U svima njima su na meniju bile špagete bolonjeze iz iste firme “Ketering end brejk”, koja snabdeva više od 30 škola u Beogradu. Kod đaka su se tegobe pojavile neposredno posle ručka.Od trideset šestoro dece koja su se juče žalila na stomačne probleme, manji broj se vratio u školu. Sedamdesetoro dece škole “Vojvoda Mišić” ručalo je juče špagete ketering firme koja ih prvi put snabdeva, na osnovu tendera.
Direktorka kaže da članovi komisije sastavljene od roditelja, predstavnika škole i organizatora javnih nabavki nisu prihvatili skuplju ponudu druge firme, jer, kažu, najpovoljnije po važećem zakonu znači i najjeftinije. Epidemiolozi Gradskog zavoda za javno zdravlje utvrdili su da su uslovi raspodele hrane u školama zadovoljavajući.
Uzeti su brisevi i u školskim kuhinjama i u keternig firmi, a uzrok trovanja biće poznat za nekoliko dana.
Vlasnik ketering firme rekao je za RTS da su koristili pakovane špagete od starog dobavljača, a da su sos sami spravljali.
“Sveže meso dobijamo od dobavljača, a sos, odnosno hranu, spremamo dan pre”, kaže vlasnik Branislav Pavlović.
Noću pripreme, pre podne dostave, skoro 2.000 obroka školama, vrtićima, zdravstvenim ustanovama i domovima zdravlja. Poseduju sve standarde i takve dobavljače biraju.
“Posedujemo kontrolu briseva sa opreme, radnih prostorija i radnika, čuvamo ih i za jučerašnji dan su bili ispravni”, dodaje Pavlović.
Pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje Vesna Nedeljković preporučila je da se u beogradskim školama koje sarađuju sa istim dobavljačem hrane obustavi isporuka hrane.
Epidemiolog Biljana Begović Vuksanović rekla je da su obolela deca sa blažim simptomima i da nema informacija da je neko dete zadržano na bolničkom lečenju.
“Dve epidemiološke ekipe su na terenu, u školama i firmi za ketering koja inače radi sa mnogim institucijama”, rekla je ona.
IZVOR: RTS, BETA
Komentari 0