U poslednjim mesecima trudnoće i prvim posle porođaja većina žena manje hoda nego inače što za posledicu ima oslabljene mišiće nogu. To direktno utiče na smanjenu cirkulaciju i zadržavanje štetnih materija što dovodi do pojave i uvećanja celulita.
Čučnjevi su dobra zamena kada ne možete ili nemate vremena da idete u šetnju. Možete ih izvoditi čak i sa bebom u naručju.
- u stojećem položaju sa razmaknutin nogama i pravom kičmom spuštate se u polu čučanj i podižete
Ako ste pre trudnoće imale jaka bedra, sada će se još više uvećati jer se na tim mestima talože masne naslage, a nakon porođaja se sporo i teško skidaju, naročito ako dojite bebu.
Fizička neaktivnost dovodi do opuštanja ovih mišića pa i nakon gubitka težine oni ne mogu lako da dobiju pređašnji oblik.
Zato treba što pre započeti sa ciljanim vežbama oblikovanja, u ležećem položaju na boku:
- podizanje i spuštanje gornje noge
- gornja noga prebačena napred, podizanje donje noge
- istovremeno podizanje obe opružene noge
Vežbe za mišiće grudnog koša mogu se sporovoditi tek nakon prestanka dojenja, u turskom sedu ili sedeći položaj na stolici:
- a) pritisak dlanom o dlan;
a1) stiskamo gumenu lopticu
- b) zakačene prste pokušavamo da razdvojimo;
Uz vežbe treba obratiti pažnju i na držanje tela. Ono se postepeno menjalo u prilagođavalo rastu stomaka tokom trudnoće, sada ga ponovo treba korigovati u novim uslovima.
Držanje tela uvežbavamo najpre stojeći pored kreveta uz pridržavanje, obazrivo u prvim danima zbog mogućeg naglog pada pritiska ili pojave vrtoglavice. Kasnije uvežbavamo u stojećem položaju bez pridržavanja i hodu. Na kraju u sedećem položaju kada zaraste rana od epiziotomije.
Ako se odlučite da vežate u nekom fitness centru, možete mesec dana od porođaja nakon pregleda ginekologa. Obavezno napomenite fitness treneru da ste se nedavno porodili, ako dojite bebu ne bi trebalo da radite vežbe za gudi.
Komentari 0