do veoma opasne alergijske reakcije.
Šta onda da se radi sa bakterijama u nosu?
Kao što rekosmo, radi se o bakterijama koje NISU opasne! Decu koja nemaju visoku temperaturu, ne kašlju, a imaju bakterije u nosu – NE TREBA lečiti antibiotskim sirupima (kao ni injekcijama). Radi se o zdravoj deci, a ne o pacijentima. Curenje nosa je rezultat virusne infekcije (ređe alergije), a tu antibiotik nema šta da radi.
Kada ima potrebe za antibiotskom terapijom?
Ako dete ima glavobolju, povišenu temperaturu, nadražajno kašlje, a iz nosa mu curi gnojav sekret – situacija je drugačija. Tada se najverovatnije radi o zapaljenju sinusa (sinusitis), što zahteva poseban tretman – često i antibiotike.
Međutim, to su situacije kada je obavezna konsultacija sa pedijatrom. Ne treba davati antibiotike „na svoju ruku“. To je u isključivoj nadležnosti lekara!
Dete 6god ima zadah bris grla izolovan streptococus pneumonije osetljivo samo na hloramfenikol imoksifloksacin šta da radimo
Ako dete nema povišenu temperaturu i dobrog je opšteg stanja, prskajte Tantum verde sprej za grlo i ako može neka dete ispira grlo čajem od žalfije.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Postovani, molim za pomoc. Dete godinu dana.Vec je 4 puta pila antibiotik zbog upala usiju.Krene da slinavi,odmah primenjujem ispiranje ali ne vredi. Svaki put se zavrsilo upalom usiju vec treceg dana nakon prvog znaka infekcije.Trenutno je ispila zadnju dozu Sinacilina zbog obostrane upale ali boljitka nema.Ona i dalje slinavi , sekret je beo nekad gust nekad redak,sada i zrelo kaslje.Molim za savet.
Potrebano je da ORL lekar pogleda dete.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Molim vas
Da li dete koje ima 3 godine i non stop bukvalno slinavo čak uveče kada zaspe kašlje jedno sat vremena treba da dobije adekvatnu terapiju ili samo od sebe da prodje ?
Potreblan je pregled pedijatra da bi se dala terapija.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Dete ima 9, 5 godina, decak.Orl mu je dala 1 antibiotik pa drugi pa injekcije a pre toga dijagnoza hronicni rinitis, a onda akutni sinuzitis, na kraju 5 injekcija penicilina i opet tridox koji mu nisam dala vec ga vodim na bris samoinicijativno jer ovo je uzas sa antibioticima. Nema drugih tegoba osim curenja iz nosa koje mu je bilo pojaca o kad je pio Panklav i injekcije menjala se struktura sluzi. Da li sam pametno postupila u vezi brisa i tridoxa?
Nije moguće dati mišljenje bez pregleda deteta.
Ako je dete dobrog opšteg stanja i nema povišenu temperaturu, antibiotici nisu potrebni.
Molimo vas da ubuduće za pitanja pedijatru umesto comentara koristite nas portal, opciju Pitajte pedijatra http://www.mojpedijatar.co.rs/pitajte-pedijatra/
Moje dete ima uvecane kranike 3 g i 3 meseca stalno cese nosic pogotovo kad udjemo iz spolja u kucu, hrce kad spava, radili smo bris grla i nosa nema bakterije krv je uredu,kazu da su joj krajnici uvecani koda je imala gn anginu 7 puta za redom, nema temperaturu, jede apetit bas ima vesela igra se sad su nam problem veliki krajnici odnosno 3 krajnik.
Dete treba da pogleda ORL lekar.