Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Postovani, bebac ima 10ipo meseci a ja sam nacisto izgubljena u njegovim obrocima, jer vrlo malo mleka imam a on odbija flasicu. Raspored nam je sledeci: 7 podoj, 10 dorucak tipa palenta, 13 voce, 15 rucak, 18 podoj, 21 vecera tipa frutolino i nocu oko 2 podoj koji planiram da izbacim. Plasim se da uopste ne unosi dovoljno mleka jer mislim da ne posisa vise od 50ml, pa ako izbacim nocni podoj da ce unositi jos manje. Pokusavam da mu nudim Hipp2 ali jos uvek odbija.. mozete li mi reci kakav raspored je dobar da bih bila sigurna da unosi sve sto he potrebno? Negde pise 5 obroka, negde 7..ja vise ne znam gde sve to da strpam a da bude dobro :/
Sve je ovo OK!
Ako beba lepo dobija u težini, aktivna je i vesela – NIJE joj malo mleka, pa nema mesta za brigu.
Postovani,
Bebi sam sa tacno 5 meseci uvela pirincane zitarice (Hipp sa mojim mlekom sam mesala) ali je reakcija na njih je bila proliv isti dan. Davala sam mu samo po 3-4 kascice oko 12h. Medjutim, proliv se javio i nakon 6 dana uz grceve jer je on toliko plakao a inace je beba koja ne place. Dobio je takodje i gasove, tako da sam prestala sa dohranom. Samo ga dojim. Inace ima 7100g i 63cm. Molim Vas za savet
Do punih 6 meseci SAMO da sisa, a onda polako sa neml. namirnicama, a NIKAKO ovu kasicu!
Beba ima 3 meseca i 2 nedelje. Na dohrani je. Kada da joj dam prvu hranu i mogu li da je pravim sa kravljim mlekom ili moram sa adaptiranim.
Rano je jos za nemlecnu hranu, a NIKAKO sa kravljim mlekom!
Postovani,
Moja beba ima 5 meseci,i od pre dve nedelje smo poceli sa nemlecnom dohranom. Ujutru joj dajem pirincanu kasicu,za rucak povrce (zasad samo sargarepu i krompir),a izmedju je dojim. Zanima me da li mogu da joj dam pirincanu kasicu i za veceru a da izbacim nocni podoj? Inace doji u 9-pola 10,pa oko 3-4,pa ujutru oko pola 8-8? Da li treba uopste da izbacujemo nocni podoj? Ona je sa 4 meseca imala 5250g i 62cm,a rodjena je sa 3140g i 50cm. I da li da joj nudim dojenje posle kasica?
Hvala unapred
Za sada je obavezno da se.ponudi podoj posle kašice, a to važi i za večernje žitarice (koje možete ponuditi bebi)
Postovani i nama treba pomoc…beba ima 8 meseci
Oko 7 sisa,oko 10 milupa pirinač i kukuruz zitarice,pa kroz nekih pola sata ponudim da sisa(nikada nije odbio),rucak oko 1-2 (povrce i meso(piletina ili curetina)),nekad trazi da sisa nekad ne sledeci put klopamo oko 16-17 pirincane pahuljice s vocem i oko pola 8-8 siki i spavanje…,pije vodu i razblazen sok od breskve po par gutljaja u cugu i jasno pokaze da mu je dosta…i dalje sisa na zahtev,naravno,budi se nocu 2 puta da klopa(kada smo pokusali da ih izbacimo bili smo budni od 2-6 ujutru i nije zaspao dok nije jeo i tako 5 dana)….na kontrolu ce tek za mesec dana pq me zanima sledeće : koje jos meso moze da proba,sta od mlecnih preradjevina moze da jede jer mu se jogurt nedopada previše, i koje bi jos zitarice mogao da jede…i nqravno vaše mišljenje o našoj ishrani…da napomenem da nisam pristalica plazme i cokolina,keksolina…rqdije bi mu davala zitarice predvidjene za njegov uzrast
Inace je rodjen sa 4100 i 55 sa 7 meseci imao 10100 i 75,5
Srdačan pozdrav
Nikakve nove mlečne prerađevine – one NE trebaju Vasoj bebi! Boljeg mleka od Vašeg nema.
Ogroman je izbor žitarica za bebe, pa polako širite spektar.
Bela ćuretina i teletina (junetina) si pravi izbor mesa
https://www.mojpedijatar.co.rs/10-saveta-za-bezbedni-pocetak-uvodenja-nemlecne-ishrane/
Hvala na ovako brzom odgovoru…divni ste…