- Može li dete da ima i proliv i upalu slepog creva
Retko!
Lekari se obraduju kada dete, koje boli stomačić, dobije proliv. To je zato što većina dece sa prolivom ima enterolkolitis – zapaljenje creva kao uzrok bola u trbuhu. Eneterokolitis je „obično“ zapaljenje sluzokože tankog i debelog creva, dakle nije apendicitis. To su, dakle, infekcije creva i najčešće idu sa prolivom, skoro po pravilu su praćene bolom u trbuhu.
Kada dete ima zapaljenje slepog creva, obično ima zatvor, nekada normalnu stolicu, ali veoma retko i proliv može biti pratilac apendicitisa.
Ipak, ima dece sa upaljenim slepim crevom imju proliv! Obično se radi o duguljastom i neobično postavljenom crvuljku (apendiksu). On se nalazi sa desne strane, ali je postavljen pozadi i „naslanja“ se na završni deo debelog creva. Zato debelo crevo može izbaciti stolicu pre nego se proces varenja završi pa nastaje proliv!
- Mogu li se javiti bolovi sa leve strane trbuha
Iako se ne dešava često, može!
Nekada se dešava da je crvuljak (apendiks) veoma dugačak i da se prostire i do leve strane trbuha. Kada se takvo slepo crevo upali, bol se može lokalizovati i sa leve strane.
Dešava se i da neka deca imaju jak bol u donjem levom delu trbuha, iako im je apendiks na desnoj strani (gde mu je i mesto). Tada se radi o takozvanom refleksnom bolu, koji se nalazi dalje od mesta uzroka bola. Ipak, najveći broj dece sa refleksnim bolom, pre ili kasnije pokaže prstom i na donji deo desne strane trbuha, kao mesto koje veoma boli.
Najređi razlog „levostranog“ bola kod dece sa zapaljenjem slepog creva je anatomski postavljen apendiks u levoj polovini trbuha. To su deca koja imaju „ispreturane“ organe u telu, pa je sve što se normalno nalazi desno „prešlo“ na levu stranu.
- Kako se leči apendicitis
Kod dece se akutna upala slepog creva leči hirurškim zahvatom – operativnim uklanjanjem apendiksa. Kod odraslih (daleko ređe kod starije dece) postoji i hronični apendicitis koji se periodično „aktivira“ pa su bolovi veoma jaki. Desi se da uz „jake“ antibiotike napad prođe i izbegne operacija. Ipak, zapaljenje „tinja“ pa su moguće komplikacije (nikad se ne zna kada će i gde da se upala razbukta).
Dakle, kada se postavi dijagnoza, ili „osnovana sumnja“ na apendicitis hirurška intervencija je neminovna!
- Kakva je to operacija
Svaka hirurška intervencija je ozbiljan zahvat. Nekritično mišljenje „ma to nije ništa“ je pogrešno. Ipak, ne radi se o preteškom operativnom zahvatu, ali sve detalje o intervenciji saopštava dečji hirurg koji će dete operisati. Većina dece pregura apendektomiju (kako se stručno naziva ova operacija) bez većih problema, i posle nekoliko dana (obično unutar jedne nedelje od operacije) ode kući.
Klasična operacija i dalje dominira, ali se radi i laparaskopska apendektomija. Radi se o posebnom instrumentu koji se uvodi kroz „rupicu“ na trbuhu čime se izbegava otvaranje trbučne duplje, pa je i oporavak je brži. Ipak, ova procedura se ne može obaviti kod svakog deteta, ali zahteva i posebnu opremu i obučene hirurge. U svakom slučaju, dečji hirurg odlučuje da li je intervencija potrebna, i koju će metodu koristiti.
Pregledan je ultrazvucno i od strane hirurga i mora danas na operaciju iako mu je krvna slika u redu i samo da napomenem da vise nema bolova u stomaku a juce je bilo katastrofa cak je i hirurgu bilo cudno hvala i lijep pozdrav