Takođe tvrde da šećer doprinosi 35 miliona smrtnih slučajeva godišnje širom sveta i da je toliko opasan da bi ga trebalo kontrolisati oporezivanjem i zakonskim merama.
U članku pod nazivom „Toksična istina o šećeru“, objavljenom u časopisu „Nature“, naučnici dodaju da mala količina nije problem, ali da više šećera ubija – polako. Autori iz SAD upozoravaju da je širom sveta gojaznost trenutno veći problem od neuhranjenosti, kao i da šećer ne samo da goji, već i menja metabolizam tela, podiže krvni pritisak, remeti ravnotežu hormona i škodi jetri. Pretrpljena šteta slična je posledicama konzumiranja previše alkohola – za koji se takođe ističe da se pravi od destilovanog šećera.
Autori, koje predvodi Robert Lustig, stručnjak za gojaznost kod dece sa Univerziteta Kalifornije, kažu da je, kao i alkohol, šećer svuda dostupan, toksičan, lako se zloupotrebljava i šteti društvu. Oni tvrde da podučavanje dece o režimima ishrane i vežbama nema toliki učinak i da odgovor leži u porezima i ograničavanju dostupnosti. Studija preporučuje upotrebu oporezivanja kako bi se udvostručile cene gaziranih pića, što bi ograničilo prodaju na one iznad 17 i 18 godina.
Dr Laura Schmidt, takođe sa Univerziteta Kalifornije rekla je da oni ne propagiraju prohibiciju – niko se ne zalaže za mešanje vlade u živote ljudi. Cilj je zapravo povećati izbore kako bi namirnice koje nisu pune šećera postale dostupnije i jeftinije, što trenutno nije slučaj.
Izvor: Žika.rs
Komentari 0