Foto: Pixabay
Odustajanje predstavlja deo života ali ne sme da se pretvori u svakodnevnicu i način na koji deca razmišljaju.
To se najpre odnosi na njihove aktivnosti, najčešće sport, ali odustajanja ima i u drugim sferama života – žele se spustiti niz veliki tobogan, ali ih je strah, žele napraviti nešto, ali im se pri kraju više ne da.
Međutim, nekada odustajanje i nije najstrašnija stvar koja može da se desi, kao na primer u sledećim situacijama:
1. Ako su zabrinuti zbog početka bilo čega novog
Za neku decu svaki pokušaj nečeg novog donosi pravu navalu straha i teskobe.
Čak nije ni važno koliko to žele ili ako je to nešto bila njihova ideja, jer ako znate da vaše dete na svaku novu situaciju zaista reaguje teskobom, a vi ih ne terate da ipak probaju, odustajanje od važnih stvari moglo bi postati njihov životni moto. A to biste svakako trebali sprečiti jer se i taj strah može lako pobediti upornim ponavljanjem.
Pružite im veliku podršku, jer će nakon svake pobeđene stresne situacije dete postajati svesnije svoje hrabrosti. To im je dobar zalet za budućnost.
2. Kad jesu i kad nisu najbolji
Niko ne voli da gubi, a deca pogotovo, ali često čak i ona deca koja su najbolja – gube, i tada se počnu ljutiti do te mere da se time više ne žele baviti. A to nije odluka pobednika, već gubitnika i zato takvoj deci ne bi trebalo popuštati, već ih što više privikavati da istraju. Tada se dogodi rast i sazrevanje.
3. Kad misle da su došli do kraja
Mnoga deca već nakon kratkog perioda zaljubljenosti u svoju aktivnost (muziku, sport…) znaju reći da im se to više uopšte ne sviđa i to je u redu jer će se deca celo detinjstvo tražiti u nečemu.
Ali ne treba ih pustiti da odustanu čim su tako nešto izjavili. Tek tada treba istrajati, bar još malo, ako ih već ne možete nagovoriti da ostanu u tome celu školsku godinu.
Komentari 0