Naime, on deluje tako što sprečava ulazak virusa u ćeliju, pritom aktivirajući imunitet da adekvatno odgovori. Svojim antivirusnim dejstvom, ekstrakt ploda crne zove blokira replikaciju virusa, čak i nakon ulaska virusa u ćeliju i to u različitim stadijumima virusne infekcije.
Primena ekstrakta ploda crne zove se preporučuje putem preparata, poput sirupa Viranto Forte, koji je dostupan i na našem tržištu. On sadrži ekstrakt ploda visokog kvaliteta, a proizveden je u kontrolisanim proizvodnim uslovima, savremenom tehnologijom.
Kako crna zova deluje protiv virusa
Kako je dokazala studija objavljena u američkom stručnom magazinu pod nazivom Journal of Functional Foods, komponente ploda crne zove demonstriraju različita terapeutska svojstva u borbi protiv virusne infekcije gripa.
Studija je pokazala da:
- Ekstrakt ploda zove sprečava vezivanje virusa za ćeliju.
Komponente ploda zove sprečavaju vezivanje virusa za ćeliju na dva načina – direktno i indirektno.
- Direktno – Blokirajući proteine kojima se virusi ‘’kače’’ za ćeliju, kao i onih proteina koji omogućavaju ulazak virusa u ćeliju.
- Indirektno – Stimulacijom produkcije citokina („ćelijskih glasnika“), koji imaju ulogu u koordinaciji različitih vrsta ćelija imuniteta da bi organizam dao što bolji odgovor na ulazak virusa.
- Ekstrakt ploda zove sprečava razmnožavanje virusa u ćeliji
Pokazano je da određene komponente ekstrakta ploda zove, još efikasnije sprečavaju da se virus u ćeliji dalje razmnožava. Dokazano je da ekstrakt ploda zove zaustavlja dejstvo enzima koji omogućava razmnožavanje virusa u ćeliji, ujedno zaustavljajući i njegov izlazak iz ćelije i dalje širenje.
Crna zova jača imunitet cele porodice
Svojim kontinuiranim dejstvom crna zova deluje na jačanje imuniteta.
Redovnom, odnosno svakodnevnom primenom se obezbeđuje održavanje koncentracije aktivnih sastojaka ploda zove u krvi. Na taj način se organizam štiti od delovanja virusa.
Ukoliko do simptoma virusne infekcije ipak dođe, zbog sprovedene prevencije simptomi su ipak blaži.
*Golnoosh Torabian, Peter Valtchev, Qayyum Adil, Fariba Dehghani. Anti-influenza activity of elderberry (Sambucus nigra). Journal of Functional Foods, 2019; 54: 353 DOI: 10.1016/j.jff.2019.01.031
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464619300313
Komentari 0