Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Postovani,
vec mesec dana cerka od tri godine i sin od godinu dana imaju upalu uha naizmenicno. Sinu je cetri dana nakon sto je popio poslednju terapiju i od strane doktorke proglasen generalno zdravim (ali je slutila neku bakteriju jer se infekcija uha dva puta vracala) radjen bris nosa i tada je pronadjena pneumkok bakterija 90%, par dana nakon toga ponovo dobija temperaturu 38,3, danas je imao 37,5, opet sam ga vodila na kontrolu i doktorka je rekla da su usi i pluca cisti, grlo vrlo malo crveno ali da nije za antibiotik jer je vec bio pod terapijom (sumamed i gentikulin kapi, verovatno sam pogresno napisala, ne zamerite) vec da nam samo ostaje da stanje pratimo.
Malo je reci da sam preplasena jer znam da ta bakterija moze svasta da napravi. Molim Vas za neki savet! A da, jos jedna stvar, uredno smo isprimali sve tri doze sinflorix vakcine imamo samo revakcinu u januaru. Unapred Vam se zahvaljujem!
Ova bakterija, kad je u NOSU, skoro NIKADA ne pravi problem!
Opisane upale uha zahtevaju da Vam decu pregleda ORL lekar koji se bavi decom pa da se utvrdi uzrok ponavljanih upala (neretko je to uvećan treći krajnik – adenoid). Pneumokokna vakcina (Prevenar 13 ili Synflorix) su za preporuku – valjalo bi da je date VAšoj deci.
Moj sin ima 18 godina i već para godina se borimo sa bakterijom staphylococcus aureus. Ima slab imunološki sistem i alergičan je na bakterije, gljivice, grah i svo mahunasto povrće, kakao i gazirana pića. Ne znam koliko je antibiotika do sada popio ali mogu reći da je zadnji mjesec popio 3 kutije citerala. Doktori su mu davali i kremu geramycin koju je stavljao u nos, međutim ni to nije pomoglo. Prošli mjesec je imao problema sa kašljem i sekretom i doktori su mu rekli da ima upalu pluća, što je na kraju opovrgnuo doktor pulmologije rekavši da nema ali da ima jako puno sluzi u desnom plućnom krilu i da se o odnekud slijeva u njegova pluća. Rekao je da je od sinusa. Međutim kada smo snimili sinuse moj sin je rođen sa zakržljanim desni sinusom tj. gotovo da ga i nema. Sada je ponovo upućen da radi bris grla i nosa jer smo doktoru rekli za bakteriju. Dali to može imati kakve veze sa ovim što mu se dešava. Na koji način da ojačam njegov imunitet, jer sam čula da se tijelo može izboriti sa bakterijom ako je imunitet jak. Hvala puno…Pozdrav iz Tuzle
Bakterije u nosu se NE leče ovo gomilom antibiotika! To je besmisleno, imunitet se jača zdravom isahranom, redovnim spavanjem i rekrativnom fizičkom aktivnošću
odlična je i korisna
mojea cerkica ima 3gog. i pronasli su bakteriju streptokok. Mene sad brine dal joj se moze nesto lose desiti jer puno puta smo je vodil kod doktora,sto jako tesko dise i ima zacepljen nos. al doktor uporno prica da nije nista i samo joj pregldao grlo i to sve. proslo je dosta vremena od onda pa smo se preselili i vidili je kod drugog doktora jer pocela da se zali da nemoze da dise da je boli grlo i stomak. ona trenutno pije penicilin. pa sad se brinem da nije mozda prekasno da se izleci ta bakterija.
Bakterije u nosu se NE mogu izlečiti antibiotskim sirupima!
Ključno je da se nos redovno čisti kao i da se obavi ORL pregled da se isključi uvećanje adenoida (trećeg krajnika) kao uzroka dugotrajnog zapušenja nosića.
Hvala na brzom odgovoru. ORL je bio spreman da prepise antibiotik radi preventive ali sam ja odlucila da mu ne dajem nista za sada.
Takodje bih napomenula da kada je sve pocelo sa njegovih 2,5 godine on je imao 3 upale uha jednu za drugom i svaki put je ispijao antibiotike. Danas mislim da je to zapravo bila jedna ista upala koja nije lecena kako treba… Kasnije sam cak i naisla na tekstove gde kazu da je nakon nekih istrazivanja zakljuceno da antibiotici cesto ne lece upalu vec mogu cak i da izazovu novu. Jako mi je tesko kao roditelju (koji nije iz medicinske struke) da se snadjem u moru razlicitih informacija.