Foto: Privatna arhiva
Fizička aktivnost ima veliki uticaj na zdravlje i razvoj dece:
– deca bolje rastu i fizički se razvijaju a uz sport se razvijaju i kao ličnosti
– razvija se koordinacija pokreta, gradi poverenje i sigurnost medju decom
– poboljšava se koncentracija, disciplina i učenje
– jačaju se mišići, kičma i poboljšava zdravlje
– sprečava se pojava gojaznosti i poboljšava san
– razvija se organizovanost i istrajnost kod dece
– dete se oseća lepo i stvara zdrave navike za ceo život
Nova istraživanja sprovedena u Velikoj Britaniji su pokazala da deca pored nastave fizičkog u školama treba da treniraju neki sport i da se igraju u prirodi kako bi se obezbedilo dovoljno vežbanja u toku jednog dana. Studija u časopisu BMJ Open ( septembar 2017) je pokazala da je vreme koje je predvidjeno za vežbanje u osnovnim školama premalo kako bi deca bila dovoljno aktivna svakog dana. Britanski pedijatri savetuju minimum od jednog sata dnevno koji je potreban da deca budu fizički aktivna. Ova studija obuhvatila je 1223 učenika uzrasta 8 i 9 godina iz 47 različitih škola. Deca koja se u nekom klubu/školici sporta bave sportom nekoliko puta nedeljno imaju 67% veću šansu da budu fizički aktivni barem preporučeni minimum od sat vremena svakodnevno.
Preporuke pedijatara u Srbiji su takodje da je deci neophodno minimum sat vremena fizičke aktivnosti svakog dana. Kao prevencija razvoja gojaznosti kod dece preporučuje se minimum pola sata dnevno nastave fizičkog u školama i još minimum pola sata za vanškolske sportske aktivnosti i aktivnosti u parku svakog dana. Nedovoljna fizička aktivnost u školama može biti nadoknadjena igranjem i različitim aktivnostima u prirodi kao i bavljenjem sportom posle školskih obaveza.
Svako dete treba da pronadje sport koji mu prija i odgovara i treninge na koje voli da ide. Devojčice će možda izabrati ples ili balet, dečaci plivanje, karate ili neki od grupnih sportova. Važno je da roditelji znaju da izbor vrste sporta u detinjstvu nije presudan za razvoj, najvažnije je da se dete bavi nekim sportom. Izbor sporta u ranom uzrastu ne mora da znači da će se dete tim sportom baviti i kad poraste, mada će svakako nastaviti ako mu se dopadne i uživa u treninzima. Svaki sport koji dete izabere je dobar za rast i razvoj. Neka deca više vole pojedinačne neka timske sportove. Dete može i da promeni sport koji trenira kako bi pronašlo onaj koji mu najviše odgovara. Roditelji treba da osluškuju interesovanja svoje dece i da usmere svoje dete na sport za koji misle da će detetu prijati. Pored sporta, odvedite dete u park i dajte mu loptu. Pustite dete da trči, da se penje na drvo, da se spušta niz tobogan. Svaka nova veština koja savlada detetu jača samopouzdanje, čini ga spretnijim i zdravijim. Više različitih vrsta aktivnosti u školi, posle škole i u prirodi povećava šansu da deca budu dovoljno aktivna.
Preporuka je da deca što manje sede u toku dana u uzrastu od 3-18 godina, da period u školi bude jedini potpuno miran period dana i da ostatak dana provedu u sportskim aktivnostima, igranju i treniranju, daleko od kompjutera i mobilnih telefona.
Ovo istraživanje kao i mnoge druge studije koje pokazuju dobrobit vežbanja u najranijem uzrastu treba da podstaknu roditelje da uključe decu u sportske aktivnosti i tako stvore zdrave navike svom detetu. Navike razvijene u detinjstvu imaju dugotrajni efekat na dete. Naučite dete da bude fizički aktivno jer fizička aktivnost bez sumnje poboljšava zdravlje. Pridružite se vašem detetu kad nadjete vremena – vozite zajedno bicikl sa svojim detetom, plivajte ili igrajte košarku ili fudbal. Tako ćete i sebi popraviti raspoloženje i zdravlje.
Komentari 0