Foto: Freepik
Ovo je veoma česta situacija tokom zimskih meseci (mada se može desiti bilo kad). Većina roditelja se odmah užurbano sprema, dete pravo iz kreveta se hitno nosi u dežurnu ambulantu. Ako to uradite ovih dana, videćete da još bar desetak dece čeka sa istim problemom ispred ordinacije dežurnog pedijatra, i svi su „hitni slučajevi“.
Da li je baš tako?
Srećom, većina ove dece NISU pacijenti koji imaju ozbiljan zdravstveni problem koji traži neodložnan pregled i lečenje! Zato smo odlučili da vam pokažemo kako da pomognete Vašem detetu kada iznenada dobije visoku temperaturu, šta treba uraditi pre nego otrčite kod lekara.
Šta je povišena temperatura?
Normalna telesna temperatura, merena ispod miške (aksilarno) je do 37 stepeni. Kada se meri „u guzi“ (rektalno), gornja granica telesne temperature je za pola stepena viša – 37,5.
U daljem tekstu će se govoriti u vrednostima aksilarne (merene ispod miške) temperature jer je to ipak lakši i prihvatljiviji način merenja za većinu dece.
Kad je telesna temperatura do 38 stepeni ona se ne smatra za visoku, pa se deca sa temperaturom od 37,5 – 38 nazivaju subfebrilna. Kada dete ima preko 38 stepeni radi se o „pravoj“ povišenoj temperaturi (febrilna deca), a kada je preko 39 (neki kažu preko 39,5) možemo reći da se radi o veoma visokoj temperaturi. Temperatura preko 40 dovodi mame i tate na ivicu očaja, ali stvarno zahteva brzu akciju, jer bez obzira na uzrok, mora neodložno da se „obara“.
Zašto se javlja visoka temperatura?
Visoka telesna temperatura je skoro uvek znak znak neke bolesti ili poremećaja, ali su infekcije najčešći uzrok iznenadno povišene temperature. Većina virusa i bakterija po ulasku u dečji organizam pokreću odbrambenu reakciju imunološkog sistema. Jedna od manifestacija borbe organizma sa infektivnim uzročnicima je povišena telesna temperatura.
Kako je brzo „skinuti“?
Temperatura do 38oC (mereno „pod mišku“) kod najvećeg broja ne zahteva obaranje. Ako je temperatura preko 38oC ne treba paničiti već pribrano preduzeti sledeće jednostavne mere. Cilj navedenih postupaka nije potpuna normalizacija telesne temperature, već njeno spuštanje u bezbedne vrednosti – ispod 38oC.
Prvo rashladite dete!
Kada ste u kući ili stanu skinite dete, a nemojte ga pokrivati! Veliki broj roditelja, a skoro sve brižne bake se plaše da otkriju dete, „da se ne prehladi“. Ovo je velika zabluda, ali i opasnost po dete. Pretopljavanje deteta dodatno povećava temperaturu i rizik od komplikacija. Hlađenje je najbrži i najefikasniji način obaranja povišene telesne temperature dok čekamo da lek (antipiretik) ispolji željeni efekat (petnaestak minuta, a nekada je potrebno i duže čekati).
Kada se radi o veoma visokoj temperaturi – preko 39-39,5oC najbolje „oružije za brzo dejstvo“ je tuširanje dece mlakom vodom. Treba izbegavati hladnu vodu koja je veoma neprijatna za dete koje „gori“. Umesto tuširanja možete mlakom vodom natopiti pamučnu pelenu, potom pažljivo „orositi dete“ koje sedi ili leži, tako da koža bude pokrivena kapljicama mlake vode. Zatim se golo dete ostavi da se osuši bez pokrivanja. Ova se procedura može ponavljati koliko je potrebno, za razliku od lekova koji imaju definisane dozne intervale.
Alkoholne frikcije su praktično napuštene, ali ima lekara koji ih i dalje „prepisuju“ deci sa izuzetno visokom temperaturom. Pokazalo se da je mlaka voda jednako efikasna kao i alkohol, ali je daleko manje neprijatna za dete.
Pravilno rashlađivanje deteta je neophodno, efikasno, ali kratkotrajno. Zato je neophodno primeniti lekove za snižavanje temperature!
Postovani,
Moja beba ima 9 mesesi, imala je temperaturu jednu noc 37,5 (pod rukom mereno), sledeci dan lepo raspolozena, lepo jede, pa uvece temperatura 38,9 i povracanje, narednog dana odemo kod dr i na osnovu pregleda sve je ok. Dali smo istog dana krv, i sedimentacija povecana. Dr pretpostavlja da je upala uha i daje 3 dana penicilin injekcije. Drugi dan smo uspeli da damo urin iz cega se vidi upala mokracnih kanala. Posle 3 dana injekcija, daje sirup cefaleksin. Peti dan konzumiranja sirupa opet dobije temperaturu. Sta moze biti problem?
Srdacan pozdrav
Posle ovolikih antibiotika se zaista ne.moze napraviti procena bez pregleda deteta!
Dete ima dva dana teperatura 38 sa5 sta treba uraditi alije prehladjeno
Bez pregleda je nemogućebutvrditi uzrok povišene temperature.
Mozete mi reci koliko i brufena mogu da dajem, ima 5 meseci 6690gr. I da li moze brufen, paracetamol i cepic zajedno da se daje i u kom vremenskom razmaku?
3 ml Beufena, ukupno 3 puta na dan je bezbedna doza! Ako je bas visoka temp. mogu se dati i 4 doze u 24h.
NE TREBA davati istovremeno Brufen i paracetamol!!!
Beba od 5 meseci juce oko 09h je primila pentaxim vakcinu, u 11h dat paracetamol (preventivno) u 16h temperatura raste 38 , hladimo dete, dajemo paracetamol oio 18h ona se zagrcnjava, plavi jedva dolazi k’sebi i od tada konstantno odbija sirup, pocinje da plavi,da drhti i uvrzano dise. Vodimo je u dispanzer vracaju nas, sa izgovorom obarajte temperaturu. Nocas isto 38 , celo jutro isto. Da li smemo dati cepic tako maloj bebi?
Da – Efferalgan (paracetamol) čepić od 80 mg se može dati kad temperature pređe 38.5!
Paractamol se NE DAJE prevtivno – posle vakcinacije, već samo ako se pojavi povišena temperatura!!!
Postovani, beba od nepunih 10 meseci vec 2 dana ima temperaturu koja ide do 39.5 (mereno u uhu), spada samo dok traje dejstvo paracetamola, nikakve druge simptome nema, doktor kaze da je zdrava beba nema crveno grlo, drugo sve u redu.. Da li je moguce da je temp.povisena zbog zubica, beba ima samo donja dva zuba? I zanima me da li je ispravno da pratim temp.merenu ispod pazuha (toplomer sa zivom) ili temp.merenu u uhu (digitalnim), i moze li bebi naskoditi temp.koja je u proseku oko 38.5? Hvala
Bebi merite temšertutu ISPOD MIŠKE!
Ako dete NEMA tegoba, a lepo jede, aktivno je i raspoloženo, NE TREBA metiti temperaturu