Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Dobar dan, imam dete od 3,5 godine. Pre dve nedelje su joj zakrmeljale oci i bile blago crvene otisli smo kod lekara dala joj je hloranfenikol 7 dana je stavljala. Naravno opsta praksa nije htela da da uput za ocnig lekara i rekli su da ima konjuktivitis. Proslo joj je pa se opet vratilo. Opet su joj dali tobrex kapi 5 dana medjutim posle 5 dana se vratilo blago crvenilo i krmelji ujutru. Na svoju ruku sam izvadila bris oka i ima streptokoke pneumatie. Vodimo je kod oftamologa danas vec ali jako sam zabrinuta jer je to opasna bakterija Dete lepo jede raspolozena je nema temp ne curi nos ne kaslje. Samo ujutru ima los zadah iz usta. Da li da je vodim i na orl?Hvala puno unapred
Prvo da se obavi pregled oftalmologa i da se oko sredi – biće to ok!
Decak, 2 g i 8 meseci, krenule slinice pre 9 dana, odmah su bile guste zuto-zelenkaste. Od pre 4 dana kaslje po malo.,nema temp,raspolozen. Ako ga odvedem kod dr dace mu antibiotske kapi. Ispiram mu nos fiziomerom i inhalacija i izvlacenje slina.
Jel imate predlog za sirup za suvi kasalj i mozda neki savet? Hvala
Imate li predlog kako u toku noci da se spreci suvoca nosa, jer mu ujutru bude suv nos i onda bude malo krmelja u ocima koje lecim sterilnom bornom kis.
Samo redovno ispiranje nosa (naš predlog je MARISSIMO FORTE sprej), a za suvi kasalj sirup na bazi belog sleza…i da se prati.
Hvala Vam puno da odgovoru!
Poštovani,
Ćerka ima 22 meseca, već dve nedelje je prehladjena, prvo je imala 5 dana visoku temperaturu, do 39,3, uz zapušen nosić, naravno i žućkasto-zelene slinice. Krvna slika je pokazala da je u pitanju virusna infekcija, pluća čista, grlo nije bilo crveno, posle 7-8 dana je počela i da kašlje, ali je grlo i dalje mirno, pila je flavamed 5 dana, kašalj se smirio, ali nosić curi i dalje i počela je da se budi sa malko krmeljavim očima. Svaki dan ispiramo nos fiziomerom i inhalacija 2x dnevno. Radili smo bris grla i bris nosa, bris grla je u redu, a u nosiću je izolovana Haemophilus influenzae 70%. Da li je ova bakterija smetnja da dete primi mmr, kao i da li je ona uzrok ovolikom curenju iz nosića? Kod pedijatra idemo tek u ponedeljak.
NIJE bakterija uzrok curenja, već VIRUSNA infekcija! Bakterije su samo iskoristile situaciju sa mnogo sekreta, pa.se namnožile.
NIKAKAVA antibiotska terapija! Samo da se nos redovno ispira, najbolje MARISSIMO FORTE sprejem. Bris nosa NE treba raditi, a ova bakterija (sama za sebe) NIJE prepreka za vakcinaciju. Svakako ce Vas pedijatar pregledati dete PRE davanja vakcine
Moja deca( blizanci od 3,5 god) vec 5 dana imaju temperaturu i kaslju. Jedan bolje podnosi od drugog, (ima nizu temperaturu). Uglavnom, decaka koji burnije reaguje smo u roku od 3 dana 2 puta vodili kod 2 razlicita lekara. Oba puta je radjna krvna slika i po semu sudeci radi se o virusnoj infekciji.(oba lekara konstatuju i jako diskretan nalaz na plucima- bronhitis).krvna slika- Prvi put leukociti 7,1 a crp 3,1 nakon 2 dana leukociti 6,8 a crp 1,3. (Drugi lekar je ubedjen da je u medjuvremenu
dete zakacilo novi virus) .Medjutim zbog upornog i produktivnog kaslja lekar ipak, vrlo bojazljivo doduse, prepisuje antibiotik( tridox). Prvu dozu je primio danas iako je vec sinoc imao temperaturu svega 37 sa 2. Da li je antibiotik bio neophodan ili ne?
BESMISLENO je davanje antubiotika kod VIRUSNIH infekcija!