Foto: Freepik
Mnoga srećna deca odrastaju u nesrećne odrasle ljude, zato što postoji razlika između uživanja u životu dok je dete malo i sprenosti da uživa u životu kao odrasla osoba.
„Po mom iskustvu, ljudi su najsrećniji kada njihov život uključuje neku vrstu smislene, produktivne aktivnosti. Nažalost, neprestano smo bombardovani porukom da sreća dolazi od potrošnje“, smatra.
Trošenje novca nije najveća nagrada i Moskowitz smatra da roditelji ne treba da uče decu kako će biti srećniji ako se kupi veća kuća ili luksuzniji auto.
„Čak i ako vaše dete nije direktno izloženo velikoj količini oglašavanja, može biti izloženo kulturi koju je to oglašavanje i stvorilo. Na primer kada im drugar pokaze neku fenomenalnu novu igračku koju je dobio ili kada prisustvuje rođendanu na kojoj je slavljenik obasipan poklonima.
Najsrećnija deca cene više iskustva od materijalnih stvari
Ne podstičite decu da veruju da posedovanje stvari donosi sreću i neka ne dobija previše poklona. Koncept da svoju ljubav izražavate poklanjanjem je lepa ideja koja je nekda dobro funkcionisala, ali danas deca dobijaju previše i sve to postaje preterano.
Rođendan se može iskoristiti kao prilika da ojačate svoje vrednosti. Njen suprug Erik, ne želi poklone za svoj rođendan. Od porodice je tražio da sa njim podele uspomene na nešto što su zajedno radili kao porodica i uživali.
Takođe, možete deci sugerisati da smisle poklone za drugog roditelja gde će uložiti ideju i trud, na preimer ručno napravljene čestitke, domaći slatkiš, recitovanje pesmice i slično.
Sa decom se igrajte običnih igara, pokažite koliko se možete zabaviti običnim špilom karata. Napraviti kućicu na drvetu ili ispecite kolač sa detetom kako biste pokazali deci koliko zadovoljstvo donose prduktivne aktivnosti. Idite u muzej i pokažite deci kako je lepo realizovati intelektualnu aktivnost.
Kada naučite vašu decu ovim vrednostima od najranijeg uzrasta, njihove šanse za sreću su znatno veće i kada odrastu.
Komentari 0