Foto: Flickr
Nije «zgodno» kad deca dobiju vaške!
- Ma kakve vaške, nema toga u 21. veku. Nemoguće! – Nažalost, nije tako!
U poslednje vreme veoma se često susrećemo sa jednim gotovo zaboravljenim problemom zvanim VAŠKE. Epidemije su češće po vrtićima i jaslicama, a česta situacija je da se javljaju i među školskom decom.
- Vaške se pojavljuju samo među decom koja ne vode računa o ličnoj higijeni, nema toga u finim školama.
Još jedna zabluda!
Tačno je da se vašljivost češće javlja među decom iz takozvanih nižih socijalnih slojeva ali one nisu «privilegija» siromašnih sredina. Vaške se javljaju i u privatnim vrtićima, i u internacionalnim školama – koje zaista imaju visoke higijenske standarde. Veoma su otporne na dostupna sredstva i ima ih i medju decom u najboljim vrtićima i školima. Nekada je za vaške važilo da su znak loše higijene a sada sve više roditelji se žale da vaške idu na čistu kosu. Ima dece koja ih stalno dobijaju i vrte se u krug, a naprotiv neka druga iako u kontaktu sa decom koja ih imaju ne dobiju vaške. Mere predostrožnosti su potrebne svuda jer ne znamo ko ih i od koga može dobiti!
- Vaške su bezazlene, male bubice koje lako ulaze u kosu, ali brzo i odlaze.
Nažalost, i ovo je zabluda.
Vaške su pravi paraziti, koji spadaju u grupu malih insekata krvopija. Svi paraziti traže domaćina na kome će da žive (i jedu), a da za uzvrat ne daju ništa osim problema. E, ovde smo mi, ljudi, žrtve (domaćini), a deca su pravi «švedski sto» za ove napasti. Male su (dva do tri ipo milimetra), obično sivkasto-žućkaste, mada mogu da poprime boju kose u kojoj žive. Kreću se otprilike desetak centimetara u minutu, a kada su gladne i brže. Ukoliko se uvale u kosu, praktično ih je nemoguće isterati bez odgovarajućeg tretmana. Zato je daleko od istine da su to «bezazlene bubice». Žive vaške mogu da opstanu van kose i temena glave sa koga se hrane čak i do 72 sata, a neke studije kažu i duže pa se lako prenose u kolektivima i igraonicama. Jedna ženka položi dnevno od 100 do čak 500 jaja – gnjida. One se lepe za dlaku, pa se veoma teško skidaju. Iz gnjide se za šest do osam dana izleže larva, koja za dve nedelje postane odrasla, polno zrela jedinka.
- Vaške se retko prenose sa dece na roditelje.
Potpuno netačno!
Vaške se prenose kontaktom, dakle lako pređu iz jedne kose u drugu. Obdaništa, škole, igraonice… ponekad, nažalost, i bolnice – mesta su odakle obično stižu vaške. Dete se češe nekoliko dana a do se roditelji osveste da se dete češe zbog vaški- obično i svi u porodici budu zaraženi. One ne prave razliku između dečje i kose mama i tata. Kada dete unese vaške u porodicu, svi treba dobro da se pregledaju, a oni koji su u kontaktu sa detetom – da operu kosu šamponom protiv vaški. Do istrebljenja tih parazita je neophodno da se svi ukućani kontrolišu, jer se neretko dešava da i jedna zaostala gnjida celu porodicu uvuče u novu seriju neprijatnosti i svraba glave.
- Čim se dete počeše po kosi, mora da je vašljivo.
Iako nisu jedini razlog svraba glave, prvi simptom vašljivosti i jeste svrab, pa je i češanje veoma upečatljiv znak. Svrab nastaje na mestu gde vaška probija kožu glave i napravu ranicu (tako se hrani). Postoji i «psihološko» češanje – čim čujemo da neko ima vaške, zasvrbi nas glava.
- Najbolji način da se vaške izleče je šišanje «na nulu».
Nekada je bilo tako, ali je to nepopularan i nepotreban (mada efikasan) vid «terapije».
Savremena medicina je pomogla mnogo da dostupna sredstva nisu štetna za dečije glavice, da su prirodna i koliko toliko delotvorna. Upotreba je jednostavna: obično se prvo koristi šampon, kojim se kosa deteta dobro opere, prema uputstvu na kutiji ( u zavisnosti da li je potrebno da kosa bude vlažna ili suva, kao i koliko dugo je potrebno da šampon stoji na kosi). Ovi šamponi su veoma efikasni, ubijaju gotovo 100% žive vaške a gnjide u 99% slučajeva. Zbog toga što neka gnjida može ostati živa, potrebno ih je gustim češljem ili ručno izvadi svaka gnjida, a tretman je potrebno ponoviti za nedelju dana, da bi se sprečilo da se neka živa gnjida razvije u vašku. Neophodno je uporno i sistematsko skidanje gnjida iz kose – svaki dan pažljivo treba pregledati kosu, a gnjide uklanjati ručno, po sistemu «komad po komad», ili specijalnim gustim češljem. Dok je aktuelna epidemija treba koristiti sprejeve koji deluju preventivno pre svakog odlaska u kolektiv, a za devojčice postoje i gumice za kosu koje su se pokazale kao delotvorne. Ukoliko je dete donelo u kuću vaške potrebno je oprati sve posteljine, jastuke i tekstil sa kojim je dete bilo u kontaktu, kako bi se sprečilo širenje medju porodicom. U vrtiću takodje treba oprati tepihe posteljine i plišane igračke. Zbog toga što se mnogi roditelji ne bave ovim napastima došli smo do toga da deca imaju vaške a da se problem ne shvata ozbiljno i dete se ne očisti dobro i da se vaške u pojedinim kolektivima stalno vraćaju. Iako Vaše dete dobije vaške, nemojte nikoga kriviti za novonastalu situaciju, recite roditeljima sa kojima je dete u kontaktu da problem postoji i probajte da ga rešite zajedničkim snagama.
Komentari 0