Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Postovani, dete 18 meseci je imalo dve upale uva u roku od dve nedelje. Prvo je lecen penicilinom, a potom longacefom. Posle tih terapija smo uradili bris grla i nosa gde je u brisu nosa pokazalo streptokoke pneumoniae 95%. Skroz je zdrav. Po predlogu orl stavljamo gentokulin kapi i vrsimo toaletu nosa fizioloskim rastvorom i narivent sprej. U međuvremenu je primio synflorix vakcinu. Da li je zabrinjavajuci nalaz i koliko je terapija neophodna?
Odlicno je što dlje dete dobilo pneumokoknu vakcinu, a nos SAMO DA SE ISPIRA, i to hipertonim rastvorom – naš predlog je MARISSIMO FORTE sprej
Da li dijete kojem curi nosić, a bez drugih tegoba je, može dobiti MMR vakcinu. Dijete ide u vrtić i uvijek je nešto u pitanju, uši,nos, stomak i šta sve ne. Ne mogu ga izvući iz vrtića na 10-15 dana da totalno ozdravio jer ga nema ko čuvati.
Izolovano curenje nosića (dakle kad je sve drugo OK) NIJE prepreka za vakcinaciju!
Svakako će Vaš pedijatar pregledati dete pre vakcinacije, ali se ona NE TREBA odlagati zbog curenja nosića.
Hvala na brzom odgovoru. Vodili smo je dali su 10 dana hloranfenikol i ispiranje birnom kiselinom 3x dnevno. Sad pitanje jos jedno, posavetovali su nas u apoteci da joj stavljamo kapi jer je lakse i cistije. I bornu kiselinu strcnem iz boce. A kap stavim u svako oko po kap. Da li je to dobra primena? Hvala unapred divni ste
To je odličan savet koji ste dobili u apoteci – samo napred.
Zbog čestih upala uha pedijatar nas je uputio kod ORL. Njen savet je da se za ispiranje nosa koriste samo hipertonicni rastvori, kao sto je Marisol, da sve drugo nema smisla. Takodje nam je rekla da cim se nos zapusi i krenu slinice jače koristimo Operil P. Medjutim ja ne znam koliko je dobro koristiti Operil često, obzirom da na njemu piše 5 dana? Pre 6 dana smo završili terapiju sa Operilom, a detetu opet krenuo problem sa nosem i to još gore nego prosli put, potpuno zapuštena, gust sekret, izvlacimo pumpicom ali boljitka nema…postoji li jos neki sprej za nos,ozda nešto na biljnoj bazi?
Samo HIPERTONI rastvor – probajte MARISSIMO FORTE sprej.
Postovani, moje dete je sa cetiri godine lezalo u bolnici zbog poststreptokoknog glomerulonefritisa. Komplikacija se desila samo tada. Da li je potrebno da koristi antibiotske kapi ako bris pokaze da ima streptokoku u nosu, a nema drugih tegoba?
Kada NEMA INFEKCIJE nema ni terapije! BESMISLENO je raditi bris nosa…da se nos redovno ispira hipertonim rastvorom…probajte MARISSIMO FORTE sprej.