Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Postovani,
imam sina od 4,5 godine kome su zbog cestih upala uha i ne oticanja sekreta iz srednjeg uha pre tacno godinu dana ugradjene cevcice i uklonjen treci krajnik. Nakon 5 meseci imao je 2 upale na istom uhu, jednu za drugom. Cevcice su kao sto je i pozeljno same ispale nakon 8, 10 meseci, medjutim posle kratkog poboljsanja, tecnost u srednjem uhu se opet vratila i tu je od avgusta. Njegov ORL (koja ga prati vec 2 godine) predlaze ponovnu ugradnju cevcica ako timpanometrija bude ponovo losa. Dete se proteklih dana oseca dobro (samo jedan dan je imao temp. 38) iako dosta kaslje i ima gust sekret koji redovno vadimo. Bris zdrela pokazuje STREPTOCOCCUS pyogenes 30% a nosa MORAXELLA catarrhalis masa. Da li je potrebna terapija antibioticima?
Hvala unapred.
Ove bakterije se NE leče antibiotskim sirupima, ali je sasvim jasno da se cevčice moraju ponovo ugraditi.
Oprostite što malko skrećem sa teme. Moja djevojcica , 4 godine, ide već tri godine u vrtić i uporno joj nos curi. Ja joj redovito kapam nos i povremeno usisam usisavacem (onim nastavkom što se kupi u ljekarni). No, u zadnjih 9 mjeseci je 4 puta imala upalu uha. Kod doktora su nam rekli da ima nakupinu tekućine u srednjem uhu. E sad počinje…
ORL nas gura na operaciju ugradnje cjevčica čime bi se tlak izjednačio, tekućina nestala. Bila na drugom mišljenju kod drugog ORL, taj veli samo toaleta nosa, te žvakanje žvakaće gume. Suprug je za operaciju, ja sam za drugu opciju. Inače suprug ne čuje dobro, urodjeno suženje slušnog kanala i strah ga je da i mala nije to naslijedila. Sta VI mislite o tome? Odnosno, ako me na kraju prevladaju, koje su moguće nuspojave, negativne posljedice ovog zahvata? Unaprijed zahvaljujem!
ŠTO PRE da se dete operiše!
Čekanje NEĆE pomoći – naprotiv, biće sve gore. Zahvat je rutinski za iskusnog ORL specijalistu koji se bavi decom i to treba uraditi pre nego krenu jesenje – zimske infekcije
sva sreca sto ipak postoje jos doktori koji su savesni i zele da pomognu
i mojoj cerki je na moje insistiranje da od pedijatra koji njije bio zainteresovan da mom detetu pomogne popivsi 8 kutija anbiotika zbog bakterije u nosu, dobije uput za dalje da bi joj uspostavili dijagnozu da ima unistene sinuse i gnoj koji je zbog pedijatrovog nemara presao na pluca. sada se dete leci od poledica neadekvatnih terapija nasih nemarnih lekara
Dijete ima bol u uhu, nema temperaturu, ali je puno zutog sekreta (vjerovatno virusnog podr., kks u granicama normale), je li potrebno lijecenje antibioticima, pedijatar kaze da je kad je uho u pitanju. Jednom smo imali isti slucaj, ali je bio vikend i ja sam mu stavljala samo antub. kapi za uho i kroz dan prošlo. I još jedno pitanje, ako je djetetu iz grla i nosa izoliran s. pyogenes , takode bez temp., uz kasalj i sekret, je li potrebna antibiotska terapija. ORL pregled u granicama normale.
Prvi korak je čišćenje nosa, pa da se da ibuprofen (Nurofen) sirup 2 do 3 puta dnevno. Ako za 24h bol ne prodje treba dete da se pregleda pa da se vidi ima li potrebe za terapijom.
Kod dece bez crvenog grla i bez tempertaure, ova se baktrija ne leči antribiotskim sirupima.