Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Moj dvogodisnji sin vec zadnjih godinu dana ima ceste naizmenicne upale uva i grla pracenih visokom temperaturom preko 40, i nas pedijatar nije zelela da mu radi bris. Najzad smo uradili,i sada su mu u brisu nosa otkrivene Streptococcus pneumoniae u 50% kulture i Moraxella catarrhalis u ostalih 50%. Molim vas recite mi da li su one opasne i kako se lece? Sta da radimo da mu sprecimo te ceste upale uva? Pocinjemo da se brinemo za njegov sluh, bojimo se da zbog cestih upala ne ostanu neke posledice.
NAJVAŽNIJI korak je da dete pregleda iskusan ORL specijalista koji se bavi decom, pa da se vidi ima li uvećanog trećeg krajnika (adenoida). Ako ima to da se vadi i dete će da „procveta“
Drugi korak je da se vakciniše pneumokoknom vakcinom (prevenar 13 ili Synflorix) pa da se zaštiti od teških formi infekcija koju izaziva Streptoccocus pneumoniae.
Ove bakterije u nosu se NE leče antibiotskim sirupima i nisu uzrok opisanih infekcija! One samo koriste situaciju (zapušen nos, sekret…) i razmnožavaju se u nosu.
Moja 16 mesecna devojcica u nosu ima streptococcus pneumonie,konstantno joj curi nosic u vidu redjeg belicastog sekreta,pila je Pancef i gentakulin kapi ali bakterija jos ima.Molim vas posavetuj te me sta da radim,da li su te bakterije opasne,sta da radim?
Besmislena terapija! A to se vidi i po ponovnim rezultatima. Sekret iz nosa NIJE uzrokovan ovom bakterijom, već je to skoro sigurno VIRUS koji se NE leči antibioticima, već se dete mora samo izboriti uz redovan servis nosića fiziološkim rastvorom.
Najbolje što možete učiniti za Vaše dete (nezavisno od ovog brisa) je da obavite vakcinaciju pneumokoknom vakcinom (Prevenar 13 ili Synflorix). To je prava prevencija teških formi infekcija.
Kod mog deteta je nađena bakterija u nosu haemophilus influezae veliki broj. Imao je gust gnojavi sekret ljubičasto – braon boje. Bez temperture i kašlja. ORL je dao antibiotik Sinacilin zato što je krenulo na uši. Koliko dana nakon davanja poslednjeg antibiotika treba da prođe da se uradi kontrolni bris nosa? Hvala.
Ovaj antibiotik je prepisan zbog upale uha, a NE zbog brisa nosa! Antibiotski sirupi NEMAJU efekta na bakteriju koja živi na površini nosne sluznice.
Dete od 3 godine ima Streptococcus pneumoniae u nosu, u grlu ne. Normalan apetit, sve je ok, ali vec mesec i po dana mu cas curi nos, cas zapusen, sa sekretom koji je neki put beo neki put zelenkasto zuckast. Ide u kolektiv. Da li ista preduzimati? Hvala
NIŠTA!
Ovaj sekret nema veze sa bakterijom, a dete je bez bitnih simptoma koji bi tražili antibiotsku terapiju!
Dugoročna prevencija je pneumokokna vakcina (Prevenar 13 ili Synflorix)
Molim Vas da li bi dete od 21 mesec moglo da primi vakcinu Prevenar ukoliko u nosu i dalje ima bakteriju Pneumokoku 70 posto koja je smanjene osetljivosti na peniciline i cefalosporine , kako piše u nalazu ,a potpuno je zdravo .
OBAVEZNO da se vakciniše što pre!
Nos redovno ispirajte – to je NAJVAŽNIJE za elimimaciju ovih bakterija.
Postovani,
Moja beba ima 16 meseci. Uhvatio je neki virus sa trodnevnom temp koja je isla do 40. Nakon toga je bio miran dve nedelje pa onda ponovo isto. Temperatura nakon treceg dana spadne kao da je nije ni bilo. Malo je kasljuckao (zrelo) i krcalo mu je u nosu. Pedijatrica mu je uzela bris nosa i nadjena je bakterija streptococus pneumonia. Njegov pedijatar mi je rekao da je bakterija prisutna u nosu vecine dece koja su u kolektivu i da nije potrebno lecenje s obzirom da nema drugih simptoma, ali on je juce dobio temperaturu koja ide do 38. Receno nam je da pratimo i da se javimo za tri dana jer su detetu cista pluca a grlo nije crveno. Da li je moguce da je novi virus u pitanju jer je poceo ponovo da kasljuca? Brinem jer smo cerkicu sa prvim simptomima virusa vodili kod pedijatra, rekli su nam nije nista, a onda je nocu dobila gusenje i zaglavili smo u bolnicu zbog upale pluca, a da pritom niko od 4 pedijatra koja su je slusala nije cuo pod slusalicama da ima upalu pluca. Sada me je strah za njega jer sam se istraumirala u bolnici. Unapred hvala
Sve ukazuje da se radi o virusnoj infekciji, ali ako se temperatura opet vrati – kontrolni pregled je obavezan.
ODLIČNA procena Vašeg pedijatra, u pogledu bakterija u nosu.
pri poslednjem pregledu ponovo se javila stafilokokus aereus u nosu tegoba nema samo malo krcanje u nosu.recite mi sta dalje…hvala
Ništa!
Nemojte uzimato bris nosa detetu koje nema tegoba.