Slađana Borenović, majka malog Milana koji već sedam godina živi sa posledicama cerebralne paralize je sa još dve majke iz Šajkaša, čija deca imaju slične smetnje, pre godinu dana osnovala udruženje za pomoć deci koja su u ovom malom bačkom selu bila zapostavljena i diskriminisana.
Situacija u gradovima je drugačija, bolja, objašnjava za 021 Slađana i ističe da u manjim sredinama deca sa smetnjama u razvoju, kao i njihovi roditelji, nisu prihvaćeni od strane okoline zbog neznanja i straha od nepoznatog. „Problem je u roditeljima, oni su neobavešteni, prepušteni su sami sebi i onda se povlače. Oni svoju decu povuku, slabo ih izvode iz kuće, to što ih odvedu do škole je jedino. Ta deca nisu uključena u sistem, bukvalno su nevidljiva i diskriminisana“, kaže ona.
Slađana za 021 objašnjava da nije želela da napušta svoj dom i ode u grad kako bi njeno dete imalo svu potrebu negu, već je želela da u Šajkašu napravi neku promenu.
„Udruženje smo osnovali da bi tu decu i te roditelje izvukli iz kuće, da bi ih uključili u sredinu, u društvo, da bi našim komšijama, prijateljima i sugrađanima objasnili da i mi postojimo, da bi i njima podigli svest kako bi nas prihvatili, da znaju da ima drugačijih i ljudi i dece“, kaže ona.
Sve je počelo sa njih tri, a sada udruženje pomažu brojni sugrađani i stručnjaci. Deca nisu imala ništa, a sada se organizuju razne edukativne i kreativne radionice, gde sa decom volonterski rade defektolozi, vaspitači i učitelji.
Defektolog Marina Devušić kaže da je primarno sa decom raditi na socijalizaciji, kako bi ih pripremili za rad sa učiteljicom i ističe da deca pokazuju veliki naredak od kad se sa njima individualno radi.
Na radionice ne dolaze samo deca sa posebnim potrebama, kojih u Šajkašu ima dvadesetak, već i deca iz redovne škole, tako da kada se zajedno druže i rade dece bude i preko 60. Oni uče da prihvataju različitosti i da vole jedni druge bez obzira da li su u pitanju deca koja su bogata, siromašna, koje ne vide ili ne govore, koja su Romi ili neke druge nacionalnosti.
Udruženje „Sve što mogu da uradim“ ujedinilo je građane i čelnike opštine Titel, koja pruža veliku podršku inicijativi mladih majki. Lokalna samouprava, na čelu sa predsednikom opštine Draganom Božićem im mesečno donira 10.000 do 15.000 dinara koje oni koriste za potrebe udruženja, a mesna zajednica Šajkaš im je besplatno ustupila prostorije, objašnjava za 021 predsednik mesne zajednice Šajkaš, Đuka Kukrić.
„Nije nam bilo teško, svi su bili za to, ceo savet mesne zajednice je glasao za to. Mislim da takvim udruženjima uvek treba pomoći. Da ima više takvih udruženja mnogo bi bilo bolje i lepše toj deci, makar nešto da učinimo za nih“, ističe Kukrić.
Do sada je u Šajkašu u okviru O.Š. „Milan Petrović“ postojalo istureno odeljenje za ovu decu, koje je već deset godina smešteno u privatnoj kući, odvojeno od škole i ostale dece. Sada, kada su se građani udružili, odluka je promenjena i deca sa smetnjama u razvoju će od septembra ići u školu u okviru iste zgrade, zajedno sa ostalim vršnjacima. Ovo je jedinstven dokaz koliko je društveno organizovanje moćno i koliko mnogo građani mogu da učine ako se udruže oko zajedničkog cilja.
Gordana Ćosić
Izvor :021.rs
Komentari 0