Poenta ovog teksta je da deci ponudite dobro izbalansiran stil života ispunjen onim što njima TREBA, a ne samo onim što ŽELE. Nemojte se bojati da kažete „Ne!“ svojim mališanima ako ono što žele nije ono što im treba.
- Obezbedite im kvalitetnu hranu i ograničite im grickalice
- Provodite jedan sat u prirodi – vozite bickle, pešačite, pecajte, gledajte ptice/insekte
- Svakog dana večerajte zajedno i ne držite tehnološke uređaje u trpezariji
- Jednom dnevno odigrajte neku društvenu igru
Dajte svom detetu jedan zadatak dnevno (slaganje veša, pospremanje igračaka, vešanje odeće, vađenje namirnica iz kesa, postavljanje stola i tako dalje)
Stvorite konzistentnu rutinu spavanja kako biste bili sigurni da vaše dete dovoljno spava. U sobi ne sme biti tehnoloških uređaja.
Naučite svoju decu odgovornosti i nezavisnosti. Nemojte ih previše štititi od malih neuspeha jer će im oni razviti veštine koje će im biti potrebne da savladaju veće izazove u životu. Nemojte pakovati ruksak svom detetu, nemojte nositi njegov/njen ruksak, nemojte mu nositi u školu zaboravljenu hranu/raspored časova i nemojte guliti bananu petogodišnjem detetu. Učite ih veštinama – nemojte ih raditi umesto njih.
Učite ih odloženom zadovoljstvu i pružite im prilike za „dosadu“ pošto je to vreme kada im se budi kreativnost:
- Nemojte smatrati da ste odgovorni za to da zabavite svoje dete
- Nemojte koristiti tehnologiju kao lek za dosadu
- Izbjegavajte da koristite tehnologiju za vreme doručka, ručka i večere, u automobilu, restoranima i tržnim centrima. Te trenutke koristite kao prilike da njihove mozgove istrenirate tako da funkcionišu i kada im je „dosadno“
- Pomozite im da stvore „Pribor za prvu pomoć u slučaju dosade“ sa idejama o aktivnostima za trenutke „kada im je dosadno“
Budite emotivno dostupni kako biste se povezali sa svojom decom i naučite ih samo – regulaciji i društvenim veštinama:
- Kako vam telefoni ne bi odvraćali pažnju, isključite ih sve dok vam deca ne odu na spavanje
- Postanite emotivni trener svojoj deci. Naučite ih da prepoznaju frustraciju i bes, te da se nose s njima
- Naučite ih da pozdravljaju, dele, saosjećaju, manirima za stolom, veštinama razgovaranja
- Povežite se emotivno – smijte se, grlite, ljubite, škakljajte, čitajte, plešite, skačite ili puzite sa svojim detetom.
“Moramo uneti promene u živote svojih mališana pre nego što čitava generacija dece završi na lekovima! Još uvek nije kasno, ali uskoro će biti”, naglasila je Viktorija.
Izvor: Yourot / Lola magazin
Komentari 0