Roditeljstvo najčešće kod ljudi aktivira strah i brigu, iz čega proizilazi prirodna želja za kontrolom dece.
Misija ovog festivala i udruženja sa istim nazivom je podrška roditeljima i svima koji rade sa decom u oslobađanju od straha kako bi lakše osvestili činjenicu da kada odustanemo od straha, brige, kontrole i sile – pred svima nama se otvaraju mogućnosti za uzbudljiv lični rast i razvoj i istinsko povezivanje sa sobom, decom i drugim ljudima.
Zato su na ovom festivalu okupljeni na jednom mestu stručnjaci i roditelji koji žele da podele svoja autentična iskustva i znanja sa drugim roditeljima i stručnjacima iz oblasti roditeljstva i nauke o razvoju čoveka.
Na festivalu će govoriti, pedijatri, pedagozi, psiholozi, defektolozi, logopedi, fizioterapeuti, ali i mame koje žele da podele svoja nesvakidašnja iskustva sa drugim mamama.
Ambasadorka ovogodišnjeg festivala je Sara Oster Rokvić, osnivač bloga “Momsters” posvećenom roditeljstvu.
Teme i predavači u glavnom programu
Mame danas u Srbiji – Jovana Ružičić, osnivač Centra za mame predstaviće novo istraživanje o stavovima i položaju mama u Srbiji danas.
Put do zdravog deteta – prof. dr Mirjana Sovilj, direktor Instituta za eksperimentalnu fonetiku, govoriće o mami kao prvom učitelju a maminom stomaku kao prvoj učionici. U prenatalnom životu dete stiče temelje ponašanja tokom daljeg života.
Bebin ples: isceljujući pregled bebe – dr Jelena Jovanović, pedijatar
Pregled je posebno efikasan i sasvim menja prognozu tamo gde znamo da je porođaj bio prebrz,
težak, i gde je bilo povreda. Na predavanju će se raditi i praktično tako da je poželjno da sve mame budu na predavanju sa bebama.
Trudnoća i porođaj: Iskustva iz prakse i praktične vežbe sa loptom – Divna Miljković, babica
Razgovor sa seoskom mamom sa beogradskog asfalta – Blaga Lazić, saradnica Udruženja babica Srbije na podsticanju dojenja i prirodnog rađanja, držala je i predavanja o bespelenaštvu i privrženom roditeljstvu
Iskustva mame sa četvoro dece i predstavljanje Centra za prirodni porođaj – Jelena Ćustić, četvorostruka mama, supruga glumca Slobodana Ćustovića
Razvoj samopouzdanja i unutrašnjih snaga buduće mame – Jelena ter Haar, predavač sa desetogodišnjim iskustvom u londonskim renomiranim praksama kao što su “Reflexions”, “Natural Mother”, ”Neal’s Yard remedies”, “The Complete retreat”, terapeut sa glavnim fokusom na sve faze materinstva
Magija koju rađamo – Ivana Veličkov, vaspitač, dula sa iskustvom, diplomirala na temu Valdorf pedagogija, podeliće svoja nesvakidašnja iskustva sa porođaja. Pripremila je i iznenađenje za posetioce.
Mama i tata u službi svrhe i vrlina svoje dece – Snežana Prokić, energetski psiholog, NLP master, astrolog. Vidite li svoju decu na pravi način, ili uverenja vaših roditelja progovaraju iz vas? Zašto se ponašate na način koji vas je najviše nervirao kod vaših roditelja – su između ostalog njene teme.
Kako uspostaviti energetski balans između roditelja i dece: predavanje i praktična radionica – Jelena Milanović, terapeut, autor knjige „Izaberi sebe“
Na ovoj interaktivnoj radionici naučićete kako da primenjujete jednostavne metode za uspostavljanje energetskog balansa sa svojom decom. Kako da ih umirite kada su nervozni, razdražljivi, uplašeni ili ih nešto boli?
Razumevanje detetovih potreba kroz partnerski odnos – Kruno Šunjić, integrativni terapeut u Centru za integrativni razvoj u Zagrebu
Deo svog rada usmerio ka parovima. Kako partneri postižu više poverenja, sreće i sigurnosti u odnosu, ne samo da isceljuju svoje rane nego i grade kapacitet da svom detetu pruže ono što mu istinski treba.
Roditelj kao uzor za razvoj emocionalne inteligencije kod deteta – Nikolina Milosavljević, psiholog
Kako niska tolerancija na frustraciju kod roditelja pravi razmaženu decu; Nekoliko alata šta raditi u trenutku kada je dete uznemireno.
Senzorna integracija: kad je dete preosetljivo – Snežana Milanović, dipl. fizioterapeut i Marija Kostić, dipl. defektolog, somatoped
Kako pomoći roditeljima da u najranijem periodu detetovog razvoja prepoznaju njegove senzorne potrebe i da znaju kako da na njih odgovore kako bi prevenirali pojavu problema i odstupanja u razvoju. Svi problemi koji se javljaju kasnije u životu, imaju korene u prve tri godine života, kada ono intenzivno uči, jer je tada plastičnost mozga najveća i tada je on najbolji za „obradu“.
Genetika u osnovi spokojnog roditeljstva – Dr Maja Živković predaje o tome koliko je važno pravilno interpretirati genetičke informacije i shvatiti da naši geni ne određuju našu sudbinu već u našem organizmu dolazi do interakcije mnogobrojnih produkata gena i faktora životne sredine
Kako emocije roditelja i iskustva tokom porođaja snažno utiču na naš dalji tok života – Patrik Balint, gost iz Slovačke, predaje širom Evrope
Novina sa kojom Patrik dolazi u našu zemlju je edukacija „Priprema za porođaj“, čiji je osnovni fokus na uticaju emocija mame i okruženja na razvoj bebinih organa.
Čudesna medicina za decu – dr Mirjana Mićović, pedijatar
Biće reči o bazalnoj stimulaciji koja u prvim mesecima može biti od izuzetnog značaja za razvoj bebe do mnogih drugim mogućnosti koje roditeljima mogu da budu vetar u leđa kada je zdravlje njihovog deteta u pitanju.
Urbano baštovanstvo: Najbolja igraonica za vas i vaše dete – predavanje i radionica koju vodi Nataša Vukićević, učiteljica, drži uvodna predavanja i radionice za odrasle i decu na temu permakulture
Dete u gradskoj sredini okruženo asfaltom, tehnološkim i ostalim igračkama, često nije u prilici da shvati i razume mnogo toga što kasnije uči kroz teoriju u školi. Kako da zasadite biljku sa svojim detetom po principima permakulture i šta je to permakultura, saznaćete upravo na ovom predavanju.
Na festivalu je organizovan i zanimljiv dopunski program, kao i besplatno merenje vitaminsko-mineralnog statusa, body mass indexa, triglicerida, itd…
Za posetioce su obezbeđeni lepi i korisni pokloni.
Komentari 0