Foto: Pixabay
Ali, to se i dalje dešava prilično retko. U teoriji zvuči super, ali koliko očeva poznajete koji su iskoristili tu mogućnost? Statistika kaže da se u Srbiji godišnje rodi oko 65.000 beba, a odsustvo radi nege deteta uzme svega oko 300 očeva.
I tu dolazimo do pitanja da li bi trebalo „hranitelju porodice“ obezbediti u prvim nedeljama po rođenju bebe da noću mirno spava, pošto preko dana ide na posao, ili bi „noćne smene“ mama i tata trebalo da dele.
Ako se samo malo zagledate u prošlost, dovoljno je možda samo da pitate sopstvene babe i dede, shvatićete da su muškarci tradicionalno bivali pošteđeni akcijanja oko prljavih pelena, flašica i noćnih obroka. Muškarci starije generacije verovatno (ako su sasvim iskreni) verovatno mogu bukvalno na prste da izbroje situacije u kojima su se pozabavili pelenama i pranjem guze.
Danas, stvari su se ipak promenile, i nekako se podrazumeva da će i tata učestvovati u odgajanju bebe, ako ne baš sasvim rame uz rame sa mamom, onda bar pružajući moralnu podršku. Ako mama doji bebu, ponekad je ok da se probudite i pravite joj društvo. Jer ponekad… to može da potraje, beba spava i sisa, možda i ne sisa ali se mazi, i mama sedi do u beskraj, u mraku ili polumraku, u bebinoj sobi i možda je pomalo i usamljena…
Ima, naravno, i dalje očeva koji ne shvataju zašto je to važno. I OK, ne možete ih urazumiti. Ali „pa ja idem na posao ujutru“ nije argument.
Jer mama ujutru, kad tata ode na posao ne spava. Nego dane provodi dajući sve od sebe da beba raste lepo i srećno, dajući sve od sebe da toj bebi izgradi svet u kakvom želi da njeno dete raste.
Umor sustigne i mame, znate… I zato je važno ne da povremeno „uskočite“, da biste joj „pomogli“, nego da shvatite da ste vi toj bebi roditelj koliko i vaša partnerka.
Tata ne čuva bebu. Jer tata nije bebisiterka nego – tata.
Ono što možete da uradite u tim prvim nedeljama je da napravite neki plan tako da oboje uspete da uhvatite malo sna „u komadu“ u toku noći.
Tako ćete oboje biti odmorniji i lepše raspoloženi, bolje ćete se slagati i što je najvažnije, više ćete uživati u vašoj bebi. Oboje.
Ja sam jedna od najsrecnijih mama kada sam se porodika muz je bio 2 meseca kod kuce.Dobili smo devjocicu bili smo najcsrecniji tada.Beba je najsladja mazili smo je zajedno ljubili a kad zaspe malo i vremena da da se posvetimo jedno drugom.
evo presrecne mame tri devojcice koje je rodila u poslednjih pet godina, dojila sam ih sve tri u bilo koja doba dana i noci, takodje sam presrecna supruga divnog coveka i oca koji je bez trunke blama i zadrske radio sve poslove rame uz rame samnom!No, i suprug i ja zaposleni smo u drugom gradu, on svakog dana vozi do tamo i nazad i nuzno mu je potreban san.Smatram da je podela poslova oko dece stvar izbora supruznika, medjutim problem je nastao u osiguranju i administraciji, kad sam ja sa novorodjenom bebom izasla iz bolnice, a on sa starijom, koja je bila previse mala, morao da ostane, jer se razbolela.Pravilo je da ukliko je mama na bolovanju radi dece, tata nema pravo na isto.Isto se desilo i posle treceg porodjaja, kada smo i ja i dva starija deteta dobili uzasan stomacni virus, pa on morao da ostane kod kuce i da pomogne i nama i da vodi brigu o bebi.Dakle iako su doktori u dispanzeru i bolnici otvorili bolovanje, otac je morao u svoju firmu da odnese potvrdu iz majcine firme o tome da li sam ja, majka, na poslu.Posto se vodim na porodiljskom, on nema prava na bolovanje.Dakle, kakav je to apsurd, o kome niko ne prica?!Ne da otac , ili bilo koji roditelj ne treba da ima ovakvu vrstu prepreke da ostvari svoje pravo u tim odredjenim vrlo ozbiljnim situacijama, vec bi trebalo da dobije i sam otac, pored majke koja je na porodiljsko, neku vrstu svog porodiljskog odsustva, makar prvih sest nedelja dok se mama ne oppravi i uhoda sa novim obavezama.Tako ne bismo dobodili ovu temu u pitanje uopste, jer bi i ocevi imali vecu svest o vaznosti novih obaveza majke, pa i bolju volju da dele obaveze i odgovornosti oko dece, kad i sami osete o cemu se tu zapravo radi.
Ja sam medju „srecnijim“ majkama,muz je bio skoro mesec dana kod kuce kad sam se porodila(5dana placeno,vaskrsnji praznici i malo godisnjeg),od prve pelene hranjenja svega i kad sam dojila ustajao je da mi pomogne da se namestim,da mi doda cerku da je posle toga drzi da podrigne da se ja izmlazam pa kad zaspi da mi on jos pomogne da se izmlazam…kad smo presli na AD budili se svaki drugi put na smenu iako je tata ustajao u 5 nije mu bilo tesko.i danas dan(uskoro dve godine) mama je okupala svega 3 put,a navece uspavala max.10puta…mama je tu samo dok taja ne dodje s posla,jako je vezana za njega i drago mi je zbog toga.neki osudjuju mene kao losu majku,a neki njega da he papucar mi se ne slazemo s tim.posmatrali smo vise situacija,da otac „pomaze“kad nema nigde nikoga a kad ima nekog on se izdere na zenu sto ne pazi dete itd i to mi bude zao.ako smo stvorili dete zajedno onda cemo i da ga cuvamo,mazimo,hranimo,vaspitavamo,itd ZAJEDNO…veliko hvala mom muzu(ako bog da videcemo kako ce biti sa drugim detetom)
Pozdrav, ja sam mama koja doji bebu na zahtev..evo ulazimo u četvrti mesec. Tata nam pomaže, ali samo mama ustaje noću. Naravno da samo mama može da podoji bebu (najčešći izgovor!!), ali tu još beba mora da se pridrži da podrigne ili naknadno uspava..pa sve to može da potraje i do sat ipo. Za svo ovo vreme nisam u celo spavala duže od 3 sata. Najteže mi padaju jutarnji sati, i najviše bih volela da ga tad uzme posle podoja dok ja još malo odspavam.
Ja sa svojim suprugom verovatno neću postići ovaj dogovor, ali verujem da neki supružnici mogu i trebaju da podele i ovu obavezu.
Uz dobar san i mama će bolje obnavljati svoje obaveze.
Moj muz i dalje meni pomaze, ali..kada su tu njegov brat i dr.muskarci, ja moram sama, jer zaboga gde on to da radi menja pelene i sl.Sto je najgore, i moja svekrva je istog misljenja, sin radi on mora da spava, ja ne moram valjda, meni san ne treba, sta ce meni to.