Foto: Pixabay
Preporučeni uzrast za početak uvođenja nemlečne hrane je 6 meseci, što se naročito odnosi na bebe koje su isključivo dojene ( majčino mleko sadrži sve što je bebi potrebno za optimalan rast i razvoj do ovog uzrasta, pa bi bilo besmisleno takvu hranu zameniti biološki i nutritivno manje vrednom), ali i na bebe koje imaju genetsku sklonost ka alergijama ( ako roditelji imaju bilo kakve alergijske manifestacije, velika je verovatnoća da će i dete biti sklono alergijama ).
Najbolje je da, ako ste u mogućnosti, bebi sami pripremate hranu, i to za svaki obrok svežu, naročito ako imate pouzdanog snabdevača organski uzgajanim voćem i povrćem.
Prvo je potrebno voće i povrće dobro oprati, pogotovo ukoliko dolaze u kontakt sa zemljom, zatim ih oljuštititi i očistiti od semenki.
Većina beba do uzrasta od 8 meseci ima poteškoće pri varenju svežeg voća i povrća, zbog toga što sadrže celulozu. Uz to, bebi moramo ponuditi hranu u obliku u kom je može „obraditi“, a da to ne predstavlja opasnost ( sveža šargarepa u ustima šestomesečne bebe ne zvuči baš bezbedno ), pa se zato u početku savetuje termička obrada ( kuvanje, kuvanje na pari, pečenje u rerni ). Dobro bi bilo ne „prekuvati“ voće ili povrće, kako bi se što više sastojaka zadržalo u najkorisnijem obliku. Samo se poslužite logikom – „Jede li se ovo voće/povrće sveže?“. Ako je odgovor „da“, znači da je dovoljno da ga skuvate tek toliko da možete dovoljno da ga usitnite da bi ga beba bez problema pojela. Ovo se naročito odnosi na voće, koje i jedemo sveže, pa je odličan put za prelazak sa termički obrađenog na sveže – sve slabija termička obrada voća koje je beba lepo prihvatila. Neko voće, npr. bananu, dinju, lubenicu, grožđe i sl, nećete uopšte ni obrađivati termički, ali ih nećete dati bebi kao prvo voće, a kada ih budete uvodili trebalo bi da ih u malim količinama pridodate namirnicama koje beba već jede.
Voće možete davati u vreme buduće prepodnevne užine (sat, sat i po vremena pre ručka ), a povrće u vreme budućeg ručka. Voće je takođe zgodno za kombinovanje sa žitaricama ( pirinač, kukuruz, a kasnije i žitarice koje sadrže gluten ), kada za spravljanje obroka, osim izblendiranog voća, možete iskoristiti i vodu u kojoj ste voće kuvali, i na taj način dodati žitaricama prirodnu aromu voća. Obzirom da je u početku izbor namirnica sužen, ovo vam može pomoći u kreiranju raznovrsnijih obroka za vašu bebu. Koristite žitarice namenjene ishrani beba ( to je najsigurnije ), i to one bez šećera.
Nemojte dodavati so ni šećer u bebinu hranu. U ovom uzrastu potrebe za solju su izuzetno male ( do 12 meseci maksimalno 1g dnevno ) zbog nezrele bubrežne funkcije, a u većinu gotovih proizvoda, so je već dodata!
Možete dodati nekoliko kapi maslinovog ulja ( ekstra devičanskog ) u “slani” obrok neposredno pre nego što ga ponudite bebi ( ne tokom kuvanja/pečenja ), ono sadrži brojne korisne materije ( nezasićene masne kiseline, vitamine, antioksidanse… ), a korisno je i za sprečavanje pojave zatvora kod bebe. Ukoliko dodate previše, beba može dobiti proliv.
Preporučljivo je uvođenje novih namirnica u prepodnevnim časovima, da biste tokom dana mogli lepo da ispratite kako beba na njih reaguje. Mogu se javiti nadimanje, gasovi, proliv, ali i alergijske manifestacije ( crvenilo oko usana, koprivnjača, a retko i ozbiljnije reakcije ). Zato ne žurite! Uvodite po jednu novu namirnicu na 3-5 dana, ili čak na 5-7 dana ukoliko je beba sklona alergijama ( ima ekcem, izraženu reakciju na ujed insekata i sl ). Postepeno uvođenje omogućava vam da lako uočite da li neka namirnica bebi smeta. Prvog dana neka to bude jedna kašičica, drugog dve, pa četiri, a zatim koliko beba želi.
Pocituvani, dali za bebe staro 6 meseci ovoshjeto moze da se kombinira so zhitarici kako dorucek, redovno sekoj den, ili da davam samo ovoshje, a zhitaricite da i gi davam samo povremeno so ovoshje. Voedno od kolku mezeci da i vovedam vtor obrok zelencuk, i koj zelencuk e dozvolen za taa vozrast. Blagodaram odnapred.
Postovani, imam bebu, za koji dan puni sest meseci. Malo sam zbunjena sto se tice njegovih obroka. Imamo podoj u 8- 9h, zatim vocnu kasicu u 11 – 12h, zatim povrce 14 – 15h, zitnu kasu 18 – 19h, i podoj pre spavanja 22 – 23h. Da nije ovo previse obroka za njegov uzrast, a premalo mleka. Rodjen je sa 3760 kg, a sada ima preko 8 kg.
Ovo je SASVIM OK!
Poštovani, molim za savet/preporuku u pogledu rasporeda obroka moje curice. Beba ima 7 meseci i 7,6 kg ( rođena sa 3 kg). Po buđenju sisa, ponudim joj nakon sat vremena palentu, pirinač i sl.ali odbija. Zatim opet sisa i zaspe. Kada se probudi jede domaću vocnu kasicu, nekad sa dodatkom žitarica, nekad čisto voće. Nakon 1,5h sisa. Oko 14-15h ruča povrće sa pilecim ili telecim mesom. Sledi opet sisanje, mlečna večera sa pahuljicama i podoj pred spavanje oko 21h. U toku noći sisa još dva puta.
Hvala na izdvojenom vremenu i stručnim savetima.
Prvi obrok bi trebalo da bude doručak na bazi žitarica, a posle toga da se beba dopuni podojem. Ostalo je uglavnom OK
Poštovani,
Nasa beba ima 5.5m, 6.4kg. Rođena sa 2.8kg. Njeni obroci su na svaka 3.5h, 150ml Humana ad. S tim što za večeru jede Milupa pir.i kuk. kasice -150ml.
Spava od 21-22h do 8-9h, bez buđenja.
Od sled. ned. bismo uvodili povrće za ručak.
Pitanje je da li bi ovakav raspored obroka i količina bio po Vama u redu ? :
8-9h ad mleko (120-150ml, ne pije nikad više od toga)
11-12h pir. ili vocna kasa
14-15h povrće
17-18h pir.kasa
20-21h ad mleko
Da li je ovo dovoljno mleka za njen uzrast ?
Unapred hvala
Sasvim ok raspored i količina obroka za bebu ovog uzrasta.
🙂 OK !