Foto: Canva
Direktorka Klinike za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu dr Jelena Đorđević objašnjava da će Centar raditi po principu dnevne bolnice, parcijalne hospitalizacije u okviru koje se vrši dijagnostika i tretman dece sa poremećajima dece iz spektra autizma.
“Ono na šta smo posebno ponosni u ovom Centru danas, jeste senzorna soba koja predstavlja specijalizovanu terapijsku sobu u okviru koje se vrši tretman, odnosno stimulacija čula, a sa ciljem da se postigne senzorna integracija, jer je poznato da se određeni problemi kod dece sa autizmom javljaju usled postojanja disbalansa na nivou senzorne integracije. Takođe, prvi put se uvodi terapija sa životinjama, tu će biti naš pas Laza, za emocionu podršku ovoj deci, jer su poznati benefiti koje deca sa autizmom mogu imati od takvog tretmana”, kazala je dr Đorđević za Tanjug.
„U Centru će raditi multidisciplinarni tim stručnjaka, uz moguću dodatnu dijagnostiku – neurološku i dijagnostiku različitih drugih somatskih pridruženih oboljenja“, kaže Đorđevićeva.
Podrška roditeljima
Autizam pogađa celu porodicu. Roditelji kojima su potrebni pomoć i podrška moći da ih dobiju u grupama podrške ili telefonom.
„Oni će slati u naš Centar za mentalno zdravlje ljude kojima je to jako bitno. Imaćemo i 24-časovnu podršku na SOS servisu za zaštitu mentalnog zdravlja 0800/309-309, besplatni servis, opcija 5“, kaže v. d. direktora Klinike „Dr Laza Lazarević“ prof. dr Ivana Stašević Karličić.
Državni sekretar Ministarstva zdravlja dr Predrag Sazdanović poziva i druge dečje klinike, koje se bave različitim problemima, da razmisle šta su danas glavni prioriteti.
„Danas je dan mentalnog zdravlja. Posle dve i po godine izlaska iz kovida, sasvim smo drugačiji ljudi. Tek možemo da očekujemo razne mentalne probleme. Danas smo tu zbog autizma, ali treba dobro razmisliti o našem mentalnom zdravlju“, poručuje Sazdanović.
Kako navode lekari, svakom pacijentu pristupaće individualno i tako mu određivati terapiju.
Komentari 0