Šta deca treba da znaju kada pođu u školu i trebaju li da se za početak školovanja “pripremaju”?
Učitelj Sava: U mom iskustvu najbolji đaci su oni koji prvi razred počinju “nespremni”. Šta to znači? Nisu znali da čitaju, pišu, broje, ali su znali da slušaju, prate i čuju određene sadržaje koje uče. Dete koje je naučilo da aktivno sluša bajku, priču, pesmu koje zna da ispriča neki događaj je spremno za polazak u školu. Sam pristup u radu je jako bitan i u tom kontekstu ohrabrujem roditelje da deci čitaju i razgovaraju o pročitanom, jer dete razvija pažnju i koncentraciju što je preduslov za uspešno praćenje nastave. Čitajte sa detetom redovno, ali ne predugo (10-20 minuta) neka to bude vreme za smeh radost.
Da bi se dete što bolje prilagodilo zahtevima škole, potreban je skladan razvoj svih detetovih sposobnosti: motoričkih, socio-emocionalnih i intelektualnih. Mnogi roditelji greše što forsirano uče dete da čitaju i pišu kako bi mu olakšali rad u nastavi. Daleko bolja priprema za školu odvija se putem igara i aktivnosti u kojima mora upotrebiti svoju ruku i prstiće.
Neke detetove osobine, sposobnosti i veštine su presudnije za uspešno školovanje od poznavanja slova. Dete koje ima dobru sliku o sebi, zna da se zauzme za sebe, zna da rešava probleme i sukobe, da se ponosi uspehom, podnosi neuspeh, pomaže i deli s prijateljima, zna da se dogovara i pridržava pravila, sa upornošću završava što je započelo… je spremno za drugi korak u savladavanju školskih obaveza.
Ono što je korisno pre škole je da se dete osamostali u brizi za sebe: u kulturno-higijenskim navikama pri jelu, oblačenju, korišćenju toaleta, pranju i brisanju ruku, u brizi za svoje stvari… Naučite dete nekim važnim stvarima: ime i prezime (svoje i roditelja), adresu i broj telefona, reči kulturnog ophođenja, siguran put od kuće do škole… Za uspešno usvajanje psihomotornih veština potrebno je sazrevanje, ali i vežbanje (podstičite igre loptom, skakanje preko užeta, penjanje, trčanje, ali i samostalno oblačenje, zakopčavanje). Psihomotorne vežbe doprinose razvoju motornih veština, ali i bogaćenju senzomotornih iskustava i funkcija, kao i socijalnom razvoju.
Vaša poruka roditeljima budućih prvaka?
Učitelj Sava: Spremite se da uložite energiju, strpljenje, kreativnost, jer ulažete u budućnost svoje dece. Budite spremni da čujete zanimljiva pitanja i date kreativne odgovore. Budite spremni da osluškujete svoje dete i njegove/njene potrebe i da reagujete. Budite otvoreni da prihvatite sugestije učitelja/učiteljice, jer su njihovi postupci dobronamerni.
Molim Vas, nemojte da zaboravite da uvek POHVALITE svoje dete. Najvažnije, dajte detetu do znanja da vaša ljubav prema njemu ne zavisi od njegovog školskog uspeha i ponašanja.
Izvor: Roditelji
Komentari 0