PASULJ I MAHUNARKE
Pasulj i mahunarke su dobar izvor proteina, vitamina i minerala, kao i fitoestrogena. Leblebije sadrži materiju koja pojačava laktaciju, od vremena starog Egipta i osnovna je hrana u severnoj Africi, Bliskom istoku i mediteranskoj kuhinji. Iako se leblebija najviše koristi, nema potrebe za ograničavanjem na jednu vrstu pasulja ili mahunarke. Npr. soja sadrži najviše fitoestrogena od svih sorti. Jedenje raznih vrsta pasulja i mahunarki je dobro za opše zdravlje dojilje, ali i za osiguravanje potrebne količine mleka.
SEMENKE
Semenke su pravi prehrambeni poklon! Pružaju koncentrirani izvor svih hranjivih materija koje se nalaze u zreloj biljci, kao i hranjive materije potrebne za rast male semenke. Sadrže visok udeo belančevina i esencijalnih minerala kao što su gvožđe, cink i kalcijum, kao i zdravih masnoća. Poput orašastih plodova, za semenke nije klinički dokazano da imaju laktogena svojstva, ali se stolećima koristi kao pomoć dojiljama. Svaka semenka ima svoje jedinstvene karakteristike, pa izaberite različite vrste uključujući semenke suncokreta, semenke bundeve i susama.
GLJIVE
Gljive se obično ne smatra laktogenom hranom, ali neke vrste su dobri izvori polisaharida beta-glukana, za kojeg se misli da je odgovoran za laktogena svojstava ječma i zobi. Iz tog razloga nije teško zaključiti da će druge namirnice bogate beta-glukanom, kao što su gljive, imati isti učinak. Žene koje povećavaju unos hrane bogate beta-glukanom, kao što su zob, ječam, određene vrste gljiva i kvasca povećat će količinu proizvedenog mleka. Reishi, shiitake, maitake, shimeji i bukovača imaju najviše beta-glukana u porodici gljiva.
Komentari 0