Trešnje u ishrani obezbeđuju vredne aktivne supstance – minerale: kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum i cink (pozitivno utiče na hormonski status), izbalansiranu količinu vitamina: provitamin vitamina A, kompleks B vitamina, vitamin C i E.
Lepu crvenu boju trešnjama daju antocijanske boje, koje imaju antiinflamatorno dejstvo, odličan su antioksidans i antikancerogeni agens. Što su trešnje crvenije to sadrže više antocijanske boje.
Trešnje imaju najbolji ukus kada su sveže ubrane i treba ih koristiti sirove. Postoje i razni proizvodi od trešanja, koji se koriste u ishrani: džemovi, prelivi za pite, sušene trešnje, kandirane, sokovi…
U dečiju ishranu trešnje treba uvesti oko druge godine, dobro oprane pod mlazom tekuće vode. Deci koja još uvek ne umeju sama da jedu, ili ne umeju sama da odvoje košticu, treba dati trešnje, koje su prethodno očišćene od koštica.
Za predškolsko dete je poželjno da u toku dana pojede oko 200g trešanja.
Za stariju decu se količina povećava prema uzrastu i može biti i do pola kilograma dnevno.
U 100g trešanja nalaze se sledeći važni hranljivi sastojoci:
kcal – 64,54
kj – 270,15
Belančevina – 0,9g
Masti – 0,5g
Ugljenih hidrata – 13,7g
Kalcijum – 18mg
Gvožđe – 0,4mg
Fosfor – 18,3mg
Vitamin A – 181 i.j.
Vitamin B1 – 0,06mg
Vitamin B2 – 0,06mg
Vitamin C – 8mg
Ako imate sreće da je drvo trešnje u Vašoj bašti, ono će Vas na proleće počastiti i divnim prizorom za oči – prelepom, kao oblak belom krošnjom. Trešnje spadaju u grupu koštunjavog voća, i kao što im samo ime kaže, sadrže košticu u plodu.
Komentari 0