- Koliki je rizik od neželjenih efekata?
Zahvaljujući ogromnom farmakotehnološkom napretku, vakcine su sve bolje i čistije, pa su i neželjeni efekti veoma retki i blagi. Ozbiljni efekti vakcinacije su zaista izuzetno retki, ali se ipak dešavaju. Zato je važno svakom roditelju detaljno objasniti šta se može desiti. Jer, kada se dese, neželjeni efekti moraju da se evidentiraju i isprate. Svako dete je «priča za sebe», i to mora da se poštuje, čak i ako je verovatnoća nastanka neke komplikacije izuzetno mala. Kada se pogleda odnos koristi od vakcinacije i neželjenih efekata, zaključak je jasan – vakcine su apsolutno neophodne.
- Kada početi vakcinaciju? Strogi rokovi…?
E, ovde ima dosta problema! Sa jedne strane se nalazi opravdani interes da se sva deca vakcinišu, pa su rokovi vakcinacija i vrsta vakcina precizno utvrđeni. Sa druge strane su ponekad sumnjičavi roditelji, koji bi «malo da sačekaju, ipak je dete još malo». Ruku na srce, nije presudno da li će kod bebe početi vakcinacija sa dva ili tri meseca, ali se početi mora! Striktni rokovi su tu pre svega da bi se vakcinacija kompletirala u predviđenom roku. Ako bi u Srbiji ostavili mogućnost da roditelji odaberu po principu «može i sad, a može i malo kasnije», onda bi mnoge bebe počele da se vakcinišu negde oko prvog rođendana, kad ojačaju. To je, naravno, pogrešno. Zato i postoji kalendar vakcinacije. U svakom slučaju, važna je komunikacija sa izabranim pedijatrom – koji će, imajući u vidu posebnost svakog deteta, sačiniti pravi plan vakcinacija, držeći se zakonskih i medicinskih pravila.
Moramo podvući da se revakcine daju u predviđenim rokovima. I tu ima prostora za mala pomeranja, naročito ako su deca bolesna u vreme predviđene revakcine. Uvek je bolje malo odložiti vakcinaciju nego vakcinisati bolesno dete. Naravno, to će proceniti pedijatar koji prati mališana.
- Kakva je budućnost vakcina?
Ako se pogleda razvoj vakcina u poslednjih pet decenija, potpuno je jasno da je došlo do pozitivnog vakcinalnog buma! Dalji pravci su jasni: usavršavanje starih i pronalaženje novih vakcina. Nažalost, brojni su virusi i bakterije protiv kojih još nema vakcina, a odnose mnogo života. Problem je što se mnogi mikronapadači adaptiraju i «preoblače odela», pa ih nije lako vakcinama potisnuti.
Kod nas je važno stalno upoznavati i učiti roditelje o vakcinama i koristi koje one donose. Čini se da smo mi, pedijatri, malo zatajili u priči sa roditeljima. Često je to uzrokovano objektivnim nedostatkom vremena, ali ponekad i uverenjem da se neke stvari sigurno znaju. Brojne dileme i sumnjičavost prema vakcinama je jasan pokazatelj značaja edukacije. Nadamo se da smo bar malo uspeli da vam približimo veliko ZA vakcine.
Moje dete treba da primi zavrsnu dozu Pentksima, ali ima 2 godine i 7 meseci. Da li smo zakasnili za Pentaksim zbog uzrasta ili moze da primi Pentaksim?
Niste zakasnili! Što pre da se revalciniše.
Poštovani doktore, imam pitanje. Dete je sa 16 meseci primilo jednu dozu Prevenar 13 vakcine. Nakon toga, u 6 meseci je 3 puta imao izolovan streptokok pneumonia u brisu nosa, svaki put lečen lokalno, kapima. Kako je to uopšte moguće? Drugo pitanje, kada treba dati revakcinu? Treće, da li postoji privatno kod nas vakcina protiv varicela i da li je imunitet trajan?
NE TREBA lečiti ovu bakteriju u nosu NIKAKVIM antibioticima, već hipertonim rastvorom prečišćene morske vode MARISSIMO FORTE…i da NE ponavljate bris nosa!
Revqkcina Prevenrom može bilo kad da se obavi, a VARILRIX je odlična vakcina, koja pruža maksimalnu zaštiti posle dve doze (minimalni razmak je mesec dana). Trebalo bi da veće privatne poliklinike imaju ovu vakcinu.