Postavljanje granica
Takav pristup ne znači da ćemo odobravati svako detetovo ponašanje i da ćemo mu povlađivati, već podrazumeva da duboko saosećamo sa detetom i da prihvatamo emocije iz kojih izvire određeno ponašanje. Bihejvioralni pristup podrazumeva da modelujemo dete nagradama i kaznama, pohvalama ili kritikama, a razvjoni pristup roditeljstvu pretpostavlja da je detetovo ponašanje uslovljeno njegovim emocijama i instinkima nad kojima ono još nema moć, već se ponaša reaktivno (automatski).
„Malo dete nema kapacitet da bira svoje reakcije kada mu se podigne određena emocija. Ono ne razume uzročno-posledične veze, odnosno delovi mozga koji pružaju tu sposobnost se tek razvijaju. Promenu u detetovom ponašanju možemo da postignemo ne tako što ćemo grditi dete, već tako što ćemo delovati na emocije koje to ponašanje pokreću. Ovaj pristup promatra ponašanje kao simptom i posledicu aktiviranih emocija u detetu, zanima ga šta je podstaklo dete na takvo reaktivno ponašanje i nastoji da promeni uzroke takvog ponašanja.“
Prihvatanje negativnih emocija
Naš sagovornik nam je kroz primer objasnio po čemu se u praksi razlikuju bihejvioralni i razvojni pristup. Ako trogodišnjak udari svoju sestricu koja je još beba, roditelj koji je zagovornik bihejvioralnog pristupa će detetu oštrim tonom i uz razne pretnje očitati lekciju, i time se postarati da više nikada to ne uradi. Dete će tada osetiti strah, stid, potisnuće ljutnju i na kraju će se osećati odbačeno i nesigurno, iako će promeniti svoje ponašanje. To ne znači i da će prihvatiti sestricu i da će time što je promenio ponašanje, prestao da oseća ljubomoru i ljutnju zbog toga što sva roditeljska pažnja nije više usmerena samo na njega.
S druge strane roditelj koji je upoznat sa pristupom prirodnog roditeljstva, koji razume odakle se javlja određeno ponašanje, zauzeće sasvim drugačiji stav u takvoj situaciji. On će shvatiti da dete oseća da je njegova povezanost s roditeljima ugrožena pojavom sestrice i da je aktiviran instnikt očuvanja takve povezanosti. Na početku dete ne može da ima pozitivne emocije prema bebi, i jedino što oseća su nesigurnost i ljubomora.
„Udarac će roditelj shvatiti kao izraz krajnje nemoći deteta da riješi neželjenu situaciju i uvideće da je detetu potrebna potvrda da novopridošla beba neće pokvariti njihov odnos. Daće priliku detetu da izrazi svoj strah i ljutnju kao i moguću mržnju i da kaže kako se oseća ne osuđujući ga pritom. Čvrsto držeći povezanost gledanjem u oči, nežnim glasom i toplim dodirom pomoći će detetu da prođe kroz frustraciju i ljutnju na bebu uvodeći ga u tugu i suze. Pri tome će biti podrška i uteha, ali i izvor neumoljive spoznaje za dete da će od sada morati da deli roditelje sa novom bebom“, objašnjava gospodin Kuljiš.
Pogledajte i Roditeljstvo u Danskoj, zemlji najsrećnijih ljudi
Izražavanjem, umesto potiskivanjem svojih emocija, dete će produbiti odnos sa roditeljima, a ujedno će imati osećaj sopstvene vrednosti i samopoštovanje, umesto da se oseća postiđeno i krivo. Krajnji rezultat će biti i prihvatanje mlađe sestre.
Važno je naglasiti da je svako dete priča za sebe i da svoje ponašanje prema detetu treba da uskladimo sa detetovim uzrastom, temperamentom i senzibilnošću. Zato je važno da dobro upoznamo svoje dete i njegove potrebe, da izgradimo odnos poverenja i bliskosti jer će mu to pomoći da se razvije u samosvesnu i srećnu osobu.
Predavanje Tomislava Kuljiša
UTICAJ RANOG RAZVOJA NA FORMIRANJE LIČNOSTI
- februar 2016. od 18.30 do 21 h, Beograd, Hotel Park
Tomislav Kuljiš, autor programa Roditeljstvo i rani razvoj i Osobni razvoj, terapeut i osnivač Centra Prirodno roditeljstvo, održaće predavanje sa iskustvenim vežbama kroz koje će prisutni saznati šta se dešava u detetu tokom ranog razvojnog perioda i kako rana iskustva mogu da nas odrede kao odraslu osobu.
Predavanje je namenjeno svima, pogotovo roditeljima koji žele bolje da razumeju svoju decu, da izgrade kvalitetan odnos sa njima i da na pravi način doprinesu razvoju deteta.
Istovremeno ovo predavanje je korisno svima koji rade na sebi i žele bolje da razumeju sebe, svoje odnose sa drugim ljudima, da steknu dublji uvid u sopstvene obrasce ponašanja i da se promene u željenom smeru.
Ulaz je 1.000 dinara, a za drugog roditelja 500 dinara.
Učesnici Festivala RODITELJSTVO NOVOG DOBA imaju 50 % popusta.
Prijave na imejl: manja.mitic@gmail.com
Tekst: Manja Mitić
Komentari 0