● Moje dete ima šum na srcu. Da li je bolesno?
Na sreću, najčešće nije tako. Smatra se, naime, da više od 50 odsto zdrave dece ima šum na srcu. Pošto se ovakav šum sreće kod, inače, zdravog srca – on se naziva funkcionalni ili fiziološki šum (u žargonu se često naziva i šum zdravog srca). Najčešće se otkrije tokom infekcije (bilo kog porekla) praćene povišenom temperaturom.
Ovakvi šumovi imaju specifične zvučne karakteristike, koje ih odvajaju od šumova kod bolesnog srca (takozvanih organskih šumova). Iskusan pedijatar je sposoban da napravi razliku između fiziološkog i organskog šuma na srcu, pa najčešće ne saopštava odmah roditeljima da njihovo dete ima šum. Obično sačeka da prođe infekcija, pa uporedi kvalitet i jačinu šuma. Ako je slabiji ili je nestao, sasvim je sigurno da se radi o fiziološkom šumu. Ali, ako je šum istog intenziteta, upućuje mališana kod dečjeg kardiologa. Upravo je promenljivost osnovna karakteristika funkcionalnog šuma, za razliku od šuma kod bolesnog srca – koji je, uglavnom, mnogo jači i ne menja se značajnije tokom vremena.
● Da li moram HITNO da odvedem dete kod dečjeg kardiologa?
Kada saznaju da njihovo dete ima šum na srcu, roditelji ne bi trebalo da paniče. Jer, od 1000 dece sa šumom, samo tri-četiri mališana zaista ima neko oboljenje srca. Da bi se u potpunosti isključilo postojanje srčane mane (najčešće urođene), potrebno je da se roditelji konsultuju sa dečjim kardiologom. Taj pregled nije hitan, naročito ukoliko dete nema nikakvih tegoba. Ovo se posebno odnosi na decu uzrasta preko dve godine. Naime, sve teške urođene srčane mane se, po pravilu, ispoljavaju u prvim danima ili mesecima života. Zbog toga je veoma mala verovatnoća da dete, kome su lekari prvi put otkrili šum sa sedam ili 11 godina, ima tešku srčanu manu.
● Kakav pregled nas očekuje?
Zadatak dečjeg kardiologa je da, osim kliničkog pregleda (auskultacije – osluškivanje zvukova i šumova), detetu uradi i EKG. Nakon ovog osnovnog kardiološkog ispitivanja, sa velikom verovatnoćom može da se isključi postojanje ozbiljne urođene srčane mane. Postoje, međutim, neke srčane mane koje ne moraju da budu praćene jakim šumom ili ozbiljnim tegobama. Zbog toga bi bilo dobro da se posle ovog pregleda zakaže i ultrazvučni (ehokardiografski) pregled. Ukoliko se nakon njega potvrdi da se radi o funkcionalnom šumu, odnosno da je srce deteta potpuno zdravo, ispitivanje je završeno.
● Čuli smo kako će fiziološki šum da nestane do puberteta. Da li je to tačno?
Tačno je! Roditeljima je potrebno objasniti kako će njihovo dete verovatno i narednih godina da ima šum na srcu – koji će povremeno da se čuje jače, a povremeno slabije (ili će da nestane), a da će definitivno da nestane najkasnije do puberteta. Tada su grudni koš i okolni mišići mnogo razvijeniji, srce je dalje od slušalica, pa se ovako tihi šumovi ne čuju.
● Da li moje dete može da nastavi da se bavi sportom?
Ukoliko je dečji kardiolog sa sigurnošću isključio postojanje srčane mane (dakle, posle pregleda, EKG-a i ultrazvučnog pregleda), dete je sposobno za normalne životne aktivnosti, uključujući i najteže fizičke napore. Odnosno, može da se aktivno bavi sportom bez ikakvih problema, čak i ako se čuje šum.
● Da li moram da vodim dete na redovne kontrole kod kardiologa?
Kada se jednom dokaže da nema urođene srčane mane (ultrazvučnim pregledom), dalje kardiološke kontrole više nisu potrebne, osim kod dece koja se bave aktivnim, takmičarskim sportom.
● Oprez – šum na srcu može da bude i znak bolesti…
Nažalost, nisu svi šumovi na srcu bezazleni. Iako se misli da se srčane bolesti javljaju isključivo kod starijih ljudi, priličan broj dece ima bolesno srce. Najčešći uzrok srčanih problema u dečjoj populaciji su urođene srčane mane. Urođene anomalije na srcu se sreću češće nego na bilo kom drugom organu. Skoro svako stoto novorođenče ima neku od urođenih srčanih mana. Šum na srcu je često prvi znak oboljenja srca kod ove dece. Međutim, ono što bi trebalo znati, jeste da šum kod tih mališana ne mora da se čuje odmah po rođenju. Najčešće se otkrije prilikom otpusta iz porodilišta ili na prvim pregledima u savetovalištu, pred redovnu vakcinaciju.
● Ne moram da vodim dete kod kardiologa, jer nema nikakvih tegoba.
Ovo je jedna od čestih zabluda! Neretko su šumovi kod pojedinih srčanih mana vrlo tihi, a tegobe potpuno odsutne, pa se dešava da se neke urođene srčane mane otkriju tek u uzrastu od 10 ili 12 godina. Tada su roditelji prilično nepoverljivi i ne mogu da prihvate činjenicu da njihovo, naizgled zdravo dete (koje se čak bavilo i sportom), ima urođenu srčanu manu koja zahteva hiruršku korekciju.
● Šta ako moje dete ima urođenu srčanu manu?
Deca kod koje se potvrdi postojanje urođene srčane mane, moraju da budu podvrgnuta detaljnijim ispitivanjima, a najčešće i terapiji (medikamentnoj i hirurškoj). Prognoza kod ovih bolesnika je veoma šarolika. Jedan broj urođenih srčanih mana može da «prođe» spontano (ne zahteva hirurško lečenje), dok druge srčane mane zahtevaju operaciju, posle koje deca mogu da vode relativno normalan život (takvih je najviše). U trećoj grupi su veoma teške urođene srčane mane – koje zahtevaju nekoliko operacija, sa neizvesnim udaljenim rezultatima (na sreću, takvih je najmanje).
Zaključak: Šum na srcu – nije opasno, ali bi trebalo ispitati.
U najkraćem, odgovor na pitanje: «Da li ima razloga za strah?», bio bi da šum na srcu kod dece najčešće nije znak bolesnog srca, niti zahteva hitan odlazak kod lekara. Ali zahteva bar minimalno ispitivanje, koje sprovodi dečji kardiolog. Drugim rečima, nema mesta panici. Verovatnoća da je dete koje ima šum na srcu bolesno, vrlo je mala.
Ass. dr Vojislav Parezanović, pedijatar-kardiolog
Moje dete ima 3.5 god.Danas mu je anesteziolog otkrio navodno sum na srcu.Posto smo imali zakazan sunet detetu jutros je morao kod anesteziologa.Ona je pregledavajuci ga slusalicama navodno cula sum.Dete redovne kontrole kod pedijatra na rodjenju ocenjen 10.Malac je strasno hiper aktivan i neumoran.Molim vas odgovorite mi,imali razloga za brigu?Kao i svaka majka ja sam se sokirala danas.Unapred hvala
Da se, BEZ PANIKE, uradi EKG i obavi kardiološki pregled, pa.da sve bude jasno!
Hvala vam najlepse
Mislim da roditelji nemaju razlog za paniku…Sve Ce sa rastom djeteta da se stabilizira…I Bice to sasvim zdrava decica…Ali roditelj uvek misli ono najgore…To je greska…Lepe misli u glavu…I takve Ce se stvari i desava…
Optimistički gledati na sve…Kada su mi sinu od sedam godina …Posle snimka skenerom u Bg.dali dijagnozu „hematom truci cerebri“ja to nisam htjela da vjerujem…Vec samo jednu misao sam imala u glavi…Da moj sin Djole je zdrav…Tako je i bilo. .On sada puni 34 god…A rezonanca je rekla da ni traga nema od te bolesti…Pa su na decijoj klinici konstatirali …Da je skener bio pokvaren ili su mu dali tudju dijagnozu…
Roditelji samo mislite najbolje za svoju Decu…Nemojte prizivati nesreću…
Od srca vi zelim da sva Deca budu zdrava …I Bice …Baka Bosa se moli za sve vas…
Ljubim vas kao svoju Decu i unucice…
Imam šum zdravog srca,i srce mi je potpumo zdravo,imam 17 godina,i idem u teretanu,doktorka kaže da ne smem da idem u teretanu i da tako mogu naškoditi srcu,može li joj de verovati,svakakvih danas ima…? Hvala
Fizioloski šum – šum zdravog srca nije razlog da se ograničava fizička aktivnost
Mozda je doktorka imala DRUGIH razloga za zabranu vežbanja u teretani…
Postovani,prvo da vam se zahvalim na vasem pozrtvovanju sto pomazete ljudima.
Moja beba ima 11 meseci,treceg dana su otkrili sum i odatle krece agonija.Imala je 4. rupice,pila je lekove,bili na odeljenju u Tirsovoj..umarala se ali stanje se stabilizovalo.Tri rupice su se zatvorile ,sada su pukotine.Ostala je jos jedna ..Ali to nije sve.Ta jedna rupica je u anteriornom muskulatnom delu Ivs-a defekt 3.5mm,Pg 90mmhg. Kako kazu lekari na nezgodnom mestu,nedostupnom za hirurge.Terapiju su sada ukinuli ali ne znam sta dalje…Dete se ne zamara,ok je ali ne znam sta da ocekujemo .Sta ako se ta jedna ne zatvori a hiruska intervencija je nepristupacna?!
Samo da se prati!
Ima.dece kod kojih ova vrsta „rupice“ (muskularni VSD) i NE mora da se operiše…ipak to će se videti tokom praćenja. Svakako ima.mesta za optimizam!
ANAMNEZA: Pre desetak dana je registrovan sistolni šum na srcu. Odojče do sada nije imalo kardijalnih tegoba, odlično napreduje (PTM 3550 grama, posle tri meseca TT 6,5 kg). trudnoća i porođaj protekli uredno, Lična anamneza bez osobenosti.
OBJEKTIVNI PREGLED: Eupnoična, acijanotična, dobre periferne cirkulacije, Cor: ritam pravilan, SF 124/min. tonovi jasni, sistolni šum 2-3/6 na bazi srca levo kratkog trajanja, organskog karaktera. Periferni pulsevi na rukama i nogama simetrično palpabilni,
DIJAGNOSTIKA – EHOKARDIOGRAFSKI NALAZ: Situs solitus. Interatrijalni septum istanjen u fosi ovalis sa poukotinastim interatrijalnim šantom bez volumenskog značaja. AV sklad. LA 14 mm. AV valvule normalne morfologije, pokreta i protoka. Interventrikularni septum regularnih pokreta sa minimalnim muskularnim defektom neposredno ispod pulmonalne valvule, Interkomorski šant je malog volumena, a Dopplerom se na VSD-u beleži sistolni PG 56 mmHg. Komore normalnih dimenzija i kontraktilnosti zidova (LVD 22 mm. LVS 14 mm. FS 0,38, IVS 4,3 mm, ZZ 4,3 mm). Aorta (10,5 mm) normalne morfologije i pokretljivosti veluma, urednog protoka, Aortni luk levi bez anomalija. A.pulmonalis (11 mm) normalne morfologije i protoka. Perikard normalne ehogenosti bez prisustva tečnosti.
DIJAGNOZA:
VSD muscularis (normotenzitivni, beznačajnog LD šanta)
Foramen ovale apertum (sa pukotinastim interatrijalnim šantom)
Levo desni šantovi na komorskoj i pretkomorskoj pregradi su minimalni bez volumnog opterećenja levog srca i bez znakova povišenog pritiska u plućnoj cirkulaciji.
Kardiološka terapija nije potrebna, Kontrola za godinu dana, po potrebi ranije.
Poštovani doktore molim Vas da protumačite nalaz četvoromesečne bebe kojoj je pre desetak dana pedijatar ustanovio šum na srcu. Ovo je nalaz dečijeg kardiologa. Tačne dimenzije VSD u izveštaju nije naveo, ali je usmeno rekao da iznosi 1-2 mm.
Da li treba da se brinemo za ovakav nalaz ?
NEMA razloga za brigu!
Samo redovne kontrole kod Vašeg pedijatra i dečjeg kardiologa, i da se prati.
Da li će beba u životu imati ikakvih ograničenja zbog ovoga što je navedeno?
Kolike su šanse da se otvor smanji ili potpuno nestane, a šta ako ostane u dimenzijama kakvim jeste?
Da li se otvor može povećati?
Da li je uobičajena profilaksa protiv bakterijskog endokarditisa u ovim situacijama i zašto nije preporučena?
Ove teme MORATE razmotriti sa kardiologom koji prati dete – posle sledeće kontrole!