Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Postovani,
Moj sin ima 20 meseci I punih godinu dana zapusen nosic,najveci problem je sto svakog meseca obavezno predje na upalu uva I stalno mu.daju Panklav.Opet ima upalu uva I zapusen nosic, odradili smo krvnu sliku I odlicna je, bris nosa je pokazao da ima stafilokoku I haemofilus influence. Molim vas recite mi sta I kako, kako tretirati ovo posto konstantno prelazi na upalu uva I mi smo ocajni.Inace redovno cistimo nosic Phisiomerom hipertonicnim I pumpicom za nos.Da li da negiram antibiotske sirupe I dajemo mu samo lokalne kapi ili kako?
Da Vaše dete pregleda ORL specijalista koji se bavi bebama i malom decom!
To je put ka rešenju.
Postovani. Moj djecak od 17 mjeseci u brisu nosa ima izolvanu bakteriju Staphylococcus aureus u velikom broju. CRP je uredan kao i krvna slika (radili smo ih pred vakcinu ) Vakcinu je primio juce (Pentaxim ). On nema curenje nosa vise od 3mj . Koliko je opasna ova bakterija u nosu, koliko je opasno sto je primio vakcinu (brisevi nisu bili gotovi) i kako lijeciti ovu bakteriju? Ovo je prvi put da radimo bris nosa . Hvala.
Samo da se nos održava probodnim i redovno ispira rastvorom.prečišćene morske vode (nas predlog je MARISSIMO).
U opisanim okolnostima NEMA potrebe za antibiotskom terapijom
Postovani, zelela bih da cujem Vase misljenje. Beba 9 meseci bila je prehladjena, koristili smo fizoloski rastvor i pumpicu. Nije imala temp. Nakon tri dana biva joj nos zapusen, otpusimo fizoloskim na kratko, ali se iznova zapusivao, a pritom je nocu lepo spavala za cudo.. Nakon nedelju dana doktorka trazi bris grla i nosa, u brisu nosa pronadjena je staphylococcus aureus, dobili smo hlorofenikol mast da mazemo u nozdrve nosa, uvece beba postaje razdrazljiva i uznemirena, posumnjamo na upalu uha, odemo u hitnu, dijagnoza blaga upala levog uha, u desnom cepic, dobili sirup cefalksin na 8h, hidrogenom da se ispira uho jednom dnevno 3 dana, da nastavimo sa hlorfenikolom u nos. Posle dva dana sirupa njoj proroadi oko, krmelja od jutros i suzi, nije crveno, ne deluje nateceno. Sta raditi? Da li oko moze nekako da se tretira? Prosto vise se kalemi sve jedno na drugo, kao zacaran krug. Da spomenem da joj je nosic malo bolje, nije toliko zapusen, ne curi napred, prilikom vadjenja slina pumpicom zelenkaste je boje.. Molim za savet i misljenje. Hvala unapred
Sve dok se nosić ne otpuši – biće problema i sa okom i sa uvom!
Oči ispirajte 3% rastvorom borne kiseline (za oči – ima je u većim apotekama) na 3 do 4 sata, ali je NAJVAŽNIJE da se nos redovno servisira.
Moje dete uporno ima streptokoku pneumoniju,pije stalno antibiotik,bude dobro par dana i tako vec tri meseca….Sada mu dr.preporucuje neku vakcinu protiv streptokoke,zanima me vase misljenje?Hvala
Prevenar 13 je pravi izbor!
Molila bih Vas da mi kažete kako se rešiti stafilokoke u nosu kod devojčice od 11 godina,jer mesecima unazad je ima,ispila je gomilu antibiotika i ništa. Nema nikakvih tegoba,ali mora na operaciju kičme,a bakterija ne sme da bude u brisevima. Hvala unapred!
BESMISLENO je da se daju oralni antibiotici!
Da se nos redovno ispira fizioloskim rastvorom (probajte MARISSIMO) i to je sve.