Foto: Canva
Povišena temperatura izmerena na čelu bezkontaktnim toplomerom kao i rektalno se smatra svaka temperatura preko 37.5C. Vrednosti izmedu 37 i 37,5C izmerene beskontaktnim toplomerom treba proveriti i na druge načine merenja zbog vlažnosti vazduha koji može da utiče na tačnost merenja. Povišena telesna temperatura može da bude jedini simptom bolesti ili bolest može da bude praćena bolovima u grlu, stomaku, uhu kao i drugim simptomima.
Povišena temperatura je simptom koji roditelje toliko plaši da dovode dete kod pedijatra u prvim satima od kada izmere povišenu temperaturu. Veoma je važno da roditelji budu obučeni šta treba da rade ukoliko dete ima povišenu temperaturu i da znaju da procene kada je pravo vreme za posetu pedijatru.
Povišena temperatura od 37C do 38,5C se spušta tako što se dete manje obuče, rashladi, tušira mlakom vodom (malo hladnijom nego što se dete inače kupa). Dete može da se kupa u kadici ili malo duže tušira a sve u cilju spuštanja telesne temperature. Alkoholne obloge se ne preporučuju zbog mogućeg nastanka febrilnih konvulzija ali je dete potrebno rashlatiti mlakom vodom. Veoma je važno pratiti opšte stanje deteta i ukoliko je dete lepo raspoloženo tokom pojave povišene temperature i ne deluje da ga nešto boli moguće je sačekati i nije neophodno da pedijatar istog momenta vidi dete.
Prva pomoć kod povišene temperature je spuštanje povišene temperature i svaki roditelj treba da bude obučen šta se radi u slučaju da dete ima povišenu temperaturu.
Za temperature koje su preko 38.5C i više je potrebno davanje lekova za spuštanje temperature – antipiretika bezbednih za dečiji uzrast kao što su ibuprofen i paracetamol u formi sirupa kod mladje dece, odnosno u formi tableta kod starije dece.
Veoma je važno kada se daje lek da se daje odgovarajuća doza za dete koja se preračunava u odnosu na kilograme deteta a NE po uzrastu deteta ( zbog toga što deca istog uzrasta mogu imati veliki raspon u težini).
Sa svojim pedijatrom treba da razgovarate o načinu spuštanja povišene temperature i treba da budete uvek spremni i da znate koja je odgovarajuća doza leka koja se daje detetu u odnosu na kilograme deteta.
Ukoliko je povišena temperatura prvi znak bolesti i kratko traje a dete poseti pedijatra u kratkom vremenskom periodu od pojave povišene temperature velika je verovatnoća da će pedijatar tokom pregleda samo ponoviti roditeljima kako se dozira lek za spuštanje temperature i reći da se sačeka dan dva da se vidi kako dete reaguje na primenu ovih lekova. Zbog toga je veoma važno da roditelji znaju da pravilno spuste povišenu telesnu temperaturu na početku bolesti.
Povišena temperatura je pratilac mnogih stanja i bolesti i veoma je važno obratiti pažnju kako se temperatura spušta ukoliko se daje adekvatna doza leka.
Ibuprofen je jedan od najbezbednijih lekova za terapiju povišene temperature i bola. Neizostavni je sastav putne i kućne apoteke zbog velikog opsega stanja za koji može da se koristi. Bez pregleda lekara može da se koristi kao prva pomoć kod bolnog izbijanja zuba ili zubobolje, bola u uhu, bola u grlu, kod povišene temperature, sunčanice ili lošeg opšteg stanja, bola u mišićima i glavobolje. Roditelji treba i smeju da daju prvu dozu ibuprofena deci ukoliko imaju neki od navedenih simptoma, sačekaju da lek deluje i tek onda kad vide kako dete reaguje i da se potom upute kod lekara ako je potrebno. Ibuprofen se daje deci koja imaju povišenu temperaturu u sklopu različitih virusnih i bakterijskih infekcija (upale grla, uha, urinarne infekcije…). Može da se primenjuje i više dana u kontinuitetu, a najvažnije je praćenje stanja deteta. Važno je kako dete reaguje kada dobije lek, da li se temperatura spusti, da li dete postane živahnije, da li se povišena temperatura brzo vraća. Sve ove informacije mgu mnogo da pomognu pedijatru tokom pregleda za postavljanje dijagnoze.
Veoma je važno da se koristi preparati ibuprofena koji imaju kvalitetnu supstancu i da se lek adekvatno dozira. Neki preparati mogu po otvaranju da se koriste i 6 meseci od otvaranja ukoliko je lek u formi sirupa.
Odličan znak da dete reaguje lepo na primenu leka za povišenu temperaturu je da je dete pod dejstvom leka bez temperature ili snižene temperature u odnosu na početnu visoku temperaturu, raspoloženo i aktivno. Normalno je da se temperatura tokom infekcije bilo virusne ili bakterijske vraća i traje i po nekoliko dana. Ne postoji čarobni štapić koji dovodi do toga da dete odmah ozdravi i da temperatura istog dana u potpunosti nestane. Povišena temperatura koja traje i 7-10 dana, koja se dobro spušta na primenu leka a dete je u medjuvremenu lepo raspoloženo uglavnom nije razlog neke ozbiljne bolesti kao što roditelji često misle.
Antibiotici nisu lekovi za povišenu temperaturu ukoliko ne postoji bakterijska infekcija, što pedijatar utvrdjuje pregledom i obavljenim analizama, već treba davati lekove za spuštanje temperature. Ukoliko posle pregleda pedijatar utvrdi da dete ima virusnu infekciju tada antibiotici nisu potrebni a temperatura se spušta lekovima koji služe za spuštanje temperature.
Visoka telesna temperatura je skoro uvek znak neke bolesti ili poremećaja, a infekcije su najčešći uzrok povišene temperature. Nije svaka visoka temperature uzrok bakterijske infekcije i posle pregleda pedijatra roditelji mogu bezbrižno da sačekaju dan dva ukoliko je prepisana terapija spuštanje temperature pa tek onda ukoliko dete nije bolje ili je lošije treba opet da se jave pedijatru.
Protiv bolova tokom noći a pre odlaska u dežurnu ambulantu potrebno je primeniti ibuprofen lek u odgovarajućoj dozi. Lek ibuprofen je lek koji se daje protiv simptoma bola i povišene temperature. Ibuprofen će pomoći da ukoliko se povišena temperatura pojqvi tokom noći ne mora se odmah juriti u hitnu dežurnu ambulantu.
Takodje, ibuprofen može da pomogne ukoliko dete tokom noći zaboli uho, da se mirno dočeka jutro i ode kod svog pedijatra. Kod većine dece po primeni odgovarajuće doze ibuprofena temperatura se spušta a bol prestaje u prvih pola sata do sat od primene leka.
Detetu treba dati da pije dovoljne količine tečnosti (povećane su potrebe za vodom u slučaju skoka temperature). Najvažnije je da je dete lepo raspoloženo kada se temperatura spusti. Hladjenje deteta je najbrži način spuštanja temperature i uvek ga treba koristiti dok se čeka da dete odreaguje na lek.
Uvek je neophodno i neodložno odvesti dete kod pedijatra ukoliko je dete lošeg opšteg stanja iako je lek ibuprofen primenjen, ako se temperatura brzo vraća od primene leka a primenjena je adekvatna doza, ukoliko temperatura traje duže od tri dana a dete nije prethodno pregledano od strane pedijatra.
Ukoliko je pedijatar pregledao dete temperatura može da traje posle pregleda i do deset dana, roditelji treba da prate da li se stanje pogoršava ili ide na bolje.
Nekada ukus leka može da bude uzrok za odbijanje leka i unošenje manje doze. Ukus koji deca vole može da bude pomoć za lakše uzimanje leka. Ukoliko se ne unosi dovoljna količina leka ne možemo očekivati da imamo pravu i realnu sliku o tome koliko se često povišena temperatura vraća.
Roditelji treba da budu obučeni za spuštanje povišene temperature i da uvek kod sebe imaju sirup za spuštanje temperature, treba da znaju koja je prava doza za spuštanje temperature za svako dete ponaosob i da znaju da primene lek kada je potrebno. Ukoliko roditelji pravilno znaju da odreaguju a dete bude dobro raspoloženo i aktivno kada temperatura padne, roditelji će bezbrižnije dočekati pregled kod pedijatra jer znaju da pomažu svom detetu i spuštaju temperaturu na pravi način.
Komentari 0