Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Postovanje,
beba 12 i po meseci nadjena bakterija hemofilus influence u nosu. Ima zelen sekret, povisenu temperaturu, od 37.2. Grlo i usi u redu. Dr prepisala Panklav. Zanima me misljenje.
Ove bakterije u nosu se NE LEČE antibiotskim sirupima!!!
Redovno vakcinisano detr je primilo HiB vakcinu (koja stiti od teskih infekcija ovom bakterijom), tako da je davanje antibiotika SAMO zbog pozitivnog brisa nosa BESMISLENO!
Postovani, mom sinu (6god) u nosu je pronadjena streptococus pneumoniae, brisanje grla je sterilan. Na desnom krajniku mu se javlja gnojni cepic koji se povlaci. Doktorka ga je preglddala i nije ukljucila antibiotik iako je uradjeno ab. Dala mu je tobrex kapi 3×2 i fizioloskim rastvorom da odrzavamo higijenu nosa i tantum verde u grlo, uz to ispire grli i zalfijom. Moje pitanje da li je terapija ok? Unapred zahvalna mama
To je PRAVA terapija!
vaš pedijatar je doneo ODLIČNU odluku što NIJE prepisao antibiotski sirup!!!
Poštovani,
Dete od 3 godine već neko vreme vuče problem sekreta u nosu. Počelo je pre 10-tak dana na planini kada je imao i temperaturu 2 dana. Inace od tada je bio dobro raspoložen do sinoć kada je počeo da se žali na bol u grlu. Dr je rekla da je grlo bas malo upaljeno ali da mu se sliva gust sekret i dala mu je sinacilin. Da li stvarno ima potrebe za antibiotikom ili bi inhaliranje i izvalčenje sekreta pumpicom rešilo problem.
BESMISLENO je zbog opidanih simptoma davati antibiotik!!!
Dete NEMA NI JEDAN pokazatelj bakterijske infekcije, a sve ukazuje da se radi o obićnoj virusnoj infekciji!
Da se nos redovno ispira (MARISSIMO FORTE sprej je odličan) i da se dete prati.
Ako se javi visoka temperatura i bol u grlu – da se uradi BRIS grla (NE treba raditi bris nosa).
Poštovanje,
Imam devojčicu od 3,5 godine. Uredno vakcinisana prevenarom 13. „Ide“ već godinu dana u vrtić. Naš problem su bakterije u nosu koje se konstatno smenjuju i prave haos po nosiću. Od ab je ispila u roku od godinu dana: panklav, tridox, hemomicin, amoksiklav, mast hemomicin. Ima gust zeleni sekret, nadrazajni kasalj, dva puta je imala opstrukciju pluća. Svaki dan čistimo nos fizioloskim rastvorom ( pod pritiskom) . Detetu bukvalno poslednjeg dana ispijanja ab opet krene kasalj i prvo vodnjikast sekret iz nosa i nakon dva tri dana boravka u vrtiću opet kreće gust zeleni sekret. Sto se pulmologa tice , ona je zdrava. Moje pitanje je sta dalje: orl lekar I da li bi povlacenje iz vrtića na duze vreme pomoglo se problem sa bakterijama svede na minimum?
Bakterije u nosu se NE LEČE antibotskim sirupima!
Ako adenoid („treci krajnik“) NIJE uvecan – samo da ae nos ispira hipertonim rastvorom (Marissimo forte je odličan izbor). Nisam siguran da povlacenje iz vrtića ima smisla.
Postovani doktore,
Cerkica od 2.5godine pre 5 dana je pocela da kaslje (suvo i uglavnom jutru kad se probudi). Uradili smo bris nosa (nosic je inace prohodan i bez sekreta). Juce smo dobili rezultat brisa – moraxella catharalis u velikom broju. Jutros je pedijatar,na osnovu antibiograma prepisala Panklav sirup. Problem je u tome sto dete jako lose podnosi ovaj sirup (gadjenje,povracanje i proliv).
Interesuje me da li je ovo jedini nacin lecenja ili je moguce delovati lokalno upotrebom kapi na bazi hloramfenikola ili eritromicina, s obzirom da su takodje navedeni antibiogramom?
Unapred hvala i veliki pozdrav!
Moraxela se u nosu NE LEČI ANTIBIOTICIMA!!!
samo da se nos redovno čisti hipertonim rastvorom – MARISSIMO FORTE je pravi izbor