Foto: Freepik
Kada dete nema drugih tegoba osim curenja iz nosa, žućkasto-zeleni sekret nije razlog za antibiotsku terapiju. Ima virusa koji utiču na stvaranje žućkasto-zelenog sekreta, ali i saprofitne bakterije (one što u nosu normalno žive) mogu da zamute sekret koji je bio bistar.
Brojne su dileme koje muče mame i tate kada su u pitanju njihovi mališani.
Moramo reći da većina dilema ne bi trebalo da to budu. Naime, za mnoge od tih „dilema“ postoje odlično definisani medicinski stavovi (medicinska doktrina). Nažalost, ti stavovi teško dopiru do roditelja, a ponekad i do lekara.
Počinjemo sa jednim, veoma čestim pitanjem koje postavljaju roditelji.
ŠTA RADITI SA BAKTERIJAMA U NOSU?
Kod predškolskog deteta se s vremena na vreme izoluju bakterije u nosu. Prvo je to bila Stafilokoka (Staph. aureus), a posle meseca dana Moraxella catharalis. Dete često ima zapušen nos, slinavi… ali je bez temperature, veselo je i odličnog apetita.
Da li je potrebno lečiti dete od ovih bakterija?
Evo dileme koja to zaista ne bi smela da bude. Bakterije u nosu, kod inače zdrave dece, NISU bauk. Naprotiv. Neverovatno je kako iz godine u godinu ovo pitanje ne prestaje da se ponavlja. Pođimo redom…
Da li nos može da bude „dom za bakterije„?
On to stvarno i jeste!
U nosu žive bakterije kojima je tamo mesto. Stručno se nazivaju saprofiti, a u brisu se vide kao fiziološka flora. Što se tiče navedenih vrsta bakterija (u postavljenom pitanju) – radi se o bezazlenim bakterijama koje „stanuju“ u nosu i ne prave deci ama baš nikakve probleme. Pošto te bakterije nisu naša tema, nećemo mnogo o tome.
Kako „opasne„ bakterije stižu u nos?
Kao istureni deo tela, nos je na udaru svega što se oko deteta nalazi. Da ne pominjemo kako je nos uvek zanimljiva destinacija za dečje prstiće, a oni su često prljavi. Uostalom, nos ponekad iznutra svrbucka (svrab nije „privilegija“ samo dece koja su alergična na polen), pa je spas u češanju. Zato je jasno da bakterije iz detetove okoline preko ruku veoma lako dospevaju u nos.
Otkud različite bakterije istovremeno kod istog deteta?
Kada bakterije spolja stignu u nos, nailaze na povoljnu podlogu, pogotovo ako je dete već slinavo. Sluz koja curka iz nosa je odlična podloga za razmnožavanje bakterija, pa je bris nosa često pozitivan. Još ako dete ide u vrtić, spektar „razmenjenih“ bakterija je širok, pa nije retkost da se kod jednog deteta nađu različite bakterije!
Dobar dan!
Moje dijete ima bakteriju staphylococcus aureus u nosu i doktorica nam je pripisala da pije sirup cefalexin 7 dana. Je li uredu koristiti taj antibiotik?
Jer dijete nema temperaturu, veselo je samo malo slabije jede. Inace j prehladjen zadnja četiri dana.
Unaprijed hvala!
Zaista je neetički komentarisati terapiju bez uvida u stanje deteta.
Pa cistili smo joj,kod pedijatra onim crevom ali je mirna samo 1 do 2 meseca pa opet slinavi.Molim vas da mi objasnite bolje.
Na žalost, ne postoji čarobno rešenje- nos se mora održavati prohodnim ispiranjem fiziološkim rastvorom, redovno i temeljno, kod kuće.
Ukoliko je nos ipak skoro stalno zapušen, treba uraditi alergološko ispitivanje da se vidi da li je alergija uzrok neprohodnog nosa.
Bakterije KORISTE zapušen nos da se u njemu razmnožavaju.
Moja cerka v ec nekoliko godina(4-5) imam streptakoku u nosu,stalno slinavi bili smo kod razne doktore i kod orl cak sam joj i radila i bris.Pila je razne tablete,ali nista nije bolje.Ima i zpusen nos,stvarno joj smeta.Stavljala sam joj razne masti u nosu i kapi ali nista nije bolje.Pomozite mi molim vas,ima12 godina,mnogo joj smeta.
Osom redovnog čišćenja nosa NEMA šta da se radi. Besmislena je antibiotska terapija!
Postovani doktore!
moj sin ima 11 meseci treaba da krene u vrtic i trazili su nam bris grla i nosa. Bris grla je ok, a u brisu nosa stafilokokus aureus 100% . Dete nema nikakve simtome.
e sad po telu su.mu se pojavile tackice koje pucaju i dermatolog nam je rekao da je to mamuza virus. Spominjem jer ne znam dal to ima nekakve veze jedno s drugim.
Vracam se na briseve, sa ovakvim nalazom kazu nam da ne mozemo u kolektiv radi druge dece. Sta da radimo? Na rezultatu pise i antibiogram. Hvala vam unapred!
Bakterije u nosu se NE leče kad dete nema tegoba. Sa Vašim pedijatrom se posavetujete o eventualnoj lokalnoj terapiji (antibiotske kapi) da bi se rešio birokratski problem.
Osip se ne može komentarisati bez pregleda, ali je skoro sigurno da NEMA veze sa bakterijama u nosu.
Postovani!
Kod svoje bebe, koja je stara mjesec dana primjetila sam da otezano dise zbog zacepljenog nosa i noćno disanje je mnogo teze. Pokusala sam sljez kapati i trajalo je mjesec dana ali nema nikavog efekta. Zatim sam uzela bris nosa i nalazi su pokazali prisutnos mrsa bakterije, i pedijatar je preporucio esbesul sirup i morske kapi za nos. Mene zanima kako da znam da bektrija nije uzrokovala stetu u bebinom organizmu i kakve su posljedice prisutnosti ove bakterije, kao i dal je ovaj pristup ljecenja ispravan.
Lp
Bakterija NIJE uzrok zapušenog nosa! Ona se tu namnožila ZBOG loše prohodnosti bebinog nosića, pa je najvažnije da se nosić redovno čisti.
Pomenuta bakterija se NIJE makla iz nosa jer Vaša beba NEMA znakova infekcije: visoka temperatura, potpuna neaktivnost, očajan apetit…