● Moje dete ima šum na srcu. Da li je bolesno?
Na sreću, najčešće nije tako. Smatra se, naime, da više od 50 odsto zdrave dece ima šum na srcu. Pošto se ovakav šum sreće kod, inače, zdravog srca – on se naziva funkcionalni ili fiziološki šum (u žargonu se često naziva i šum zdravog srca). Najčešće se otkrije tokom infekcije (bilo kog porekla) praćene povišenom temperaturom.
Ovakvi šumovi imaju specifične zvučne karakteristike, koje ih odvajaju od šumova kod bolesnog srca (takozvanih organskih šumova). Iskusan pedijatar je sposoban da napravi razliku između fiziološkog i organskog šuma na srcu, pa najčešće ne saopštava odmah roditeljima da njihovo dete ima šum. Obično sačeka da prođe infekcija, pa uporedi kvalitet i jačinu šuma. Ako je slabiji ili je nestao, sasvim je sigurno da se radi o fiziološkom šumu. Ali, ako je šum istog intenziteta, upućuje mališana kod dečjeg kardiologa. Upravo je promenljivost osnovna karakteristika funkcionalnog šuma, za razliku od šuma kod bolesnog srca – koji je, uglavnom, mnogo jači i ne menja se značajnije tokom vremena.
● Da li moram HITNO da odvedem dete kod dečjeg kardiologa?
Kada saznaju da njihovo dete ima šum na srcu, roditelji ne bi trebalo da paniče. Jer, od 1000 dece sa šumom, samo tri-četiri mališana zaista ima neko oboljenje srca. Da bi se u potpunosti isključilo postojanje srčane mane (najčešće urođene), potrebno je da se roditelji konsultuju sa dečjim kardiologom. Taj pregled nije hitan, naročito ukoliko dete nema nikakvih tegoba. Ovo se posebno odnosi na decu uzrasta preko dve godine. Naime, sve teške urođene srčane mane se, po pravilu, ispoljavaju u prvim danima ili mesecima života. Zbog toga je veoma mala verovatnoća da dete, kome su lekari prvi put otkrili šum sa sedam ili 11 godina, ima tešku srčanu manu.
● Kakav pregled nas očekuje?
Zadatak dečjeg kardiologa je da, osim kliničkog pregleda (auskultacije – osluškivanje zvukova i šumova), detetu uradi i EKG. Nakon ovog osnovnog kardiološkog ispitivanja, sa velikom verovatnoćom može da se isključi postojanje ozbiljne urođene srčane mane. Postoje, međutim, neke srčane mane koje ne moraju da budu praćene jakim šumom ili ozbiljnim tegobama. Zbog toga bi bilo dobro da se posle ovog pregleda zakaže i ultrazvučni (ehokardiografski) pregled. Ukoliko se nakon njega potvrdi da se radi o funkcionalnom šumu, odnosno da je srce deteta potpuno zdravo, ispitivanje je završeno.
● Čuli smo kako će fiziološki šum da nestane do puberteta. Da li je to tačno?
Tačno je! Roditeljima je potrebno objasniti kako će njihovo dete verovatno i narednih godina da ima šum na srcu – koji će povremeno da se čuje jače, a povremeno slabije (ili će da nestane), a da će definitivno da nestane najkasnije do puberteta. Tada su grudni koš i okolni mišići mnogo razvijeniji, srce je dalje od slušalica, pa se ovako tihi šumovi ne čuju.
● Da li moje dete može da nastavi da se bavi sportom?
Ukoliko je dečji kardiolog sa sigurnošću isključio postojanje srčane mane (dakle, posle pregleda, EKG-a i ultrazvučnog pregleda), dete je sposobno za normalne životne aktivnosti, uključujući i najteže fizičke napore. Odnosno, može da se aktivno bavi sportom bez ikakvih problema, čak i ako se čuje šum.
● Da li moram da vodim dete na redovne kontrole kod kardiologa?
Kada se jednom dokaže da nema urođene srčane mane (ultrazvučnim pregledom), dalje kardiološke kontrole više nisu potrebne, osim kod dece koja se bave aktivnim, takmičarskim sportom.
● Oprez – šum na srcu može da bude i znak bolesti…
Nažalost, nisu svi šumovi na srcu bezazleni. Iako se misli da se srčane bolesti javljaju isključivo kod starijih ljudi, priličan broj dece ima bolesno srce. Najčešći uzrok srčanih problema u dečjoj populaciji su urođene srčane mane. Urođene anomalije na srcu se sreću češće nego na bilo kom drugom organu. Skoro svako stoto novorođenče ima neku od urođenih srčanih mana. Šum na srcu je često prvi znak oboljenja srca kod ove dece. Međutim, ono što bi trebalo znati, jeste da šum kod tih mališana ne mora da se čuje odmah po rođenju. Najčešće se otkrije prilikom otpusta iz porodilišta ili na prvim pregledima u savetovalištu, pred redovnu vakcinaciju.
● Ne moram da vodim dete kod kardiologa, jer nema nikakvih tegoba.
Ovo je jedna od čestih zabluda! Neretko su šumovi kod pojedinih srčanih mana vrlo tihi, a tegobe potpuno odsutne, pa se dešava da se neke urođene srčane mane otkriju tek u uzrastu od 10 ili 12 godina. Tada su roditelji prilično nepoverljivi i ne mogu da prihvate činjenicu da njihovo, naizgled zdravo dete (koje se čak bavilo i sportom), ima urođenu srčanu manu koja zahteva hiruršku korekciju.
● Šta ako moje dete ima urođenu srčanu manu?
Deca kod koje se potvrdi postojanje urođene srčane mane, moraju da budu podvrgnuta detaljnijim ispitivanjima, a najčešće i terapiji (medikamentnoj i hirurškoj). Prognoza kod ovih bolesnika je veoma šarolika. Jedan broj urođenih srčanih mana može da «prođe» spontano (ne zahteva hirurško lečenje), dok druge srčane mane zahtevaju operaciju, posle koje deca mogu da vode relativno normalan život (takvih je najviše). U trećoj grupi su veoma teške urođene srčane mane – koje zahtevaju nekoliko operacija, sa neizvesnim udaljenim rezultatima (na sreću, takvih je najmanje).
Zaključak: Šum na srcu – nije opasno, ali bi trebalo ispitati.
U najkraćem, odgovor na pitanje: «Da li ima razloga za strah?», bio bi da šum na srcu kod dece najčešće nije znak bolesnog srca, niti zahteva hitan odlazak kod lekara. Ali zahteva bar minimalno ispitivanje, koje sprovodi dečji kardiolog. Drugim rečima, nema mesta panici. Verovatnoća da je dete koje ima šum na srcu bolesno, vrlo je mala.
Ass. dr Vojislav Parezanović, pedijatar-kardiolog
Imam 16 god. I aktivan sum na srcu ,zanima me da li je opasno konzumirati energetska pića kao RedBull?
Red Bul – što manje to bolje, a najbolje NIKAD!
Sa 11 godina mi je doktorka(pedijatar) na sistematskom pregledu je otkrila sum na srce.Tada nisam osecala nikakve tegobe.Otisli smo kod kradiologa koji je rekao da mi je EKG uredan,uradjen mi je ultrazvuk srca i kaze da nije stasno i da ce proci do 13-14godine…I tako je bilo….Medjutim poslednjih meseci osecam bol „ispod srca“ ,gubitak daha,jak bol…To se desava samo posle zamora,nakon sportskih aktivnosti.Medjutim nisam toliko obracala paznju na to,da bi mi danas doktorka rekla da imam „sum iznad aorte,osetljiva mi je vaulva(tako nesto se zove)…Rekla je da nista nije stasno,proci ce vremenom…Imam 16godina,moj tata ima blokadu leve grane srca.
Takodje imam veoma nizak pritisak sa velikim otkucajem srca(najvise izmeren je 148).
Zanima me vase misljenje.
Hvala unapred!
Treba ponoviti ultrazvučni pregled srca, a opisane smetnje NEMAJU nikakve veze sa srcem!
Postovani,molim vas za komentar koliko je stanje alarmantno i da li postoji mogucnost spontanog zatvaranja?!Hvala unapred
Beba je rodjena pre tri nedelje,zdrava sa najvecom ocenom,treceg dana je dobila povisenu temperaturu i povisen crp gde je i ustanovljen sum.Poslati smo kod kardiologa i nalazi su sledeci:
Srcana akcija ritmicna,tonovi jasni,sistolni sum 3/6,duz leve ivice sternuma.
Situs solitus.Venske drenaze normalne.Na Ias-u u nivou fose ovalis otvor precnika 6mm,nerestriktivni znacajnog santa.A-V sklad.Na Ivs-u u perimembranoznom delu otvor 3.8 mm zbog jos vidljivog pritiska u plucima malog santa.Leva komora normalnih dimenzija Lvd 19mm,lvs 12mm,fs 0.37.
Kontrola nam je zakazana na mesec dana .U medjuvremenu sam prestala da je dojim jer se previse zamara ,izmlazujem svoje mleko i dajem joj na flasicu i to iz dva dela po 40mm jer ne moze vise da popije odjednom.
Ako mora operacija da li se uspesno obavlja i da li ce posle biti bez smetni?!
Tek kad se obavi planirana kontrola će se moći napraviti prava procena, a sve detalje ćete razmotriti sa dečjim kardiologom koji će obaiti kontrolni ultrazvučni (ehokardiografski) pregled.
Do tada ima mesta za racionalni optimizam!
Imam 17 godina. prija 3 godine otkriven mi je sum na srcu, a izrazeniji je dok sam u lezecem polozaju, i receno mi je da imam ostecenje na ljevom zalisku.Preoporucili su mi Andol 1oo. Godinu kasnije sam otisao na pregled i kaze doktor da je sve uredu. Danju sam dobro, ali na vecer kada odem na spavalnje, cudno se osjecam.javljaju se neki trnci na lijevoj strani, lupanje srca i iznenadni gubitak daha, a nekada nakon toga osjetim neku slabost.Moze savjet,hvala unaprijed.
NIŠTA od navednog NIJE srčani problem!
To je panicna reakcija, dakle tegobe „na nervnoj bazi“, a NE bilo koja bolest!
Poštovani, prenatalno je postavljena dijagnoza fistula desne koronarne arterije sa izlivanjem u desnu pretkomoru..u pitanju je devojčica, koja sada ima 6 meseci i osim ovoga nema drugih problema na srcu..tačan opis fistule je- desna Ka je na korenu prečnika 4,5 cm, a odmah iza njenog odvajanja od aorte se prikazuje fistula DPk, prečnika oko 3,2 mm, sa snažnim mlazom LD smera, max. sistolnog gradijenta 90 mmHg. Luk aorte je normalan. Plućna arterija je prečnika 1,3 cm, normalnog protoka..
zanima me koliko je desna arterija uvećana u odnosu na normalnu veličinu kod beba i da li je ova fistula prevelika da bismo očekivali njeno spontano zatvaranje? I generalno, bilo šta što možete da mi kažete na temu ovog stanja, koje je retko i o kome ima dosta različitih mišljenja i pristupa u lečenju..pogotovo fistula koje ne prati drugi simptomi..a o simptomima me još zanima, da li oni mogu da se pojave odjednom i na šta bi trebalo obratiti pažnju? Starija ćerka će krenuti u vrtić uskoro, biće verovatno dosta bolesna..da li bi trebalo nekako preventivno zaštiti mlađu i kako..
šum se pojačava od pregleda do pregleda i sada je 5/6, kontinuirani u prekordijumu, sa p.max. na ERbu levo i desno od sternuma- šta ovo tačno znači?
hvala..
Ovo je zaista NEMOGUĆE komentaristati bez pregleda i praćenja deteta.
SVE detalje oko opisane fistule naprosto morate razmotriti sa dečjim kardiologom koji prati Vaše dete. Sve drugo je neprihvatljivo nagađanje.
Naravno da pratimo..zanimalo me možda još jedno mišljenje i odgovori na neka od ovih konkretnih pitanja..koja ću kardiologu postaviti tek na sledećem pregledu..
u svakom slučaju..hvala..