Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Moje dijete 2 godine i 4 mjeseca, ima zapusenu jednu nozdrvu bez sluzi, nema nikakvog iscjedka ali ima krastice u nosu koje izgledaju zagnojene, moj muz upravo lijeci Staphylococcus aureus koji mu se pojavio na kozi, dijete je imalo slican osip na ruci ali smo izlijecili gentamicinom i oralnim antibiotikom prepisnim od strane dermatologa. sada nas brine nosic, sta uraditi? hvala unaprijed.
Dete mora.da pregleda Vaš pedijatar ili ORL specijalista,pa da se odredi terapija.
Poštovani, molim Vas savjet. Sin mi ima 5 i pol godina, i prije tjedan dana se žalio na bol u uhu, otorinolaringolog nam je savjetovao ispiranje nosa jer je začepljen. imao je temperaturu do 38, sa nešto
nakon 3 dana ispiranja bilo mu je bolje, nije se žalio na bol, nije imao temperaturu. išli smo vadidi krv krvan slika bila je uredna samo CRP 30. pedijatrica nas je poslal na vađenje brisa. grlo negativan nalaz nađen streptokok u nosu, ali onaj streptokok bm..ne znam točno kako se zove. pedijatrica nam je dala antibiotik, ali meni se čini čudnim djetetu davati antibiotik kad sad neja temperaturu, ide van, jede… Može li biti kakvih posljedica od te bakterije streptokok u nosu ako se ne liječi.
Bakterije u nosu se, osim u IZUZETNO retkim situacijama NE leče antibiotskim sirupima!
Zahvaljujem puno, danas sam bila ponovno kod pedijatrice, navodno da su čak pogriješili i u vrsti streptokoka, bris je pokazao da se radi o pneumonii u nosu. Zahvaljujem jer sam već prije dva dana dobila antibiotksi sirup od pedijatrice, ali ga nisam davala jer je dijete dobro. Poštovanje, hvala na brzom odgovoru.
Postovani,dete od 5 godina ,dva meseca ne ide u vrtic sprema se za operaciju sva tri krajnika na IMD.Konstantno u nalazima briseva ima u nosu Stafilokoku100% a u grlu Streptokoku od 50% do 100%. Primao je Palitreks pa pauza,pa se ponove brisevi i opet isto.Zatim Eritromicin kapi i posle njega opet ima bakterije. Sada nas ne primaju na operaciju jer traze da nalaz bude sterilan i prepisali su mu sad Panklav. Dva meseca izolacije nista ne pomaze a i mi ukucani smo svi radili briseve i niko od nas nema bakterije. Kako izleciti dete da bi moglo najzad da operise krajnike,kada antibiotici ne pomazu a nece nas primiti u operacionu salu dok ne bude sterilan nalaz.
Unapred zahvalana
Jedini.način.je da se 7 do 10.dana PRE operacije da antibiotik koji će samo PRIVEMENO suzbiti bakterije, pa da se dete operiše!
Trajno resenje je ISKLJUČIVO odstranjivanje problematičnih krajnika – oni su uzrok problema.
Poštovani,
Imam sina od skoro napunjenih sedam godina.Još smo u predškolskoj ustanovi.
Tegobe sa bakterijom u nosu su krenule odmah u septembru.Streptococa pneumonia.Doktorka Orl,koja je i alergolog nam stalno prepisuje antibiotike..što u nos ..što oralno a bakterija se stalno vraća..Nos mu je uvek pun sadržaja koji je zelenkaste boje..Smeta mu i stalno nešto“duvka“
Ona kaže da može biti i alergijski..iako su probe negativne.Planira ga za operaciju trećeg krajnika..Iskreno..izludeh od silnih antibiotika i briseva..Molim vas za pomoćni mišljenje..Hvala
ESMISLENO je davati amtibiotike!!!
Da se reši uvećani 3. krajnik – to je najvažnije, bez toga će nos stalno biti zapušen, a to pogoduje bakterijama.
Postovani
Imam problem sa sinom koji ima devet meseci.Od januara imamo u nosu nadjenu streptokoku pneumoniu i ne mozemo nikako da je se resimo.Kod malog ima komlikacija kao sto su:nosic je prepun zelenog sekreta,teze dise,slabo spava jer mu nosic smeta i napadi kaslja i sve to je iako mu ja redovno cistim nosic-sigurno 6-7 puta dnevno.Stalno je pod lokalnom terapijom hlorofenikolom ali nista ne pomaze.Par puta se spustilo na grlo i imao je temperaturu pa je dva puta zbog toga pio antibiotike.Timpogram nam je mesecima los-bas zbog tog sekreta.Napominjem da je mali sklon bronhialitisu i da smo ga bas cesto imali i da smo zbog toga lezali u bolnici.Jako brzo mu se spusti na pluca i pored redovnog ciscenja.Dok koristi lokalnu terapiju (kao sto rekoh stalno hlorofenikol-sada mu je doktor dao marocen kapi)situacija je podnosljiva ali cim se prestane sutra dan sve krece ponovo.Planiramo vakcinaciju ali nike nam ni to zagarantovano da ce je izleciti zar ne?Recite nam molim vas sta da radimo jer se dete namuci.Cak ne mozemo nigde ni da ga vodimo kako ne bi preneo i drugoj deci bakteriju.
Unapred hvala
Ksenija
Bakterija u kosu se NE LEČI antibioticima već odrzavanjem nosa prohodnim, dakle redovnim ispiranjem fizioloskim rastvorom!
Obavezno treba vakcijisati bebu pneumokoknom vakcinom – Prevenar 13 ili Synflorix.