- Gajite začinske biljke kod kuće.
„U proleće i jesen sadim bosiljak, korijander i peršun, pošto njih najviše koristim u kuvanju. Držim ih unutra pored prozora da bi imali dovoljno svetlosti. Tako mogu da ih koristim cele godine umesto da idem u prodavnicu da kupim začinsko bilje kad mi je to potrebno. Lako je i zabavno da sami gajite ono što jedete!” – Jen Haugen, dijetetičar, autor knjige The Mom’s Guide to a Nourishing Garden.
- Pripremite zdrave smutije koje ćete čuvati u zamrzivaču da biste imali brze jutarnje obroke.
„Nije komplikovano napraviti smuti. Ali ako ste se uspavali, imate decu ili jednostavno niste jutarnja osoba, pravljenje smutija može da bude kao da ste napravili gurmanski obrok od četiri jela. Za smutije koje ćete čuvati u frižideru vam je potrebno bukvalno manje od jednog minuta.” – Rejčel Hartli, dijetetičarka, vlasnica firme Avocado A Day Nutrition.
- Nabavite seckalicu za hranu da bi kuvanje – i priprema – bili lakši.
„Koristim jednu veću i jednu manju seckalicu za hranu. Naročito volim da ih koristim za pravljenje kremastog i pitkog humusa, brzu pripremu energetskih kuglica sa žitaricama i urmama, i za brzo rendanje povrća koje posle dodajem u supu, sos ili nešto drugo. Takođe imam i jednu baš malu seckalicu koja je odlična za sitnjenje orašastih plodova ili preliva od jogurta!” – Moli Morgan, dijetetičarka, vlasnica firme Creative Nutrition Solutions.
- Izaberite odgovarajuće posude za ručak za poneti.
„Primetila sam da ljudi obično imaju balansiraniju večeru nego ručak, verovatno zato što kod kuće pripremaju večeru a često za ručak jedu van kuće ili jednostavno spakuju sendvič na brzaka”, kaže Maksin Jeng, dijetetičarka i vlasnica firme The Wellness Whisk. Ali ključ balansiranog ručka delimično leži u tome kako ga pakujete, dodaje ona. „Iako ne merim hranu, imam posude različitih veličina, što mi pomaže da kontrolišem obim porcija. Na primer, orašaste plodove i humus pakujem u manju posudu a voće u veću. Za cele obroke koristim još veću posudu.” Jeng kaže da ne koristi nikakve specijalne posude – dovoljne su obične posude za čuvanje u frižideru i teglice.
Autor: Zara Barns
Komentari 0